Menu rozwijane

21 listopada 2018
Para Prezydencka Bułgarii była z oficjalną wizytą w Polsce w październiku 2017 r.
o594135400.jpg

Podczas zbliżającej się oficjalnej wizyty w Sofii Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkają się z bułgarską Parą Prezydencką.

27 listopada Prezydent RP będzie rozmawiał z Prezydentem Rumenem Radewem, a zwieńczeniem spotkania będzie wspólna konferencja prasowa. Obaj przywódcy wezmą udział w finisażu wystawy „Ojcowie Niepodległości” w Instytucie Polskim w Sofii.

Może Cię zainteresować Prezydent Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce PL/ENG Prezydent spotka się także z premierem rządu Bojko Borisowem oraz przewodniczącą bułgarskiego parlamentu Tsvetą Karayanczewą.  Andrzej Duda złoży również kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz będzie uczestniczył w ceremonii wprowadzenia do obiegu ilustrowanej karty pocztowej z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Bułgarii.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką złożą oficjalną wizytę w wyjątkowym okresie ważnych dla Polski i Bułgarii rocznic. To ostatnia z zaplanowanych na ten rok wizyt zagranicznych Prezydenta RP związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i jednocześnie pierwsza z wizyt otwierających cykl spotkań wiążących się ze stuleciem nawiązywania stosunków dyplomatycznych przez odrodzone państwo polskie.

– W styczniu będziemy obchodzić setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Warszawą i Sofią, w listopadzie Polska świętowała stulecie odzyskania niepodległości, a Bułgaria 140 lat temu wyzwoliła się spod panowania tureckiego. To zatem ważny i symboliczny czas dla obu naszych zaprzyjaźnionych Narodów – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP minister Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, Prezydent w trakcie rozmów politycznych poruszy szereg kwestii związanych ze sferą bezpieczeństwa, współpracą regionalną i europejską oraz relacjami dwustronnymi. – Prezydenci będą rozmawiać m.in. o sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego oraz o bułgarskich planach modernizacji wojska. Bardzo ważnym aspektem wizyty będzie także tematyka bałkańska. W trakcie rozmów z władzami Bułgarii Prezydent RP z pewnością podzieli się swoją oceną aktualnego rozwoju wydarzeń na Bałkanach oraz będzie chciał poznać perspektywę bułgarskich partnerów – podkreślił minister Szczerski.

– Prezydent omówi także stanowiska związane z polityką w UE m.in. w zakresie polityki budżetowej i energetycznej Unii. Bułgaria zabiega m.in. o dołączenie do strefy Schengen w czym Polska aktywnie ją wspiera. Ta solidarność musi być jednak uzupełniona również konkretnymi, wspólnymi projektami infrastrukturalnymi, które będą miały przełożenie na jeszcze większą dynamikę wzrostu wzajemnych relacji gospodarczych. Bułgaria jest istotnym partnerem Polski w formatach polityki regionalnej – współpracy wschodniej flanki NATO oraz Inicjatywie Trójmorza. Prezydent omówi m.in. plany związane z rozwojem tych wspólnych przedsięwzięć – dodał minister Krzysztof Szczerski.