przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 10 kwietnia 2016

Prezydent Andrzej Duda przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich

  |   Modlitwa w Krypcie na Wawelu (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP) Modlitwa w Krypcie na Wawelu (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP) Modlitwa w Krypcie na Wawelu (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP) Modlitwa w Krypcie na Wawelu (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP) Modlitwa w Krypcie na Wawelu (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP) Prezydent Andrzej Duda na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP) Prezydent Andrzej Duda na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP) Prezydent Andrzej Duda na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP) Prezydent Andrzej Duda na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP) Prezydent Andrzej Duda na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP) Prezydent Andrzej Duda na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP) Złożenie kwiatów na grobie śp. Zbigniewa Wassermana (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP) Złożenie kwiatów na grobie śp. Zbigniewa Wassermana (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP) Złożenie kwiatów na grobie śp. Zbigniewa Wassermana (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę rano złożył kwiaty na grobie Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu. Razem z nim hołd tragicznie zmarłym rodzicom oddała Marta Kaczyńska wraz z córkami.

 

- Te odwiedziny to zawsze duże wzruszenie dla mnie. Czas leczy emocje, powoduje, że one są inne, ale wciąż są żywe. Wspomnienie pana prezydenta, jego małżonki, wspomnienie moich przyjaciół, ludzi których znałem, którzy wtedy zginęli. To był dla nas wszystkich szok. Rzeczywiście emocje cały czas są i będą - mówił prezydent po wyjściu z krypty katedry wawelskiej.

 

Prezydentowi towarzyszyli w krypcie m.in. ministrowie jego kancelarii Krzysztof Szczerski, Wojciech Kolarski i Anna Surówka-Pasek oraz wojewoda małopolski Józef Pilch.

 

Andrzej Duda przypomniał, że odwiedziny grobu Lecha i Marii Kaczyńskich w rocznicę katastrofy smoleńskiej to dla niego już tradycja. - To już piąty rok jestem tutaj rano razem z córką Pary Prezydenckiej, panią Martą Kaczyńską i jej córkami. O ósmej rano na mszy i potem modlimy się za tych, którzy zginęli - powiedział dziennikarzom.

 

Proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki powiedział PAP, że w Krypcie Św. Leonarda odprawiona została msza w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich. Potem zebrani przeszli do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, by tam w chwilą ciszy i refleksji uczcić tragedię smoleńską. Na sarkofagu zostały złożone wieńce od prezydenta i rodziny. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym przy grobie obecna była asysta wojskowa.

 

 

Następnie na cmentarzu parafialnym na krakowskich Bielanach prezydent Andrzej Duda złożył wiązankę kwiatów na grobie śp. Zbigniewa Wassermana.

 

Z Krakowa prezydent Duda udał się do Warszawy, gdzie złożył wieniec m.in. przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Zobacz także: Upamiętnienie Ofiar katastrofy smoleńskiej

 

W krypcie, w której znajduje się sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich, znajduje się także tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Na tablicy widnieją: łacińska sentencja "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają), napis: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r." oraz nazwiska ofiar katastrofy. (PAP) 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.