Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 23 czerwca 2016

Prezydent w Bieruniu podziękował Ślązakom za przywiązanie do wartości

  |   Wizytę w Bieruniu Prezydent rozpoczął od złożenia kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym śląskich bohaterów – powstańców śląskich i ofiary II wojny św. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) "Dziękuję wam ogromnie, że trzymacie tu na Śląsku tradycje silnej rodziny" - mówił Prezydent RP w Bieruniu. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) "Dziękuję wam ogromnie, że trzymacie tu na Śląsku tradycje silnej rodziny" - mówił Prezydent RP w Bieruniu. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) "Dziękuję wam ogromnie, że trzymacie tu na Śląsku tradycje silnej rodziny" - mówił Prezydent RP w Bieruniu. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) "Dziękuję wam ogromnie, że trzymacie tu na Śląsku tradycje silnej rodziny" - mówił Prezydent RP w Bieruniu. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) "Dziękuję wam ogromnie, że trzymacie tu na Śląsku tradycje silnej rodziny" - mówił Prezydent RP w Bieruniu. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) "Dziękuję wam ogromnie, że trzymacie tu na Śląsku tradycje silnej rodziny" - mówił Prezydent RP w Bieruniu. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) "Dziękuję wam ogromnie, że trzymacie tu na Śląsku tradycje silnej rodziny" - mówił Prezydent RP w Bieruniu. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) "Dziękuję wam ogromnie, że trzymacie tu na Śląsku tradycje silnej rodziny" - mówił Prezydent RP w Bieruniu. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) "Dziękuję wam ogromnie, że trzymacie tu na Śląsku tradycje silnej rodziny" - mówił Prezydent RP w Bieruniu. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) "Dziękuję wam ogromnie, że trzymacie tu na Śląsku tradycje silnej rodziny" - mówił Prezydent RP w Bieruniu. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) "Dziękuję wam ogromnie, że trzymacie tu na Śląsku tradycje silnej rodziny" - mówił Prezydent RP w Bieruniu. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) "Dziękuję wam ogromnie, że trzymacie tu na Śląsku tradycje silnej rodziny" - mówił Prezydent RP w Bieruniu. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej wizyty w Bieruniu podziękował Ślązakom za przywiązanie do tradycyjnych wartości: rodziny, pracy i solidarności. W Dniu Ojca złożył życzenia wszystkim ojcom, podkreślając ciążącą na nich odpowiedzialność za rodzinę.

 

- Ojciec w śląskiej rodzinie to jest Ktoś; ale to także człowiek odpowiedzialny i pracowity. To jest ta wielka wartość, którą on niesie w sobie, bo ma poczucie odpowiedzialności za utrzymanie rodziny; za to, by ta rodzina żyła na godnym poziomie, by była bezpieczna – mówił Andrzej Duda do mieszkańców zgromadzonych na bieruńskim rynku.

 

Zobacz także: "Takich obywateli, jak rodzą się na Śląsku, Polska bardzo potrzebuje" Prezydenta powitał burmistrz Krystian Grzesica, wskazując, iż w mieście, którego patronem jest św. Walenty, mieszkają „ludzie pracowici, rzetelni, przywiązani do Kościoła, do tradycji, do rodziny, do podstawowych wartości”. Prezydent nawiązał do tego w swoim wystąpieniu.

 

- Dziękuję wam ogromnie, że trzymacie tu na Śląsku tradycje silnej rodziny, odpowiedzialnego ojca rodziny; że jesteście razem, że się wspieracie, że jesteście solidarni, że ta solidarność trwa - ona jest dzisiaj Polsce niezwykle potrzebna - w czasach kiedy mamy szansę jeszcze wyżej się podnieść; kiedy mamy szansę wyjść na prostą (…) i zdążać w kierunku, w jakim już dawno podążyły społeczeństwa, które dzisiaj są zamożne – powiedział prezydent.

 

Ocenił, że na Śląsku mieszkają ludzie gospodarni, pracowici, tworzący nowe miejsca pracy, zaradni i kreatywni, stąd – jak mówił – w miarę dobra sytuacja życiowa rodzin. Duda wyraził nadzieję, że „dzięki dobrej i mądrej polityce” sytuacja jeszcze się poprawi. Wśród mechanizmów wsparcia wymienił rządowe programy Rodzina 500+ i Mieszkanie+.

 

- Wierzę, że wspiera was także program 500+. On nie tylko ma służyć poprawie bieżącego bytu rodziny, choć to jest jego bardzo ważny cel, ale przede wszystkim ma służyć temu, żeby rodzice mieli tę lekkość w odważeniu się na to, by mieć kolejne dziecko – powiedział Andrzej Duda, wskazując, że Polska bardzo potrzebuje dzisiaj „silnego, kolejnego, młodego pokolenia”.

 

- Potrzebujemy dzieci, które będą wychowywane w naszej tradycji, w poszanowaniu dla poprzednich pokoleń, dla dziadków, w szacunku wielkiej rodziny, wielkiej wspólnoty. Wierzę w to, że ten program (500+) tutaj na Śląsku także przyczyni się do wzrostu demograficznego – mówił prezydent.

 

 

Jego zdaniem również rządowy program mieszkaniowy może być bodźcem dla młodych ludzi, by – jak mówił – „byli odważniejsi w decyzji o założeniu rodziny, żeby się pobrali, żeby mieli dzieci. To niezwykle ważne, co wierzę, że uda nam się wszystkim zrealizować”.

 

Wizytę w Bieruniu prezydent rozpoczął od złożenia kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym śląskich bohaterów – powstańców śląskich i ofiary II wojny św. Przypomniał, że kilka godzin wcześniej w Katowicach złożył też kwiaty pod pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego oraz dyktatora III powstania śląskiego Wojciecha Korfantego.

 

Zobacz także: Wieńce pod pomnikami Korfantego i Piłsudskiego - Tych dwóch ludzi nie zgadzało się ze sobą tak, jak byśmy chcieli, ale w jednym byli absolutnie zgodni – że trzeba czynić wszystko, aby istniała niepodległa wolna Polska i że trzeba czynić wszystko, aby częścią tej niepodległej wolnej Polski był Śląsk – powiedział prezydent, nawiązując do obchodzonej w maju tego roku rocznicy wybuchu III powstania śląskiego oraz obchodzonej w czerwcu 94. rocznicy przejęcia części Górnego Śląska przez polską administrację i wojsko.

 

Andrzej Duda podkreślił, że dzięki powstaniu z 1921 r. w granicach Polski znalazła się duża część śląskiego przemysłu, co pomogło w odbudowie II RP. - Ale Wojciech Korfanty wygłosił wtedy charakterystyczne zdanie, które wiele mówi o jego walce, ale wiele mówi także i o was. Powiedział: "Myśmy walczyli o dusze ludzi ze Śląska, Niemcy walczyli o kominy i skarby pod ziemią. Dusza jest najważniejsza, ta dusza, którą zachowujcie tu na tej ziemi do tej pory" – podkreślił prezydent.

 

Przywołał też słowa Korfantego o solidarności: „Solidarność daje człowiekowi godność, podnosi go na wyżyny, z których nikomu nie wolno go strącać”. Tym samym nawiązał do najdłuższego w historii Polski podziemnego strajku, który wybuchł w kopalni Piast w Bieruniu po ogłoszeniu stanu wojennego. W tym roku minie 35. rocznica tego wydarzenia – prezydent objął honorowy patronat nad grudniowymi obchodami.

 

- Górnicy kopalni Piast w 1981 r. przystąpili do najdłuższego strajku pod ziemią w historii Polski. Górnicy Solidarności, jeden z drugim, razem, nie jeden przeciw drugiemu, razem stanęli i razem walczyli. O co? O godność, o wolność, a także i w głębi ducha o suwerenność, o to, żebyśmy ją odzyskali – powiedział prezydent, podkreślając, że patronat nad rocznicowymi obchodami jest dla niego zaszczytem.

 

- Właśnie im zawdzięczamy to, że potem przyszedł 1989 rok, że potem przyszły pierwsze wolne wybory sejmowe w 1991 r. I że mimo różnych błędów i porażek, jakie zostały popełnione w ciągu ostatnich 27 lat, dzisiaj jesteśmy w UE, w NATO, jesteśmy znacznie zamożniejszym społeczeństwem niż byliśmy. W tym wszystkim ogromną wartość ma praca i solidarność; ta solidarność, której tutaj w Bieruniu nie brakowało nigdy – podkreślił Andrzej Duda.

 

Na pamiątkę wizyty w Bieruniu prezydent otrzymał od samorządowców witraż przedstawiający wizerunek Chrystusa boleściwego z elementami nawiązującymi do znajdującego się w tym mieście sanktuarium św. Walentego.  (Inf. własna / PAP)

Poleć znajomemu