przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 7 czerwca 2016

Prezydent: Owoce polskiego rozwoju mają trafiać do zwykłych ludzi

  |   Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju. Wpis do księgi pamiątkowej (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Busku-Zdroju (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

To, co nazywa się „dobrą zmianą”, a co oznacza zmiany w życiu społecznym, jest ukierunkowane na to, aby owoce polskiego rozwoju trafiły do zwykłych ludzi - i w miarę możliwości - równo do wszystkich zakątków naszego kraju – mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda w Busku-Zdroju (Świętokrzyskie).

 

Andrzej Duda spotkał się we wtorek z mieszkańcami Buska w Parku Zdrojowym.

 

Prezydent powiedział, że „dzisiejsze Busko to także troska o zrównoważony rozwój”. Jak podkreślał, jest to sprawa niezwykle ważna, bo oznacza także rozwój gospodarczy dotąd zaniedbanych terenów Polski; które dzisiaj znajdują się w gorszej sytuacji niż inne, a „jest ich niestety cały czas sporo” – ocenił prezydent.

 

Dodał, że nie chodzi o lokowanie w tym uzdrowiskowym mieście wielkiego przemysłu, ale – w przypadku województwa świętokrzyskiego - jego odtwarzanie. - Chcemy, by ten zrównoważony rozwój dotarł do wielu miejsc, gdzie dawniej produkcja przemysłowa była, i gdzie znikła – mówił Andrzej Duda.

 

Zaznaczył, że jednym z najważniejszych celów, także w kontekście opracowanego przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego planu odpowiedzialnego rozwoju, jest „przywrócenie w Polsce dobrze funkcjonującego przemysłu zbrojeniowego”.

 

- Chcemy, by wydatki, które będą czynione na polską armię (…) w jak największym stopniu pozostały w Polsce. Nawet przy tych kontraktach, kiedy będzie kupowany sprzęt, który został zaprojektowany za granicą, by w realizacji uczestniczyły także polskie firmy, by przynajmniej część tych pieniędzy pozostała w Polsce. (…) To da się zrobić, jeśli się chce – podkreślił prezydent Duda.

 

Zaznaczył, że są to „bardzo poważne negocjacje”, gdzie w grę wchodzą ogromne pieniądze, a partnerzy zagraniczni gotowi są na ustępstwa, by mieć możliwość zrealizowania kontraktu. - Tylko trzeba prowadzić w tym zakresie zdecydowaną, propaństwową politykę (…) taka właśnie propaństwowa polityka jest teraz realizowana  – ocenił prezydent.

 

- To, o czym mówimy, co nazywa się „dobrą zmianą”, co oznacza zmiany w polskim życiu społecznym, jest ukierunkowane na to, aby owoce polskiego rozwoju trafiły do zwykłych ludzi - i w miarę możliwości - równo do wszystkich zakątków naszego kraju – to jest coś, czego do tej pory nie zrealizowano – dodał Andrzej Duda.

 

Wśród ważnych elementów programu wymienił m.in. Rodzinę 500 plus, Mieszkanie plus i lekarstwa dla seniorów po 75. roku życia. Prosił też o wyrozumiałość, bo rząd gospodaruje obecnie dostępnymi pieniędzmi publicznymi, a będzie starał się, by „było ich coraz więcej”, abyśmy wydobyli się z „pułapki średniego rozwoju”.


Zdaniem prezydenta, obecna polityka zagraniczna Polski staje się „wreszcie polityką podmiotową, z ukierunkowaniem na polskie interesy” i także staraniem się zrozumienia interesów innych.


- Każde państwo, każda rozsądna i uczciwa władza myśli przede wszystkim kategoriami swoich obywateli (…). My myślimy kategoriami interesów Polski i Polaków, dlatego prowadzimy zdecydowane działania i w kraju, i na arenie międzynarodowej – podkreślił Andrzej Duda.


Zauważył, iż częstym zarzutem wobec niego jest fakt, iż „podpisuje ustawy”. - Oczywiście podpisuję ustawy i będę je podpisywał, bo to są ustawy które przynoszą dobre zmiany. I nie słuchajcie państwo kłamstw, które bardzo często opowiada się w telewizji - że się zwiększa inwigilację ludzi, że jest jakiekolwiek zagrożenie ze strony polskich władz - jeżeli jest (…) - to dla różnych partykularnych interesów, które były realizowane często poza prawem, wbrew prawu – podkreślił Andrzej Duda.


Prosił też o uodpornienie się na „zmasowaną krytykę” kierowaną pod adresem programu rządu PiS. - Chciałbym, żebyście państwo byli spokojni, bo w Polsce sprawy mają się naprawdę lepiej w tej chwili i wierzę w to, że będą miały się bardzo dobrze (…) – dodał.
 

- Robię wszystko, co w mojej mocy, żeby tego zaufania - w „dobrą zmianę”, z którą ja także szedłem do wyborów prezydenckich - nie zawieść. Dziś to także kwestia wzmacniania polskiego bezpieczeństwa – mówił prezydent.

 

Przypomniał, że tej sprawie było poświęcone wtorkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. - Byli wszyscy politycy, reprezentujący najważniejsze ugrupowania posiadające kluby parlamentarne w polskim Sejmie, byli ministrowie, była pani premier oczywiście - powiedział, oceniając, iż było to „bardzo dobre spotkanie”. Zobacz także: Prezydent apeluje, by nie podgrzewać sporów przed szczytem NATO

 

- Cieszę cię, że w tym zakresie jesteśmy zgodni, bo to pokazuje, że można rozmawiać, a to jest najważniejsze. Można rozmawiać nawet wtedy, kiedy są różnice w poglądach – zaznaczył Andrzej Duda.

 

Prezydent zwrócił uwagę na obecność w Busku marszałka woj. świętokrzyskiego Adama Jarubasa (PSL). - Jak państwo wiecie, inna opcja polityczna niż ta, z której ja się wywodzę, a jednak rozmawiamy, mimo tego, że nie we wszystkich sprawach się zgadzamy, ale dyskusja jest potrzebna i za to panu marszałkowi dziękuję, że do rozmowy jest gotowy – dodał.

 

Prezydent przyjechał do Buska-Zdroju na zaproszenie burmistrza miasta, Waldemara Sikory. Na początku swojej wizyty Duda rozmawiał z lokalnymi samorządowcami w zabytkowej siedzibie Sanatorium Marconi - najbardziej rozpoznawalnym gmachu uzdrowiska, zbudowanym w 1836 r.


Dziękując za gościnne przyjęcie na Ponidziu, Andrzej Duda przypomniał, że to miejsce istotne dla historii Polski – walczyli tu powstańcy styczniowi, a w czasie II wojny św. - oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.  (PAP, inf. własna) 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.