przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 21 września 2016

W USA Prezydent zabiegał o poparcie kandydatury Polski do RB ONZ

  |   Przyjęcie wydawane przez amerykańską Parę Prezydencką dla głów państw uczestniczących w 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. (fot. Official White House Photo by Lawrence Jackson) Konferencja podsumowująca wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w USA. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Konferencja podsumowująca wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w USA. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Konferencja podsumowująca wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w USA. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Konferencja podsumowująca wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w USA. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda i prezydent Macedonii Ǵorge Iwanow. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda i prezydent Albanii Bujar Nishani. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda i premier Mołdawii Pavel Filip. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)
Z przywódcami m.in. Macedonii, Albanii, Kanady, Łotwy, Estonii, Wielkiej Brytanii oraz prezydentem USA Barackiem Obamą rozmawiał prezydent Andrzej Duda podczas pobytu w Nowym Jorku. Prezydent zabiegał o poparcie kandydatury Polski na członka Rady Bezpieczeństwa w latach 2018-19.
 

 
Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda przebywają z wizytą Nowym Jorku w dniach 18-22 września.
 
Zobacz także: Wystąpienie Andrzeja Dudy podczas 71. sesji ZO ONZ PL/ENG Wystąpienie podczas szczytu ONZ ws. uchodźców PL/ENG Podczas spotkania z polskimi dziennikarzami w środę prezydent zaznaczył, że poza udziałem we wtorek w 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz w poniedziałek w szczycie ONZ ws. migrantów i uchodźców jego wizyta w ONZ miała na celu także zabieganie o poparcie dla polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
 
- Praktycznym elementem mojej wizyty w siedzibie ONZ w Nowym Jorku były spotkania bilateralne, oficjalne i nieoficjalne, których odbyłem bardzo wiele w ciągu tych dwóch dni, a także dzisiaj. Moje zadanie było jednoznaczne – ubieganie się o to, aby to Polska została wybrana na lata 2018-2019 jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ  – powiedział prezydent polskim dziennikarzom.
 
Jak zaznaczył, "były to bardzo dobre rozmowy" z politykami z różnych krajów, m.in. z premierem i prezydentem Mołdawii Pavlem Filipem i Nicolae Timoftim, premierem Kanady Justinem Trudeau, prezydentem Albanii Bujarem Nishanim, przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego Peterem Thompsonem. Prezydent spotkał się też z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem. >> WIĘCEJ
 
- Rozmów był cały szereg. Pobyt uważam za bardzo udany. Promujemy naszą kandydaturę i mam nadzieję, że w czerwcu przyszłego roku, kiedy będzie zapadała decyzja, kto zostanie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019 z naszej części Europy, to właśnie Polska zostanie wybrana – podkreślił prezydent.
 
Zobacz także: "Liczę, że innowacje będą ważnym filarem współpracy Polski i USA" PL/ENG Unikalny zabytek z II wojny światowej trafi do Polski Prezydent odwiedził Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych - Pracujemy, jest konkurencja, nie jesteśmy jedynym krajem, który się o to miejsce na te dwa lata ubiega. Ale cały czas zarówno ja, jak i przedstawiciele rządu – minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, ambasador RP przy ONZ Bogusław Winid – nad tym pracujemy, rozmawiamy z przedstawicielami poszczególnych krajów – powiedział Andrzej Duda.
 
- Bardzo liczę na to, że to właśnie Polska tę niezwykle prestiżową możliwość zasiadania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ będzie miała" – dodał prezydent. Jak mówił, "jest wiele państw, które nas popierają". "Od części państw, nawet dużej części, mamy też poparcie potwierdzone na piśmie - zaznaczył.
 
Prezydent był też pytany o nieformalne rozmowy, jakie przeprowadził podczas kolacji wydanej we wtorek przez prezydenta USA Baracka Obamę dla przywódców przybyłych na sesję Zgromadzenia Ogólnego.
 
- Rozmawiałem z prezydentem Łotwy, Estonii, przez chwilę z premier Wielkiej Brytanii. Rozmawiałem też przez moment z prezydentem Barackiem Obamą – powiedział prezydent.
 
Zobacz także: Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami organizacji żydowskich Wzruszające spotkanie z polskim wojskowym, za którego życie oddał amerykański żołnierz Para Prezydencka w Amerykańskiej Częstochowie Jak dodał, wystąpienia Obamy m.in. podczas 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ były rodzajem podsumowania ośmiu lat jego polityki zagranicznej. - Była w tych wystąpieniach swoista melancholia. Zresztą prezydent Obama sam się uśmiechał, że odchodzi na emeryturę. W związku z powyższym, gdy się zobaczyliśmy, powiedziałem prezydentowi Obamie, że jest za młody, żeby przechodzić na emeryturę, i za bardzo pełen energii. Powiedziałem, że pewnie spotkamy się jeszcze wielokrotnie w związku z polityką międzynarodową w różnych miejscach na świecie, i pewnie tak będzie – relacjonował prezydent.
 
W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, W. Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Zgodnie z nim zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej. Kandydaturę z naszego regionu zgłosiła również Bułgaria. Dwie trzecie państw członkowskich ONZ musi wyrazić poparcie dla kandydatury, aby została ona przyjęta. (PAP)
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.