przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 19 września 2016

"Na sesji ZO ONZ będę mówił o filarach zrównoważonego rozwoju"

Elementy zrównoważonego rozwoju - sprawiedliwość, odpowiedzialność, solidarność - to przekaz, jaki prezydent Andrzej Duda zamierza skierować we wtorek do uczestników 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
 
Zobacz także: Prezydent o najważniejszych założeniach swojej wizyty w USA Kampania Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ - Będę mówił o elementach, które moim zdaniem stanowią filar zrównoważonego rozwoju, patrząc na to z punktu widzenia kilku aspektów – ochrony środowiska i tego, aby zostawić coś dla przyszłych pokoleń, a nie żeby wszystko zostało zdegradowane. Dla mnie zrównoważony rozwój to jest także dbałość o rodzinę i o tych elementach będą jutro na pewno mówił – powiedział Andrzej Duda polskim dziennikarzom w Nowym Jorku.

 
- Takie trzy elementy bazowe - sprawiedliwość, odpowiedzialność, solidarność - to przekaz, który będę chciał jutro wysłać do wszystkich uczestników Zgromadzenia Ogólnego – zaznaczył prezydent.
 
W poniedziałek Andrzej Duda wziął udział w szczycie ONZ poświęconym dużym ruchom migrantów i uchodźców. Prezydent podkreślił, że potrzebna jest dyskusja o zwiększeniu roli ONZ w stabilizacji krajów dotkniętych konfliktami militarnymi.
 
- A więc siły rozjemcze Narodów Zjednoczonych – Polska przez lata w nich uczestniczyła w różnych państwach na świecie. O tym też powinniśmy mówić, że ONZ być może powinna wrócić do tej roli silnego stabilizatora pokoju poprzez wchodzenie tam, gdzie toczą się konflikty zbrojne, i przez dążenie do rozejmu, przerwania wojny – powiedział prezydent.
 
Zobacz także: Wystąpienie podczas szczytu ONZ ws. uchodźców PL/ENG Druga kwestią - wskazał - jest wsparcie dla uchodźców, którzy znajdują się w obozach. - Po pierwsze, musi to być sprawnie koordynowane międzynarodowo. Po drugie, trzeba zapewnić godne warunki życia, tak by ci ludzie mogli przetrwać w miarę normalnie i żeby potem mogli wrócić do swoich domów – podkreślił Andrzej Duda.
 
Prezydent mówił w poniedziałek w Nowym Jorku, że migracja ekonomiczna i uchodźstwo to problemy, które wymagają różnych odpowiedzi. Polityków wzywał do niepodsycania społecznych napięć i do walki ze stereotypami na temat migrantów. Zapewnił, że Polska jest gotowa uczestniczyć w walce z przestępczymi organizacjami, które czerpią zyski z kryzysu migracyjnego. Polski prezydent zaznaczył też, że obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest likwidacja prawdziwych przyczyn uchodźstwa wojennego, czyli konfliktów, i przywrócenie każdemu człowiekowi prawa do życia w jego własnej ojczyźnie.
(PAP)
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.