Menu rozwijane

11 września 2021

Prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w uroczystych obchodach 41. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego w Dąbrowie Górniczej, podkreślał, że miało ono fundamentalne znaczenie dla powstania „Solidarności”. 

– Wśród czterech Porozumień, które tak uroczyście obchodzimy, poczynając od Szczecińskiego, poprzez Gdańskie, Jastrzębskie, aż do Dąbrowskiego, to Dąbrowskie ma znaczenie spinające. To Dąbrowskie stało się bezpośrednią przesłanką, by stworzyć „Solidarność” jako jeden Niezależny Samorządny Związek Zawodowy polskich robotników, polskich pracowników – zaznaczył Andrzej Duda.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>

– To był wielki czas. Naród rzeczywiście nie dał się podzielić, ani zniszczyć. Ani wtedy, ani potem – nawet stanem wojennym. Nigdy też „Solidarność” nie dała się sprowadzić na manowce chwycenia za broń, aby umożliwić brutalną całkowitą pacyfikację. Były ofiary, także tutaj – mówił Prezydent, dodając, że to było zwycięstwo metodami pokojowymi, to było zwycięstwo metodami demokratycznymi.

– Wieczna pamięć Poległym, cześć i chwała Bohaterom! Cześć i chwała tym, którzy doprowadzili do zawarcia Porozumienia Dąbrowskiego – akcentował.

Obchody 41. rocznicy zawarcia Porozumienia Katowickiego - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Uroczystości odbyły się przed pomnikiem Porozumienia Katowickiego, odsłoniętym w 2010 roku, w 30. rocznicę podpisania porozumienia w Dąbrowie Górniczej. Na pomniku widnieją słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu„.

Obchody 41. rocznicy zawarcia Porozumienia Katowickiego - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Następnie Prezydent wręczył ordery i odznaczenia byłym działaczom opozycji antykomunistycznej z okazji obchodów 41. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego w Dąbrowie Górniczej oraz powstania NSZZ „Solidarność.

Lista odznaczonych >>

Całe wystąpienie >>

Obchody 41. rocznicy zawarcia Porozumienia Katowickiego - zdjęcie w treści artykułu nr 3

Prezydent złożył też wieniec przed krzyżem i tablicą poświęconą śp. Ryszardowi Kowalskiemu i śp. Włodzimierzowi Jagodzińskiemu.

Może Cię zainteresować Przesłanie na obchody 41. rocznicy strajków w Sierpniu'80 41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych