Menu rozwijane

25 marca 2022

W piątek po południu Prezydent Andrzej Duda spotkał się na stanowisku dowodzenia przy lotnisku w Rzeszowie-Jasionce z żołnierzami z 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Jak przekazał wojskowym polski prezydent, od przebywającego w Polsce z wizytą Prezydenta USA Joe Bidena, z którym spotkał się wcześniej, usłyszał wiele serdecznych i ciepłych słów na temat polskich żołnierzy. – Prezydent Biden  z sekretarzem Antonym Blinkenem powiedzieli: polski żołnierz to sprawdzony sojusznik, polski żołnierz to sprawdzony towarzysz broni, polski żołnierz to wiarygodny partner – relacjonował Andrzej Duda, dziękując za to żołnierzom.

– Świat dzisiaj patrzy na odwagę i bohaterstwo naszych sąsiadów z Ukrainy z podziwem, ale nie mam żadnych wątpliwości, że nasi żołnierze potrafią walczyć tak samo. Gdyby była taka konieczność, by stanąć w obronie ojczyzny, walczyliby zażarcie, aż do zwycięstwa, tak jak wielokrotnie walczyli w obronie innych, na misjach, poza granicami naszego kraju – mówił.

07_Andrzej_Duda_wizyta_wojsko_Rzeszow_20220325_JS__9471.jpg [338.88 KB]

Prezydent podziękował polskim żołnierzom za służbę. – Jest doceniana przez nas, wszystkich Polaków, którzy z dumą i wdzięcznością patrzą na was. Jeszcze raz z całego serca dziękuję za służbę dla Rzeczypospolitej – powiedział.

Podziękował też za służbę pełnioną na granicy polsko–białoruskiej, gdzie – jak mówił – trwał „hybrydowy atak migracyjny”. – Na szczęście ten hybrydowy atak zmniejszył swoją intensywność. Sprawia wrażenie, że gaśnie, ale w tym czasie, ostatniego miesiąca zaistniało coś, co ma rozmiar znacznie tragiczniejszy, dramatyczniejszy także i dla nas – atak rosyjski na Ukrainę – wskazywał Andrzej Duda.

Podziękował również za współpracę z amerykańskimi żołnierzami z 82 Dywizji Powietrznodesantowej. Jak mówił, żołnierze ci wspierają wschodnią flankę NATO i gwarantują bezpieczeństwo.

Prezydent przypomniał podpisaną przed tygodniem ustawę o obronie ojczyzny, która reformuje m.in. finansowanie polskiej armii. – Dzisiaj mamy nowe rozwiązanie, ono wchodzi w tej chwili w życie. (...) Wierzę, że ono nas wprowadza w zupełnie nową rzeczywistość bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, a także standardów bronienia Rzeczypospolitej – mówił Prezydent.

Może Cię zainteresować Prezydent RP podpisał Ustawę o obronie Ojczyzny

Jak mówił, „modernizacja polskiej armii ma wreszcie przybrać formę masową, szybką, uzupełniania wszystkich braków wyposażenia naszych żołnierzy w najnowocześniejsze uzbrojenie, po to żeby żołnierz mógł służyć bezpiecznie”.

– Wierzę, że w taki sposób strukturalnej i nowoczesnej obrony będziemy w stanie zabezpieczyć naszą Rzeczpospolitą i bezpieczeństwo naszych współobywateli na najbliższe dziesięciolecia, i że stanie się to szybko. Tak, aby nikomu nie opłacało się nas zaatakować i burzyć naszego spokoju – powiedział Prezydent.

CAŁA WYPOWIEDŹ>>

Przed spotkaniem z żołnierzami z 18 Dywizji Zmechanizowanej Andrzej Duda razem z Joe Bidenem uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami organizacji wspierających ukraińskich uchodźców. Wcześniej Prezydent USA spotkał się w Rzeszowie–Jasionce z żołnierzami amerykańskimi z 82 Dywizji Powietrznodesantowej. (PAP)

Może Cię zainteresować Prezydenci Polski i USA w Rzeszowie
Rzeszów | Spotkanie z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej (1)
Rzeszów | Spotkanie z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej (2)
Rzeszów | Spotkanie z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej (3)
Rzeszów | Spotkanie z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej (4)
Rzeszów | Spotkanie z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej (5)
Rzeszów | Spotkanie z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej (6)
Rzeszów | Spotkanie z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej (7)
01_Andrzej_Duda_wizyta_wojsko_Rzeszow_20220325_JSZ_9727.jpg
02_Andrzej_Duda_wizyta_wojsko_Rzeszow_20220325_JS__9388.jpg
03_Andrzej_Duda_wizyta_wojsko_Rzeszow_20220325_JS__9406.jpg
04_Andrzej_Duda_wizyta_wojsko_Rzeszow_20220325_JS__9422.jpg
05_Andrzej_Duda_wizyta_wojsko_Rzeszow_20220325_JS__9439.jpg
06_Andrzej_Duda_wizyta_wojsko_Rzeszow_20220325_JSZ_9776.jpg
07_Andrzej_Duda_wizyta_wojsko_Rzeszow_20220325_JS__9471.jpg