przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 29 listopada 2016

Para Prezydencka spotkała się ze szwedzką Polonią

  |   Para Prezydencka spotkała się ze szwedzką Polonią (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka spotkała się ze szwedzką Polonią (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka spotkała się ze szwedzką Polonią (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka spotkała się ze szwedzką Polonią (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka spotkała się ze szwedzką Polonią (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka spotkała się ze szwedzką Polonią (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka spotkała się ze szwedzką Polonią (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)
Prezydent Andrzej Duda z Małżonką rozpoczęli trzydniową oficjalną wizytę w Szwecji od spotkania z Polonią w Sztokholmie. Prezydent wręczył zasłużonym działaczom polonijnym odznaczenia państwowe i podziękował im za kultywowanie polskiej tradycji i historii.
 
Zobacz także: Para Prezydencka z wizytą w Szwecji Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych w Szwecji, za promowanie polskiej kultury i historii” została odznaczona Jolanta Halkiewicz, a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Janusz Górczyński i Tadeusz Opałko. Z kolei Tadeusz Rzeszótko otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL.
 
- To są odznaczenia za działalność dla Polaków, dla Polski; to ostatnie - Krzyż Wolności i Solidarności - za walkę o Polskę niepodległą, suwerenną, sprawiedliwą. Pozostałe - Ordery Odrodzenia Polski - za to, co czynione było tutaj, w Szwecji: za pamięć o naszej narodowej tradycji, za przekazywanie jej młodym, za jej krzewienie - powiedział Andrzej Duda.
 
Prezydent podziękował działaczom polonijnym za pamięć o rodakach w kraju w trudnych czasach, kiedy ze Szwecji do Polski szła pomoc, którą państwo organizowaliście, także pomoc medyczna. Za dbanie o polską rację stanu, za dbanie o to, by kiedy mówi się w Szwecji o historii Polski, to żeby była ona przedstawiana w sposób prawdziwy.
 
Podziękował też polskim duchownym za organizowanie lekcji religii, na które - jak mówił - uczęszcza ponad 800 dzieci w samym Sztokholmie.
 
Prezydent wyraził nadzieję, że Polacy mieszkający za granicą, także w Szwecji, wrócą do kraju, szczególnie ci, którzy - jak mówił - wyjechali z Polski w ostatnim czasie. - Mam nadzieję, że Polsce uda się stworzyć warunki, które będą im sprzyjały, i to ich przekona, żeby wrócić do rodziny, do przyjaciół, do najbliższych, żeby się realizować w swoim kraju - mówił.
 
- Czynimy, co tylko możliwe z naszej strony, żeby takie warunki stworzyć, ale póki co, jesteście państwo tutaj i jestem ogromnie wdzięczny, że pamiętacie o kraju - dodał.
 
Ambasador Wiesław Tarka wręczył z kolei w imieniu szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego Odznaki Honorowe Bene Merito. Odznaczeni zostali: Tor Johanson, Artur Sehn, Krystyna Larsson i Kaj Wahlberg. Ustanowiona w 2009 roku odznaka jest przyznawana za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Według polskiej ambasady w Sztokholmie, szwedzka Polonia liczy ponad 100 tys. osób.
 
W środę wczesnym popołudniem odbędzie się spotkanie Pary Prezydenckiej z królem Karolem XVI Gustawem i królową Sylwią. Wcześniej tego dnia Andrzej Duda będzie uczestniczył w inauguracji polsko-szwedzkiego seminarium Innovation: A key to future growth. Polish and Swedish experiences, gdzie planowane jest wystąpienie prezydenta.

 

Również w środę prezydent odwiedzi Ericsson Studio w Kista, dzielnicy Sztokholmu. Tam również zaplanowano jego wystąpienie.

 

W czwartek rano szef polskiego państwa spotka się w siedzibie szwedzkiego rządu z premierem Stefanem Loefvenem. Najpierw przewidziano spotkanie z mediami, po czym spotkanie obu polityków w cztery oczy. Wezmą też udział w śniadaniu roboczym. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.