przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 21 września 2016

Prezydent odwiedził Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych

  |   Wizyta Pary Prezydenckiej na Giełdzie Nowojorskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Pary Prezydenckiej na Giełdzie Nowojorskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Pary Prezydenckiej na Giełdzie Nowojorskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Pary Prezydenckiej na Giełdzie Nowojorskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Pary Prezydenckiej na Giełdzie Nowojorskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Pary Prezydenckiej na Giełdzie Nowojorskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Pary Prezydenckiej na Giełdzie Nowojorskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Pary Prezydenckiej na Giełdzie Nowojorskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Pary Prezydenckiej na Giełdzie Nowojorskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Pary Prezydenckiej na Giełdzie Nowojorskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Pary Prezydenckiej na Giełdzie Nowojorskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Pary Prezydenckiej na Giełdzie Nowojorskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Pary Prezydenckiej na Giełdzie Nowojorskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Pary Prezydenckiej na Giełdzie Nowojorskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Zamknięcie środowej sesji przez Prezydenta RP (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Zamknięcie środowej sesji przez Prezydenta RP (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Zamknięcie środowej sesji przez Prezydenta RP (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Zamknięcie środowej sesji przez Prezydenta RP (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Pary Prezydenckiej na Giełdzie Nowojorskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Pary Prezydenckiej na Giełdzie Nowojorskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka oddała hołd ofiarom zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka oddała hołd ofiarom zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka oddała hołd ofiarom zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka oddała hołd ofiarom zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Para Prezydencka zwiedziła Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych (New York Stock Exchange), a prezydent zamknął jej środową sesję. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkali się z prezesem NYSE Group Johnem Tuttle. Prezydent i Pierwsza Dama rozmawiali też z maklerami na parkiecie nowojorskiej giełdy.

 

Następnie prezydent wraz z małżonką oddali hołd ofiarom zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku. Odwiedzili Ground Zero - miejsce, w którym stały gmachy WTC; złożyli też kwiaty pod tzw. „Survivor Tree”.

 

„Survivor Tree” – „Drzewo Przetrwania” – to grusza wyciągnięta z ruin World Trade Centre w opłakanym stanie, którą przywrócili do życia nowojorscy ogrodnicy. Drzewo zostało na nowo posadzone w Ground Zero w 2010 roku. 

 

Na briefingu prasowym dla polskich mediów prezydent podsumował swój pobyt w Stanach Zjednoczonych. Mówił między innymi o jego aspekcie gospodarczym. Przypomniał, że w poniedziałek spotkał się z przedsiębiorcami z Izby Handlowej USA. Wieczorem tego samego dnia, podczas kolacji, rozmawiał z przedsiębiorcami z Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu. Byli wśród nich przedstawiciele największych amerykańskich firm, które inwestują w Polsce. Zobacz także: W USA Prezydent zabiegał o poparcie kandydatury Polski do RB ONZ

 

- Bardzo dobre spotkanie, w bardzo dobrej atmosferze i przede wszystkim z bardzo dobrą konkluzją. Po pierwsze inwestorzy dobrze się czują w Polsce, po drugie bardzo chwalili Polaków, z którymi współpracują (…). Przede wszystkim mówili, że chcą dalej inwestować w Polsce, że chcą rozwijać swoje przedsięwzięcia gospodarcze w naszym kraju, do czego ich zachęcałem – mówił prezydent.

 

Jak dodał, mówił też o planie wicepremiera Mateusza Morawieckiego i zapewniał, że polski rząd będzie starał się tworzyć jak najlepsze warunki do prowadzenia biznesu w naszym kraju.

 

Prezydent zaznaczył, że istotnym tematem tego spotkania była też kwestia odbudowy w Polsce szkolnictwa zawodowego. - Program odbudowy szkolnictwa zawodowego zakłada konieczność współpracy pomiędzy szkołą a firmą, tak by firma mogła dla siebie szkolić przyszłe kadry. Byli tym bardzo zainteresowani – relacjonował prezydent.

 

Prezydent był też pytany o program wizyty w USA Pierwszej Damy oraz o to, czy „robiła zakupy i czy sprawdzał już stan karty kredytowej”. - Nie mam w zwyczaju sprawdzać karty kredytowej, żona jest osobą bardzo mądrą i wie doskonale, jakie wydatki może poczynić. Zawsze kupuje po prostu to, co jest jej potrzebne – mówił prezydent.

 

Zobacz także: Agata Kornhauser-Duda w Nowym Jorku Agata Kornhauser-Duda odwiedziła m.in. Polską i Słowiańską Federalną Unię Kredytową (Polish and Slavic Federal Credit Union). Razem z prezydentem wzięła też udział w kolacji wydanej przez Baracka i Michelle Obamów dla przywódców przybyłych na 71. Sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ. (PAP) 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.