przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 19 września 2016

Prezydent Duda podkreśla potrzebę zmian w Unii Europejskiej

  |   Po wystąpieniu w siedzibie agencji Thomson Reuters na Manhattanie prezydent odpowiadał na pytania mediów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Po wystąpieniu w siedzibie agencji Thomson Reuters na Manhattanie prezydent odpowiadał na pytania mediów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Po wystąpieniu w siedzibie agencji Thomson Reuters na Manhattanie prezydent odpowiadał na pytania mediów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)
Unia Europejska wymaga istotnych zmian, aby stała się bardziej przyjazna dla obywateli - powiedział w poniedziałek mediom w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przedstawicielami amerykańskich elit biznesowych i opiniotwórczych. Mówił też o uchodźcach.
 
Po wystąpieniu w siedzibie agencji Thomson Reuters na Manhattanie prezydent odpowiadał na pytania mediów. Dziennikarze interesowali się tym, jak UE i Polska radzą sobie z problemami Europy takimi jak kryzys uchodźczy i kryzys polityki integracji w UE.
 

 
  Zobacz także: "Liczę, że innowacje będą ważnym filarem współpracy Polski i USA" PL/ENG "Na sesji ZO ONZ będę mówił o filarach zrównoważonego rozwoju" Polski prezydent podkreślił potrzebę zmian w UE – jak to ujął - w kierunku luźniejszego związku państw zachowujących narodową suwerenność. Zdaniem Andrzeja Dudy „UE wymaga istotnych zmian, aby stała się bardziej przyjazna dla obywateli; zamiast nieść wolność – niesie opresyjność”. Unia – ocenił – niepotrzebnie mnoży zakazy, tworzone przez biurokrację.
 
Prezydent podkreślił, że Polska jest krajem mocno zakorzenionym w Europie i polskie społeczeństwo popiera członkostwo w UE w większym stopniu niż społeczeństwa państw Europy Zachodniej.
 
- Pamiętamy czasy, gdy Polska była krajem zamkniętym, kiedy nie miała wolności. Więc moje pokolenie rozumie, że Unia Europejska oznacza wolność – swobodę przemieszczania się, wyboru miejsca pracy itd. Dlatego poparcie dla naszego członkostwa w Unii jest nadal ogromne - powiedział.
 
Zaznaczył jednak, że model integracji europejskiej forsowany przez kierownictwo UE albo najsilniejsze europejskie mocarstwa wywołuje skutek odwrotny do zamierzonego. - Unia powinna być związkiem wolnych narodów i równych państw. To jest klucz do tego, aby Europa przyszłości była bardziej atrakcyjna - oświadczył.
 
Zobacz także: Kampania Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ Podkreślił, że aby tak się stało, "potrzebne jest uznanie wzajemnych interesów i racji” wszystkich krajów, tymczasem obecnie politykę UE dyktują jej największe mocarstwa. Powiedział, że „może się to skończyć koncertem mocarstw europejskich", jak w Europie XIX i na początku XX w., co "doprowadziło do dwóch wojen światowych”.
 
Andrzej Duda przypomniał, że kryzys z uchodźcami został częściowo rozładowany dzięki porozumieniu z Turcją i wspólnej akcji kontroli zewnętrznych granic UE, w której uczestniczy także Polska. Dodał, że ważna jest także kwestia asymilacji uchodźców przybywających z krajów Biskiego Wschodu i Afryki Północnej.
 
- To są nie tylko uchodźcy, są także imigranci ekonomiczni. Wielu przybyło anonimowo. Nie wiemy, ilu jest wśród nich potencjalnych terrorystów. Ta obawa ciągle istnieje - powiedział prezydent, wspominając, że można się obawiać napływu ekstremistów z Państwa Islamskiego.
 
Andrzej Duda przypomniał, że polski rząd od początku był przeciwny systemowi kwotowemu, według którego kraje członkowskie UE musiałyby przyjąć określoną liczbę uchodźców.
 
Zobacz także: Wystąpienie podczas szczytu ONZ ws. uchodźców PL/ENG - To by oznaczało przymus. Myśmy się na to nie godzili, bo system taki naruszał prawa człowieka. Nie można ludzi przymusowo osiedlać w określonych krajach - powiedział.
 
Zaznaczył jednocześnie, że Polska "jest otwarta", nie zamknęła swoich granic, a ponieważ "uchodźcy do Polski nie przybywają, rząd RP gotów jest pomagać krajom posiadającym u siebie obozy dla uchodźców". Dla rozwiązania problemu - przypomniał – konieczne byłoby jednak zakończenie wojny domowej w Syrii.
 
Zapytany o stosunki polsko-amerykańskie Andrzej Duda odpowiedział, że Polsce zależy teraz szczególnie na bezpieczeństwie energetycznym, w czym USA mogłyby pomóc, sprzedając Polsce i innym krajom europejskim swój gaz ziemny. Zwrócił uwagę, że przyczyniłoby się to do obniżenia cen gazu. Eksport amerykańskiego gazu - w jego opinii - mógłby też zmniejszyć zależność Europy od dostaw gazu z Rosji.
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.