Menu rozwijane

24 maja 2021

O kwestiach bezpieczeństwa oraz współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście szczytu NATO, który odbędzie się w połowie czerwca w Brukseli, rozmawiali dziś w Ankarze Prezydenci Polski i Turcji.

Prezydent Andrzej Duda został powitany przez Prezydenta Recepa Tayyıpa Erdoğana na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Później przywódcy rozmawiali w „cztery oczy”, a następnie poprowadzili rozmowy plenarne delegacji obu państw.

Po rozmowach podpisano m.in. umowę o wzajemnej ochronie informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego oraz umowę w sprawie zakupów tureckich dronów. – Bardzo ważne jest, że spotkaliśmy się przed szczytem NATO w Brukseli – podkreślił podczas konferencji z dziennikarzami Andrzej Duda. – Omawialiśmy kwestie bezpieczeństwa w naszej części Europy, w rejonie Morza Czarnego, rozmawialiśmy o suwerenności, niepodległości i przywróceniu granic Ukrainy, o sytuacji w Syrii i w Libii, o całym spektrum problemów międzynarodowych związanych z kwestią zaprowadzania pokoju na świecie i o naszej, wspólnej odpowiedzialności jako członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, który ma charakter obronny  – relacjonował. Przypomniał, że we wtorek odwiedzi polskich żołnierzy, którzy pełnią misję w ramach PKW w tureckim Incirlik.

Ankara. Spotkanie Prezydentów Polski i Turcji [PL/EN] - zdjęcie w treści artykułuAnkara. Spotkanie Prezydentów Polski i Turcji [PL/EN] - zdjęcie w treści artykułu nr 1Ankara. Spotkanie Prezydentów Polski i Turcji [PL/EN] - zdjęcie w treści artykułu nr 2

ENGLISH VERSION >>

W obecności Prezydentów zostało też podpisane porozumienie o bezpiecznej turystyce. – Zbliża się sezon turystyczny i pewnie wiele osób marzy o wakacjach za granicą, często odkładanych z powodu pandemii. Mam nadzieję, że w tym roku będzie to możliwe. Mam nadzieję, że podpisane dziś porozumienie do tego się przyczyni – mówił Prezydent Andrzej Duda.
WYPOWIEDŹ W CAŁOŚCI>>

Jutro, podczas drugiego dnia wizyty w Turcji, poza spotkaniem z polskimi żołnierzami stacjonującymi w Incirlik, Para Prezydencka odwiedzi też m.in. przedstawicieli Polonii w Polonezköy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 

Może Cię zainteresować Szef Biura Polityki Międzynarodowej o wizycie Pary Prezydenckiej w Turcji

 

Lokalizacja