Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 21 września 2016

W USA Prezydent zabiegał o poparcie kandydatury Polski do RB ONZ

  |   Przyjęcie wydawane przez amerykańską Parę Prezydencką dla głów państw uczestniczących w 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. (fot. Official White House Photo by Lawrence Jackson) Konferencja podsumowująca wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w USA. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Konferencja podsumowująca wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w USA. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Konferencja podsumowująca wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w USA. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Konferencja podsumowująca wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w USA. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda i prezydent Macedonii Ǵorge Iwanow. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda i prezydent Albanii Bujar Nishani. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda i premier Mołdawii Pavel Filip. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)
Z przywódcami m.in. Macedonii, Albanii, Kanady, Łotwy, Estonii, Wielkiej Brytanii oraz prezydentem USA Barackiem Obamą rozmawiał prezydent Andrzej Duda podczas pobytu w Nowym Jorku. Prezydent zabiegał o poparcie kandydatury Polski na członka Rady Bezpieczeństwa w latach 2018-19.
 

 
Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda przebywają z wizytą Nowym Jorku w dniach 18-22 września.
 
Zobacz także: Wystąpienie Andrzeja Dudy podczas 71. sesji ZO ONZ PL/ENG Wystąpienie podczas szczytu ONZ ws. uchodźców PL/ENG Podczas spotkania z polskimi dziennikarzami w środę prezydent zaznaczył, że poza udziałem we wtorek w 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz w poniedziałek w szczycie ONZ ws. migrantów i uchodźców jego wizyta w ONZ miała na celu także zabieganie o poparcie dla polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
 
- Praktycznym elementem mojej wizyty w siedzibie ONZ w Nowym Jorku były spotkania bilateralne, oficjalne i nieoficjalne, których odbyłem bardzo wiele w ciągu tych dwóch dni, a także dzisiaj. Moje zadanie było jednoznaczne – ubieganie się o to, aby to Polska została wybrana na lata 2018-2019 jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ  – powiedział prezydent polskim dziennikarzom.
 
Jak zaznaczył, "były to bardzo dobre rozmowy" z politykami z różnych krajów, m.in. z premierem i prezydentem Mołdawii Pavlem Filipem i Nicolae Timoftim, premierem Kanady Justinem Trudeau, prezydentem Albanii Bujarem Nishanim, przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego Peterem Thompsonem. Prezydent spotkał się też z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem. >> WIĘCEJ
 
- Rozmów był cały szereg. Pobyt uważam za bardzo udany. Promujemy naszą kandydaturę i mam nadzieję, że w czerwcu przyszłego roku, kiedy będzie zapadała decyzja, kto zostanie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019 z naszej części Europy, to właśnie Polska zostanie wybrana – podkreślił prezydent.
 
Zobacz także: "Liczę, że innowacje będą ważnym filarem współpracy Polski i USA" PL/ENG Unikalny zabytek z II wojny światowej trafi do Polski Prezydent odwiedził Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych - Pracujemy, jest konkurencja, nie jesteśmy jedynym krajem, który się o to miejsce na te dwa lata ubiega. Ale cały czas zarówno ja, jak i przedstawiciele rządu – minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, ambasador RP przy ONZ Bogusław Winid – nad tym pracujemy, rozmawiamy z przedstawicielami poszczególnych krajów – powiedział Andrzej Duda.
 
- Bardzo liczę na to, że to właśnie Polska tę niezwykle prestiżową możliwość zasiadania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ będzie miała" – dodał prezydent. Jak mówił, "jest wiele państw, które nas popierają". "Od części państw, nawet dużej części, mamy też poparcie potwierdzone na piśmie - zaznaczył.
 
Prezydent był też pytany o nieformalne rozmowy, jakie przeprowadził podczas kolacji wydanej we wtorek przez prezydenta USA Baracka Obamę dla przywódców przybyłych na sesję Zgromadzenia Ogólnego.
 
- Rozmawiałem z prezydentem Łotwy, Estonii, przez chwilę z premier Wielkiej Brytanii. Rozmawiałem też przez moment z prezydentem Barackiem Obamą – powiedział prezydent.
 
Zobacz także: Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami organizacji żydowskich Wzruszające spotkanie z polskim wojskowym, za którego życie oddał amerykański żołnierz Para Prezydencka w Amerykańskiej Częstochowie Jak dodał, wystąpienia Obamy m.in. podczas 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ były rodzajem podsumowania ośmiu lat jego polityki zagranicznej. - Była w tych wystąpieniach swoista melancholia. Zresztą prezydent Obama sam się uśmiechał, że odchodzi na emeryturę. W związku z powyższym, gdy się zobaczyliśmy, powiedziałem prezydentowi Obamie, że jest za młody, żeby przechodzić na emeryturę, i za bardzo pełen energii. Powiedziałem, że pewnie spotkamy się jeszcze wielokrotnie w związku z polityką międzynarodową w różnych miejscach na świecie, i pewnie tak będzie – relacjonował prezydent.
 
W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, W. Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Zgodnie z nim zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej. Kandydaturę z naszego regionu zgłosiła również Bułgaria. Dwie trzecie państw członkowskich ONZ musi wyrazić poparcie dla kandydatury, aby została ona przyjęta. (PAP)
Poleć znajomemu