przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 1 grudnia 2016

Spotkanie Prezydenta RP i Premiera Królestwa Szwecji

  |   Spotkanie Prezydenta RP i Premiera Królestwa Szwecji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP i Premiera Królestwa Szwecji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP i Premiera Królestwa Szwecji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP i Premiera Królestwa Szwecji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP i Premiera Królestwa Szwecji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP i Premiera Królestwa Szwecji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP i Premiera Królestwa Szwecji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP i Premiera Królestwa Szwecji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Śniadanie robocze wydawane przez Premiera Królestwa Szwecji Stefana Löfvena na cześć Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP i Premiera Królestwa Szwecji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

- Cała moja wizyta w Królestwie Szwecji służy temu, żeby zacieśnić relacje między Polską a Szwecją, aby to strategiczne partnerstwo, co do którego oba państwa zgodziły się kilka lat temu, było faktycznie realizowane z całą mocą – powiedział w czwartek rano w Sztokholmie prezydent Andrzej Duda przed rozmową z Premierem Królestwa Szwecji Stefanem Löfvenem.

 

Zobacz także: Drugi dzień wizyty w Królestwie Szwecji Zapewnił, że ze strony polskiej jest pełna gotowość do realizacji tego strategicznego partnerstwa i wdrażania go na wszystkich polach – „ i w zakresie współpracy politycznej, a także w zakresie współpracy gospodarczej”.

 

Prezydent Duda zauważył, że tematów trudnych, które trzeba omówić i w których trzeba zdecydowanie współdziałać, jest dzisiaj co najmniej kilka. Jego zdaniem to kwestie dalszego stanowiska UE wobec Brexitu, kontynuacji programu Partnerstwa Wschodniego i „wszystkich pytań, które w związku z tym programem się rysują: jak dalej działać, czy go zmodyfikować, jaką należy przyjąć strategię działania wobec obecnych problemów związanych z bezpieczeństwem na wschodzie i południu Europy”.

 

Premier Löfven powiedział, że Polska jest dla Szwecji jednym z najważniejszych partnerów handlowych w Europie oraz że mamy ogromne możliwości dalszego rozwoju tej współpracy, która powinna być głębsza i silniejsza.


Zobacz także: Para Prezydencka spotkała się ze szwedzką Polonią Mówił, że z prezydentem Dudą chciałby porozmawiać o tym, jak można pogłębić dwustronną współpracę naszych krajów i polsko-szwedzkie partnerstwo strategiczne.


Löfven zaznaczył, że podczas spotkania z polskim prezydentem chciałby przedyskutować także „budzący niepokój rozwój wydarzeń w Europie zagrażający jej bezpieczeństwu”. W tym kontekście podkreślił znaczenie podtrzymywania europejskiego porządku bezpieczeństwa i relacji transatlantyckich. - Stąd też koordynacja wewnątrz UE jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej – dodał szef szwedzkiego rządu.


- Obszarem, w którym Polska i Szwecja współpracują od samego początku, jest Partnerstwo Wschodnie. Wiele już dokonano, ale musimy kontynuować wysiłki w celu osiągniecia długoterminowych i trwałych rezultatów – powiedział Stefan Löfven.

 

Partnerstwo Wschodnie to element polityki zagranicznej Unii Europejskiej prowadzonej w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Program został rozpoczęty w 2009 r. z inicjatywy Polski i Szwecji; jest skierowany do sześciu państw Europy Wschodniej: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy. Celem Partnerstwa Wschodniego jest zbliżanie państw partnerskich do UE poprzez pogłębioną współpracę i działania integracyjne, w oparciu o unijne wartości, normy i standardy.


- Wszystkie organy w państwie, w tym Trybunał Konstytucyjny, w każdym państwie praworządnym i demokratycznym powinny działać na podstawie i w granicach prawa - oświadczył prezydent Andrzej Duda w czwartek w Sztokholmie. Prezydent odniósł się w ten sposób do wcześniejszych słów premiera Szwecji, który powiedział, że szwedzki rząd uważnie przygląda się dialogowi Polski z UE w sprawie procedury kontroli praworządności.
 

Zobacz także: Para Prezydencka z wizytą w Szwecji Po rozmowie „w cztery oczy” odbyło się śniadanie robocze wydawane przez Premiera Królestwa Szwecji Stefana Löfvena na cześć Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. (inf. własna, PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.