Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 20 marca 2016

Para Prezydencka na Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej

  |   Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wziął udział w uroczystości z okazji Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej w Małopolsce. Wieś słynie z organizowanego od 1958 r. konkursu na najwyższą palmę wielkanocną.

Para Prezydencka przeszła w tradycyjnej procesji na mszę świętą w zabytkowym kościele pw. świętego Andrzeja Apostoła. Wcześniej na rynku odbyło się święcenie palm wielkanocnych.

Po uroczystościach kościelnych prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe dwóm zasłużonym mieszkańcom wsi. - Cieszę się, że spotyka mnie dzisiaj, jako prezydenta Rzeczypospolitej, ten zaszczyt, aby uhonorować odznaczeniami państwowymi dwie osoby tak ważne dla waszej społeczności - zwrócił się do zgromadzonych na lipnickim rynku.
 
Za wybitne zasługi w upamiętnianiu najnowszej historii Polski, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Stanisław Wieciech. Zbigniew Urbański odebrał Srebrny Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz kultywowania i upowszechniania tradycji ludowych.

Witając Parę Prezydencką, przedstawiciele lokalnych władz podkreślili, że wieś ta jest miejscem, gdzie tradycja jest wciąż żywa, a wiara i patriotyzm budowane są na fundamencie pochodzącym od lipnickich świętych i błogosławionych.

Lipnickie palmy oceniane są przez plastyków i etnografów. Liczy się nie tylko wysokość, ale też sposób wykonania i zdobienia, rodzaj tworzywa oraz harmonia kształtu. Klasyczna palma powinna być upleciona wyłącznie z wikliny, zdobiona naturalną roślinnością i kwiatami charakterystycznymi dla tej pory roku.

Lipnicki konkurs palm rozgrywany jest od 1958 r., ale mieszkańcy wsi i okolic konkurują ze sobą długością palm od niepamiętnych czasów. Dotychczasowy rekord ustanowiony w 2011 r. przez mieszkańca tej miejscowości Zbigniewa Urbańskiego wynosi 36,04 m. (PAP)
 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu