Menu rozwijane

Debatą nt. geopolitycznych perspektyw w kontekście wojny na Ukrainie Prezydent RP Andrzej Duda rozpoczął udział w tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
Wystawa „Dom zbrodni rosyjskich przygotowana została przez ukraińskich artystów. Znajduje się w budynku, który podczas wcześniejszych edycji Forum w Davos był wykorzystywany do promowania Rosji i nazywany „Domem Rosyjskim”.
Prezydent RP weźmie we wtorek udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii. Główne tematy rozmów to sytuacja na Ukrainie, pomoc dla tego państwa oraz nadanie Ukrainie statusu kandydata na członka UE.
– Wolny świat ma twarz Ukrainy – mówił dziś Andrzej Duda w orędziu przed Radą Najwyższą Ukrainy. Prezydent RP jest pierwszą głową obcego państwa, która wystąpiła na tym forum od wybuchu wojny.
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Estonii rozmawiał z Prezydentem Alarem Karisem, a także z Premier Kają Kallas. Wśród tematów – dalsza pomoc Ukrainie i przyznanie jej statusu kandydata do UE.
Prezydent Andrzej Duda, na marginesie odbywającej się w Tallinnie konferencji im. Lennarta Meri, spotkał się z Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. Rozmowa poświęcona była obecnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
Prezydenci Polski i Słowacji Andrzej Duda i Zuzana Čaputova zapowiadają serię wizyt w państwach Europy Zachodniej i przekonywanie ich liderów do przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE.
W obecności Prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy  otwarto polsko–litewską inwestycję – interkonektor gazowy łączący systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy i, w efekcie, pozostałych krajów bałtyckich. – To gotowa odpowiedź na szantaż Rosji – podkreślił Prezydent RP.
Prezydent Andrzej Duda w Wilnie spotkał się z litewskim Prezydentem Gitanasem Nausėdą, a także odwiedził Cmentarz na Rossie.
Prezydent weźmie w czwartek udział w uroczystym otwarciu gazowego interkonektora Polska–Litwa.
W Czechach Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem tego kraju Milošem Zemanem i z Premierem Petrem Fialą o wspólnych działaniach na rzecz Ukrainy.
Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Prezydentami Estonii, Litwy i Łotwy złożyli wizytę w Ukrainie, gdzie spotkali się z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Uzgodniliśmy, że zaproponujemy powołanie Wspólnej Komisji Polska–Wielka Brytania, która będzie wspierać Ukrainę w długoterminowej koordynacji dostaw broni i szkoleń, a także pomagać Ukrainie w określaniu potrzeb i modernizacji armii – oznajmili przywódcy Polski i Wielkiej Brytanii.
Na zaproszenie brytyjskiego Premiera Borisa Johnsona Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Londynie. Efektem rozmów jest wspólne oświadczenie, w którym obie strony podkreśliły gotowość wsparcia Ukrainy i potępiły rosyjską agresję.
Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zostali przyjęci na audiencji przez Papieża Franciszka. Rozmowy dotyczyły głównie sytuacji związanej z wojną w Ukrainie.