Menu rozwijane

07 lipca 2022

Prezydenci Polski i Litwy odwiedzili dziś zlokalizowane na przesmyku suwalskim Mobilne Stanowisko Dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny–Wschód. Andrzej Duda i Gitanas Nausėda spotkali się także z żołnierzami Batalionu Logistycznego im. Wielkiego Księcia Witenesa w Mariampolu.

  • SZYPLISZKI, POLSKA

– Bardzo się cieszę, że mogę tu dziś przywitać Prezydenta Litwy, mojego serdecznego przyjaciela – powiedział Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji. Jak podkreślił, przesmyk suwalski to niezwykle ważne miejsce nie tylko dla Polski i Litwy, ale także dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przypomniał, że ten strategiczny, wąski pas ziemi, który łączy Litwę i Polskę, zarazem łączy także Litwę i państwa bałtyckie z pozostałą częścią UE i państw NATO. 

Postanowiliśmy obaj przyjechać na przesmyk suwalski, by pokazać, że jest tu bezpiecznie dzięki codziennej spokojnej, ale absolutnie pełnej czujności, służbie żołnierzy polskich, litewskich, żołnierzy NATO

– To tu właśnie są obecni żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego w ramach tego, co nazywamy „enhanced Forward Presence”, a teraz, od szczytu NATO, będziemy nazywali „enhanced Forward Defence” – wyjaśnił polski Prezydent. 

Może Cię zainteresować Wypowiedź podczas wizyty na przesmyku suwalskim w Szypliszkach Wypowiedź podczas wizyty na przesmyku suwalskim w Mariampolu

03__Andrzej_Duda_Szypliki__20220707_MB1_3733.jpg [704.79 KB]

Może Cię zainteresować Deklaracja Szczytu NATO w Madrycie Prezydent RP na Szczycie NATO Prezydent: Szczyt NATO w Madrycie sukcesem całego Sojuszu [PL/EN]

– Te batalionowe grupy bojowe, stacjonujące dzisiaj tutaj, w części polskiej, i w części litewskiej za granicą, są sojuszniczą gwarancją bezpieczeństwa tego regionu, która będzie wzmacniana – z gotowości w postaci do tej pory 40 000 żołnierzy do gotowości w postaci 300 000 żołnierzy – mówił Prezydent Duda.

Jak podkreślił, w regionie obecna jest Wielonarodowa Dywizja Północny–Wschód, w tym także wchodząca w jej skład 15. Giżycka Brygada Zmotoryzowana, a także żołnierze z litewskiej zmotoryzowanej brygady piechoty „Żelazny Wilk”.

Zwrócił również uwagę na obecność ponad 11 000 żołnierzy amerykańskich w Polsce i zapowiadaną stałą obecność dowództwa V Korpusu Armii USA w Poznaniu.

08__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Szypliki__20220707_MB2_7245.jpg [517.78 KB]

– Właśnie to stanowi kwintesencję tego, o czym mówił niedawno w Warszawie Prezydent USA Joe Biden, przemawiając na dziedzińcu Zamku Królewskiego. To absolutne potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa z artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego; to gwarancja kolektywnej ochrony państw NATO – realizowanej, jeśli zaszłaby taka potrzeba, poprzez obronę każdej piędzi ziemi NATO – mówił Andrzej Duda. 

– Chcę z całego serca podziękować żołnierzom polskim, litewskim i wszystkim naszym sojusznikom, na czele z państwem ramowym – USA, ale też wszystkim naszym sojusznikom z NATO, którzy służą w tej części Europy – za ich służbę, za ich gotowość i za to, że dzięki nim ta ziemia jest bezpieczna.

 

  • MARIAMPOL, LITWA

W ramach dalszej części czwartkowego spotkania prezydenci Duda i Nauseda odwiedzili Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Witenesa w Mariampolu.

Bardzo się cieszę z tego, że teraz – po dosłownie kilku chwilach od wizyty po stronie polskiej – spotykamy się po stronie litewskiej naszej wspólnej granicy, (...) cały czas na tzw. przesmyku suwalskim, czyli odcinku granicy europejskiej między Polską a Litwą – powiedział Prezydent Duda.

Podkreślił, że to szczególna granica o charakterze strategicznym. – Zarówno po jej prawej, jaki po jej lewej stronie mamy granice z państwami, które są poza UE. Z jednej strony mamy Białoruś, z drugiej – Rosję, czyli obwód kaliningradzki.

Przypomniał, że obszar przesmyku suwalskiego chroniony jest przez wojska polskie i litewskie, wzmocnione obecnością wojsk sojuszniczych, które – jak mówił – pełnią służbę 24 godziny na dobę w stanie wysokiej gotowości. – To jest wymóg współczesności, zwłaszcza wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, w sytuacji, gdy w tej chwili na Białorusi są cały czas obecne wojska rosyjskie – zaznaczył Prezydent Duda.

23__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Mariampol__20220707_MB2_7616.jpg [621.83 KB]

Przywódcom towarzyszyli ministrowie obrony obu krajów: Mariusz Błaszczak i Arvydas Anusauskas. Wraz z Andrzejem Dudą w Szypliszkach byli również ministrowie KPRP Jakub Kumoch i Wojciech Kolarski.

Zadaniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny–Wschód jest koordynacja działań czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych NATO rozmieszczonych w ramach eFP (wzmocnionej wysuniętej obecności) w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Ubiegłotygodniowy szczyt w Madrycie postanowił o wzmocnieniu wysuniętej obecności NATO na północno–wschodniej i południowo–wschodniej flance NATO, bataliony mają być w razie potrzeby gotowe do rozwinięcia do poziomu brygad.

 

Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (1)
Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (2)
Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (3)
Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (4)
Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (5)
Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (6)
Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (7)
Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (8)
Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (9)
Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (10)
Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (11)
Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (12)
Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (13)
Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (14)
Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (15)
Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (16)
Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (17)
Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (18)
W ramach dalszej części czwartkowego spotkania prezydenci Duda i Nauseda odwiedzają Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w Marijampole na Litwie. (19)
W ramach dalszej części czwartkowego spotkania prezydenci Duda i Nauseda odwiedzają Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w Marijampole na Litwie. (20)
W ramach dalszej części czwartkowego spotkania prezydenci Duda i Nauseda odwiedzają Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w Marijampole na Litwie. (21)
W ramach dalszej części czwartkowego spotkania prezydenci Duda i Nauseda odwiedzają Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w Marijampole na Litwie. (22)
W ramach dalszej części czwartkowego spotkania prezydenci Duda i Nauseda odwiedzają Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w Marijampole na Litwie. (23)
W ramach dalszej części czwartkowego spotkania prezydenci Duda i Nauseda odwiedzają Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w Marijampole na Litwie. (24)
W ramach dalszej części czwartkowego spotkania prezydenci Duda i Nauseda odwiedzają Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w Marijampole na Litwie. (25)
W ramach dalszej części czwartkowego spotkania prezydenci Duda i Nauseda odwiedzają Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w Marijampole na Litwie. (26)
W ramach dalszej części czwartkowego spotkania prezydenci Duda i Nauseda odwiedzają Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w Marijampole na Litwie. (27)
W ramach dalszej części czwartkowego spotkania prezydenci Duda i Nauseda odwiedzają Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w Marijampole na Litwie. (28)
W ramach dalszej części czwartkowego spotkania prezydenci Duda i Nauseda odwiedzają Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w Marijampole na Litwie. (29)
W ramach dalszej części czwartkowego spotkania prezydenci Duda i Nauseda odwiedzają Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w Marijampole na Litwie. (30)
Litwa | Prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nausėda (31)
01__Andrzej_Duda_Szypliki__20220707_MB2_7030.jpg
02__Andrzej_Duda_Szypliki__20220707_MB1_3720.jpg
03__Andrzej_Duda_Szypliki__20220707_MB1_3733.jpg
04__Andrzej_Duda_Szypliki__20220707_MB2_7078.jpg
05__Andrzej_Duda_Szypliki__20220707_MB2_7089.jpg
06__Andrzej_Duda_Szypliki__20220707_MB2_7096.jpg
07__Andrzej_Duda_Szypliki__20220707_MB2_7104.jpg
08__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Szypliki__20220707_MB2_7245.jpg
09__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Szypliki__20220707_MB2_7255.jpg
10__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Szypliki__20220707_MB2_7291.jpg
11__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Szypliki__20220707_MB2_7296.jpg
12__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Szypliki__20220707_MB1_3766.jpg
13__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Szypliki__20220707_MB2_7313.jpg
14__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Szypliki__20220707_MB1_3849.jpg
15__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Szypliki__20220707_MB2_7370.jpg
18__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Szypliszki__20220707_MB2_7472.jpg
16__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Szypliszki__20220707_MB2_7424.jpg
17__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Szypliszki__20220707_MB2_7431.jpg
19__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Mariampol__20220707_MB2_7502.jpg
20__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Mariampol__20220707_MB1_3919.jpg
21__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Mariampol__20220707_MB2_7561.jpg
22__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Mariampol__20220707_MB2_7570.jpg
29__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Mariampol__20220707_MB2_7550.jpg
30__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Mariampol__20220707_MB2_7592.jpg
23__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Mariampol__20220707_MB2_7616.jpg
24__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Mariampol__20220707_MB2_7652.jpg
25__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Mariampol__20220707_MB2_7668.jpg
26__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Mariampol__20220707_MB2_7710.jpg
27__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Mariampol__20220707_MB1_3970.jpg
28__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Mariampol__20220707_MB1_3990.jpg
52__Andrzej_Duda_Gitanas_Nauseda_Prezydent_Litwy_Mariampol__20220707_MB2_7949.jpg