Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 14 kwietnia 2016

"Dzięki Chrztowi Polski pokolenia obroniły w sobie polskość"

  |   Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Przemówienie Prezydenta podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Przemówienie Prezydenta podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka wzięła udział w Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP)
Pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina odbyła się w gnieźnieńskiej katedrze Msza św. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. W uroczystości wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. 
 

Dzięki temu, co chrzest Polski wniósł w dusze ludzi, pokolenia Polaków nigdy nie pozwoliły sobie wydrzeć polskości - powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas mszy świętej. 

 

Prezydent podkreślił, że przyjęty przez Mieszka I w 966 roku chrzest miał dwa wymiary: duchowy, bo "przyniósł nową religię, w której większość Polaków trwa do dzisiaj" oraz państwowy, bo dał podwaliny dla tworzenia nowoczesnego państwa i "przyniósł nowoczesność, która ma charakter trwały, uniwersalny".

 

Zobacz także: Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 1050-lecia Chrztu Polski - Te dwa wymiary - duchowy i państwowy - zaplotły się i trwają, choć były w historii momenty, kiedy ten element państwowy znikał na skutek gniewu, wojny, agresji, jaka przychodziła na polskie ziemie, dotykała Polaków - mówił Prezydent Andrzej Duda.

 

Jak podkreślił, "ale właśnie dzięki temu, co przyniósł chrzest w dusze ludzi tu mieszkających, pokolenia nigdy nie pozwoliły sobie wydrzeć polskości, nigdy nie pozwoliły odebrać sobie tego, dzięki czemu budowana była tradycja, kultura, wspólnota".

 

- Polska nawet, jeśli znikała z mapy, to wracała siłą Polaków i siłą ducha, którego dawała im wiara i chrzest i którego pomagał im chronić Kościół - dodał.

Wyraził satysfakcję, że obchody 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczęto od elementu duchowego, "od modlitwy, podziękowania Panu Bogu za 1050 lat opieki nad polskim narodem, za świętych, którzy przez te 1050 lat z naszego narodu wyszli". 

 

 


Czwartkowa msza św. była głównym punktem centralnych uroczystości rocznicowych w Gnieźnie. W katedrze pojawili się przedstawiciele duchowieństwa, rządu, parlamentarzyści oraz zaproszeni goście. Homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak.

Trzydniowe, centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski w czwartek odbywały się w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim.

Przed południem w Gnieźnie rozpoczęły się obrady Konferencji Episkopatu Polski. Po południu na Ostrowie Lednickim miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne, w którym udział wzięli duchowni Kościołów chrześcijańskich, pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

W piątek w Poznaniu odbędą się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, w trakcie których prezydent wygłosi orędzie. Wykonane zostanie jubileuszowe "Oratorium 966.pl" Jacka Sykulskiego. Przez miasto przejdzie uroczysta procesja maryjna, zaś w poznańskiej katedrze odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego.
(inf. własna/PAP)
 

 

Poleć znajomemu