– Dobro pokonało zło poprzez męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki – mówił Prezydent Andrzej Duda we Włocławku podczas uroczystości upamiętniających 34. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”. Prezydent podkreślał, że ks. Popiełuszko był człowiekiem wielkiej wiary i był męczennikiem za wolną, niepodległą i suwerenną Polskę, za Polskę, w której ludzie będą mogli żyć spokojnie, wyznając swoją wiarę i będąc traktowani sprawiedliwie.
Andrzej Duda apelował też o jedność w Święto Niepodległości. – Bądźmy razem. Odsuńmy na bok bieżące spory – mówił.
- Prezydent wraz z rodziną ks. Jerzego Popiełuszki złożył wieniec przed Krzyżem znajdującym się przy tamie we Włocławku – w miejscu męczeństwa błogosławionego
Kapelan „Solidarności” został zamordowany przez funkcjonariuszy MSW 19 października 1984 roku.
- Msza święta na placu przed Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Andrzej Duda przypomniał słowa księdza Popiełuszki: „zło dobrem zwyciężaj”. – Komuniści, esbecy zamordowali ks. Jerzego. W tamtym momencie pewnie uważali, że to przez nas rozumiane dobro przegrało. Ktoś powie, że zło zwyciężyło, zło zabiło kapłana. Nic bardziej mylnego. Każdy człowiek wierzący wie, że jest dokładnie odwrotnie. Dobro pokonało zło poprzez męczeńską śmierć ks. Jerzego – podkreślił Prezydent.
Andrzej Duda wspominając o stuleciu odzyskania niepodległości mówił, że na tej drodze mamy cały szereg postaci wielkich. – Dzisiaj wspominamy jednego z takich wielkich – podkreślił. – Ktoś powie: byli na tej drodze mocarze. Byli mocarze ducha, jak nasz Ojciec Święty Jan Paweł II, którego pontyfikatem tak niezwykle cieszył się bł. ks. Popiełuszko – dodał.
W opinii Prezydenta, to był tragiczny, ale jeden z milowych kamieni, bez którego nie byłoby wolnej Polski. – Nie udało się tej sprawy ani ukryć, ani zatuszować. Oni zabili niewinnego kapłana, niewinnego człowieka, którego jedyną bronią był różaniec i krzyż. To właśnie są fundamenty, kamienie milowe naszej dzisiejszej wolności – mówił.
Może Cię zainteresować List prezydenta do uczestników obchodów 70. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki Spotkanie z rodziną bł. ks. Jerzego Popiełuszki
– Bądźmy razem 11 listopada. Odsuńmy na bok spory – apelował Andrzej Duda.
– Właśnie teraz, tego 11 listopada, kiedy cały nasz naród będzie zapatrzony w to stulecie – bądźmy razem, odsuńmy na bok bieżące spory. Niech to będzie nasze wielkie, wspólne narodowe święto. Tak, jak z całą pewnością chciałby bł. ks. Jerzy Popiełuszko – podkreślał Prezydent.
– Proszę was, żebyście patrzyli na to stulecie niepodległości jako na bazę, na fundament, z którego wzrastamy, z którego się odbijamy w następne stulecie. Bo naszym zadaniem jest nie tylko pamiętać, ale naszym zadaniem jest na pamięci budować. Budować wolną Polskę, silną Polskę, budować Polskę opartą na swojej wielkiej historii, na swoich wielkich bohaterach i na swoich wielkich wartościach, dzięki którym najtrudniejsze momenty udało nam się przetrwać – dodał, wskazując, że ksiądz Jerzy dla wartości oddał życie, żeby zło dobrem zwyciężyć.
– I zwyciężył – podkreślił Andrzej Duda.
Prezydentowi towarzyszyli ministrowie Adam Kwiatkowski i Błażej Spychalski.
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 roku w Okopach koło Suchowoli. W sierpniu 1980 roku został kapelanem „Solidarności” . W latach 1982–1984 w kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odprawiał Msze św. za Ojczyznę, podczas których wygłaszał słynne kazania. Ks. Popiełuszko często przypominał słowa św. Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj”. Z powodu działalności religijno–patriotycznej 19 października 1984 roku ks. Popiełuszko został uprowadzony, a następnie bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu MSW. Dokładnie 25 lat później, 19 października 2009 roku, Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie ks. Jerzego Popiełuszkę Orderem Orła Białego. 6 czerwca 2010 roku papież Benedykt XVI ogłosił ks. Jerzego błogosławionym. (AW/MK/KG)
Może Cię zainteresować Konferencja naukowa „Wiara i patriotyzm. Msze za Ojczyznę bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W 100-lecie odzyskania niepodległości”