przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 26 sierpnia 2016

Prezydent do Polonii: Jesteście ambasadorami Polski

  |   Prezydent Andrzej Duda odwiedził chorwacką Polonię (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda odwiedził chorwacką Polonię (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda odwiedził chorwacką Polonię (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda odwiedził chorwacką Polonię (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda odwiedził chorwacką Polonię (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Prezydent Andrzej Duda dziękował Polonii chorwackiej za jej pracę. - Jesteście tu ambasadorami Polski – mówił podczas spotkania w Konavle koło Dubrownika.

 

Prezydent RP powiedział, że ważne jest, aby Polacy za granicą, zwłaszcza ci, którzy za granicą się urodzili, znali język polski, trzymali się swoich korzeni i polskiej tradycji. - Możliwość uczenia się języka polskiego jest kwestią absolutnie podstawową – zaznaczył.

 

Andrzej Duda dziękował za prowadzenie w Chorwacji trzech polskich szkół i punktu konsultacyjnego oraz za pracę nauczycieli.

 

Szkołom prezydent przekazał zbiór dzieł Henryka Sienkiewicza, przypominając, że lekturą Narodowego Czytania w 2016 r. jest „Quo vadis”.

 

Poinformował, że według danych przedstawionych mu przez ambasadora Polski w Zagrzebiu, w wakacje tego roku Chorwację odwiedziło ponad 700 tys. Polaków.

 

Obecnym na spotkaniu polskim policjantom dziękował za dbanie o bezpieczeństwo polskich turystów. Grupa ośmiu polskich policjantów przebywa obecnie na chorwackim wybrzeżu, by w razie potrzeby służyć pomocą obywatelom RP. Polskie patrole policji pełnią służbę w Chorwacji podczas wakacji od 2010 r.

 

- Nie jest daleko z Warszawy do Chorwacji na wybrzeże, jakieś 1200 km, ale tyle samo jest z powrotem. Dlatego proszę, abyście odwiedzali Polskę, co - mam nadzieję - czynicie. Po drugie chciałbym, abyście namawiali swoich znajomych, przyjaciół, rodziny do tego, by odwiedzali nasz kraj – mówił do Polonii prezydent.

 

(PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.