Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 16 stycznia 2017

Wizyta Pary Prezydenckiej w Izraelu i Palestynie

  |   Para Prezydencka udaje się z oficjalną wizytą do Izraela i Palestyny (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Podczas lotu do Izraela Prezydent rozmawiał z przedstawicielami polskich start-upów. (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Podczas lotu do Izraela Prezydent rozmawiał z przedstawicielami polskich start-upów. (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka rozpoczyna wizytę w Izraelu. (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Para Prezydencka rozpoczyna wizytę w Izraelu. (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli w poniedziałek kilkudniową wizytę oficjalną w Izraelu i do Palestynie. 

 

Podczas wizyty w Izraelu Prezydent RP Andrzej Duda spotka się z prezydentem i premierem Izraela oraz z prezydentem Palestyny; odwiedzi też Instytut Yad Vashem. Odznaczy też Orderem Orła Białego Szewacha Weissa - byłego przewodniczącego Knesetu, byłego przewodniczącego Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem a w latach 2000-2003 ambasadora Izraela w Polsce.

 

- W programie wizyty Andrzeja Dudy, w części izraelskiej, jest rozmowa z wszystkimi najważniejszymi politykami Izraela. W środę Prezydent RP zostanie zaproszony na prywatną kolację przez premiera Izraela Benjamina Natanjahu; wraz z małżonką będą gośćmi pary premierowskiej Izraela - powiedział PAP minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Zobacz także: Minister Dera: Chcemy utrzymywać strategiczne i ważne kontakty z Izraelem Prezydent podczas wizyty w Izraelu odznaczy Szewacha Weissa "Polin, ziemia bezpieczna dla Żydów"

 

Jak zaznaczył, "to będzie długa rozmowa poza konwencją protokolarną, obejmująca całość spraw dotyczących procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, a także relacje polsko-izraelskie". Andrzej Duda spotka się też z prezydentem Reuwenem Riwlinem, a także z przewodniczącym Knesetu.

 

- Prezydent wygłosi też dwa ważne wystąpienia. Pierwsze w Centrum im. Menachema Begina o relacjach polsko-żydowskich, historycznych i współczesnych, o tych wszystkich elementach, które są też bardzo ważną częścią polityki historycznej prezydenta - dodał minister.

 

Podkreślił, że prezydent będzie miał też wystąpienia w Izraelskiej Radzie Stosunków Międzynarodowych na temat geopolityki, zagrożeń i wyzwań dla bezpieczeństwa i pokoju. - Odbędzie się tam konferencja, którą organizuje Rada wspólnie z Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych. Prezydent jest gościem honorowym tej konferencji - powiedział minister Szczerski.

 

Zapowiedział, że Andrzej Duda wraz prof. Szewachem Weissem odwiedzą Instytut Yad Vashem. - Pan prezydent w Jerozolimie odznaczy prof. Szewacha Weissa Orderem Orła Białego - poinformował minister.

 

Prezydent spotka się również z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem, którego gościł w Warszawie w minionym roku. - To jest rewizyta. Kontakty polsko-palestyńskie są bardzo intensywne, także gospodarcze - dodał Krzysztof Szczerski.

 

Jak mówił, w Palestynie prezydent odwiedzi też sierociniec dla dzieci palestyńskich, który jest prowadzony m.in. przez polskie misjonarki. - Jedną z nich, s. Szczepanę, która jest legendą tego ośrodka, prezydent odznaczy bardzo wysokim odznaczeniem państwowym - zapowiedział minister.

 

Minister Szczerski podkreślił, że wizyta prezydenta Dudy w Izraelu i w Palestynie wpisuje się w "polską politykę obecności i zainteresowania problemami pokoju na świecie i bezpieczeństwa". Jak dodał, "jest to też część pokazywania naszego zainteresowania tymi kwestiami w ramach ubiegania się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019".

 

- Jeśli ta kampania zakończy się sukcesem, znajdując miejsce w Radzie Bezpieczeństwa, Polska będzie współodpowiedzialna za kształtowanie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Wizyta prezydenta pokazuje, że Polska jest jednym z tych krajów, które mają dobre relacje z oboma stronami tego konfliktu i jest w stanie być jednym z tych krajów, które mogą prowadzić dialog bliskowschodni - zauważył Krzysztof Szczerski.

 

Prezydencki minister poinformował, że do Izraela wraz z prezydentem uda się grupa przedstawicieli polskich start-upów. - Izrael jest dziś jednym z centrów kreatywnej przedsiębiorczości. Chcemy także tam pokazać młodych polskich przedsiębiorców. Dla nich będzie osobny program, osobne rozmowy, tak by mogli poznać potencjalnych partnerów dla swych pomysłów, dla swych firm - powiedział.

 

Oficjalny program wizyty Pary Prezydenckiej rozpocznie się we wtorek w Jerozolimie od ceremonii oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Prezydenta Państwa Izrael Reuwena Riwlina. Zaplanowano wspólne oświadczenie prezydentów dla mediów.

 

Następnie Para Prezydencka złoży wizytę w Instytucie Yad Vashem, gdzie Andrzej Duda będzie miał wystąpienie. Przewidziane jest m.in. zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Historii Holokaustu, wizytę w Sali Imion. Prezydent złoży też wieniec w Sali Pamięci.

 

Tego dnia Para Prezydencka uda się pod Ścianę Płaczu.
 

We wtorek po południu odbędzie się ceremonia wręczenia Orderu Orła Białego Szewachowi Weissowi. Zaplanowano przemówienie Andrzeja Dudy oraz Szewacha Weissa.

 

W środę w Betlejem prezydent Duda zostanie oficjalnie powitany przez prezydenta Palestyny Mahmuda Abbasa. Odbędą się rozmowy plenarne obu delegacji, po których zaplanowano spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Mahmudem Abbasem. Następnie przywódcy obu państw spotkają się z mediami.

 

Po południu Para Prezydencka odwiedzi sierociniec "Dom Pokoju". Prezydent odznaczy pracującą tam s. Szczepanę.

 

Po powrocie do Jerozolimy, w Centrum im. Menachema Begina prezydent wygłosi wystąpienie. Para Prezydencka zwiedzi też wystawę „Żydzi w Wojsku Polskim”

 

W czwartek w Jerozolimie prezydent weźmie udział w spotkaniu nt. relacji polsko-izraelskich oraz bezpieczeństwa międzynarodowego organizowanym przez Izraelską Radę Stosunków Międzynarodowych (Israel Council on Foreign Relations) i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, gdzie również zaplanowane jest jego wystąpienie.

 

Na zakończenie wizyty Andrzej Duda złoży wieniec na brytyjskim cmentarzu wojennym w Ramli, gdzie znajdują się 272 polskie groby żołnierskie z lat 1940-47. (PAP, inf.własna) 

Poleć znajomemu