Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 17 stycznia 2017

"Polska zawsze będzie po stronie tych, którzy walczą z terroryzmem" PL/ENG

Wypowiedź Prezydenta RP dla mediów (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

- Miałem bardzo dobrą rozmowę na temat współpracy polsko-izraelskiej, zarówno politycznej, jak i gospodarczej, militarnej. Nie ukrywam, że wiążę z tą rozmową duże nadzieje na przyszłość – powiedział Andrzej Duda podczas krótkiego spotkania z polskimi dziennikarzami. Mówił m.in. o spotkaniu z prezydentem Riwlinem.  >> ENGLISH VERSION
 
Zobacz także: I dzień wizyty Pary Prezydenckiej w Izraelu Zaznaczył, że z dużą satysfakcją przyjął słowa prezydenta Izraela dotyczące polskiej polityki realizowanej na Bliskim Wschodzie.
 
- Tego, co do tej pory realizowałem, czyli bardzo dobrych kontaktów z Jego Wysokością królem Jordanii (Abdullahem II); spotkania, które miałem z prezydentem Palestyny (Mahmudem Abbasem). Tego wszystkiego, co w miarę swoich możliwości czynimy i ja czynię osobiście także dla pokoju na Bliskim Wschodzie i tego, by doszło do porozumienia pomiędzy Państwem Izrael a Palestyną i aby ten byt dwupaństwowy w przyszłości na skutek porozumienia pomiędzy tymi dwoma narodami stał się faktem – dodał Andrzej Duda.
 
Zapewnił, że Polska cały czas opowiada się za walką z terroryzmem. - Ponowiłem dzisiaj zapewnienie, że Polska zawsze będzie po stronie tych, którzy z terroryzmem walczą i kiedy trzeba, będziemy brali także w tej walce udział i będziemy wspierali wszystkich, którzy z terroryzmem walczą – oświadczył Duda. Jak zaznaczył, Polska jako członek NATO ma swoje zobowiązania sojusznicze.
 
Poinformował, że z prezydentem Izraela rozmawiał także o współpracy w zakresie nowych technologii. Przypomniał, że razem z nim do Izraela przyjechała grupa młodych polskich przedsiębiorców. Zaznaczył, że Izrael to jeden ze światowych liderów, jeśli chodzi o nowe technologie.
 
Zobacz także: Prezydent odwiedził cmentarz na Wzgórzu Herzla Prezydent nawiązał też do swej wizyty na cmentarzu na Wzgórzu Herzla. - Składałem kwiaty na grobach twórców Państwa Izrael. Ale już zupełnie prywatnie złożyłem także kwiaty na grobie Jonatana Netanjahu, który dla mnie jest symbolem żołnierza, który bronił niewinnych ludzi i zginął w Entebbe w 1976 roku, walcząc przeciwko terrorystom, chcąc wyzwolić izraelskich zakładników przetrzymywanych w porwanym samolocie – mówił Andrzej Duda.
 
Jak dodał, był wzruszony tym, że przyjechał tam także brat poległego, premier Izraela Benjamin Netanjahu, „co było zupełnie niezaplanowane”. - Byliśmy razem i to było dla mnie osobiście ważne – dodał prezydent. (PAP)
 

 

Poleć znajomemu