przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 21 września 2016

Unikalny zabytek z II wojny światowej trafi do Polski

  |   "Dingo" będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki WP na Zachodzie, który trafi do Polski. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Dingo" będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki WP na Zachodzie, który trafi do Polski. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Dingo" będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki WP na Zachodzie, który trafi do Polski. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Dingo" będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki WP na Zachodzie, który trafi do Polski. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Dingo" będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki WP na Zachodzie, który trafi do Polski. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Dingo" będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki WP na Zachodzie, który trafi do Polski. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Dingo" będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki WP na Zachodzie, który trafi do Polski. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Dingo" będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki WP na Zachodzie, który trafi do Polski. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Dingo" będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki WP na Zachodzie, który trafi do Polski. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Dingo" będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki WP na Zachodzie, który trafi do Polski. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Dingo" będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki WP na Zachodzie, który trafi do Polski. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Dingo" będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki WP na Zachodzie, który trafi do Polski. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Dingo" będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki WP na Zachodzie, który trafi do Polski. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

"Dingo" będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki WP na Zachodzie, który trafi do naszego kraju. W Nowym Jorku, w obecności Prezydenta, odbyła się ceremonia przekazania "Dingo" stronie polskiej. 

 

Dzięki zaangażowaniu i pomocy dyrektora Polish American Museum w Port Washington na Long Island w stanie Nowy Jork, pułkownika armii amerykańskiej w stanie spoczynku, Geralda Kochana oraz  Melissy John z Wielkiej Brytanii, udało się odnaleźć i pozyskać oryginalny samochód ‘Dingo’.

 

Dyrektor Gerald Kochan oraz Melissa John opowiedzieli Prezydentowi RP o historii pojazdu oraz wyrazili zadowolenie z faktu, że zabytek trafi do Polski. Podkreślili, że Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu stanowi najlepsze miejsce jego ekspozycji, ponieważ ten konkretny pojazd był użytkowany przez 15. Pułk Ułanów Poznańskich, jedną z najsłynniejszych jednostek wojskowych w II Rzeczpospolitej oraz w Wojsku Polskim na Zachodzie. Chlubne tradycje 15. Pułku kontynuuje współcześnie 15. batalion Ułanów Poznańskich im. gen. Władysława Andersa z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

 

W ceremonii przekazania pojazdu uczestniczył jego poprzedni właściciel, Amerykanin o polskich korzeniach, John Gradomski ze stanu Michigan oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Armii Polskiej w Ameryce (SWAP).   

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.