Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 18 lutego 2017

"Czekamy na pierwsze działania prezydenta Trumpa" PL/ENG

  |   Udział Prezydenta RP w 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Republiki Bułgarii Rumenem Radewem Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Republiki Bułgarii Rumenem Radewem Udział Prezydenta RP w 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Prezydenci Polski i Ukrainy: Andrzej Duda i Petro Poroszenko Prezydenci Polski i Ukrainy: Andrzej Duda i Petro Poroszenko Rozmowy polskiej i ukraińskiej delegacji pod przewodnictwem prezydentów Dudy i Poroszenki Rozmowy polskiej i ukraińskiej delegacji pod przewodnictwem prezydentów Dudy i Poroszenki Briefing prasowy Prezydenta RP w ramach 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Briefing prasowy Prezydenta RP w ramach 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Briefing prasowy Prezydenta RP w ramach 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Briefing prasowy Prezydenta RP w ramach 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Briefing prasowy Prezydenta RP w ramach 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Briefing prasowy Prezydenta RP w ramach 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa PL/ENG

- Czekamy na pierwsze działania prezydenta Donalda Trumpa, jestem przekonany, że będzie to polityka wyważona - taka, jaką polityka Stanów Zjednoczonych -postrzeganych jako strażnik ładu i porządku na świecie - przez dziesięciolecia była - mówił w sobotę, podczas drugiego dnia 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Andrzej Duda. Wcześniej odbył spotkania dwustronne z nowym prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem oraz z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką.

 

  • Briefing prasowy Prezydenta podsumowujący monachijską konferencję
  • ENGLISH VERSION

Na konferencji prasowej w ramach 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Andrzej Duda podkreślił, że z jego licznych rozmów z przedstawicielami różnych państw wynika, iż wszyscy, nie tylko w Europie, ale i poza nią, czekają jakie będą działania nowej administracji amerykańskiej.

 

- Powtarzam: działania, bo w sferze medialnej słyszeliśmy różne, często wypaczone, informacje. Pan prezydent Donald Trump do niedawna był biznesmenem, teraz jest politykiem. Pozwólmy mu spokojnie rozpocząć działalność - mówił prezydent.

 

Zobacz także: Briefing prasowy Prezydenta podsumowujący 53. Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa PL/ENG Minister Krzysztof Szczerski wziął udział w 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wyraził przekonanie, że linia polityczna Trumpa będzie, to "polityka wyważona, taka, jaką polityka amerykańska przez dziesięciolecia była". Podkreślił, że USA są postrzegane jako "strażnik ładu i porządku na świecie, który w sposób poważny traktuje swoich sojuszników".

 

Prezydent Duda dodał, że o tym właśnie rozmawiał z amerykańskim senatorem Johnem McCainem, który kilkakrotnie zapewniał go, że "bezpośrednie zaplecze prezydenta Trumpa, to ludzie bardzo poważni, z wielkim doświadczeniem politycznym, poważnie myślą o sojuszu USA i Europy oraz USA i NATO". - Dziś wypowiedziane słowa wiceprezydenta Mike'a Pence'a jasno potwierdzają tę diagnozę - ocenił prezydent Duda. >> CZYTAJ WIĘCEJ 

 

 

 

 

 

  • Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Republiki Bułgarii Rumenem Radewem

Politycy rozmawiali o współpracy w ramach Trójmorza, na temat rozwoju infrastruktury transportowej w Europie Środkowo-Wschodniej oraz o interkonektorach gazowych. Prezydent Radew przyjął także od polskiego prezydenta zaproszenie do Wrocławia gdzie na początku lipca odbędzie się szczyt państw Trójmorza.

 

 

 

 

  • Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko

Przywódcy Polski i Ukrainy podczas spotkania rozmawiali głównie na temat sytuacji we wschodniej Ukrainie. - W Donbasie rosyjska armia atakuje oddziały ukraińskie, nie może być dyskusji o zniesieniu sankcji - podkreślił prezydent Andrzej Duda relacjonując spotkanie z ukraińskim przywódcą. Powiedział dziennikarzom, że Poroszenko opisywał mu sytuację jaka panuje w tej chwili w Donabasie.

 

Jak podkreślił, "cały czas trwają starcia z separatystami". - Pan prezydent mówił, że to są regularne jednostki rosyjskie, więc nie oszukujmy się, ale to jest po prostu rosyjska armia, która tam atakuje oddziały ukraińskie - powiedział Andrzej Duda.

 

- W związku z tym - podkreślił prezydent - nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że "nie może być dyskusji o jakimkolwiek zniesieniu sankcji wobec Rosji do czasu dopóki nie zostaną zrealizowane porozumienia mińskie". - Nad tym powinniśmy razem pracować oczywiście wspierając tych, którzy bezpośrednio w tym formacie porozumień mińskich uczestniczą - zaznaczył. >> CZYTAJ WIĘCEJ

 

Zobacz także: Polska rzecznikiem euroatlantyckiego wyboru Ukrainy PL/ENG Prezydent Andrzej Duda przesłanie dla Ukrainy sformułował podczas swojej wizyty w Kijowie i powtórzył je podczas spotkania z Poroszenką pod koniec ubiegłego roku w Warszawie: "Polska jest rzecznikiem euroatlantyckiego wyboru Ukrainy, ale także oczekuje od Ukrainy stabilności wewnętrznych, reform państwa, partnerstwa z Polską jeśli chodzi o politykę historyczną i zbliżania w rozumieniu społecznym".

 

 

 

  • 53. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

Organizowana od początku lat 60. konferencja bezpieczeństwa w Monachium (MSC) uznawana jest za jedno z największych i najważniejszych międzynarodowych spotkań poświęconych problematyce obronności i bezpieczeństwa.

Podczas 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC), w sobotę przed południem wiceprezydent USA Mike Pence przedstawił oświadczenie dotyczące amerykańskiej polityki zagranicznej. Do stolicy Bawarii przybył także minister obrony USA James Mattis.

W międzynarodowej konferencji udział wzięli także m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szefowa unijnej dyplomacji Federika Mogherini, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Jak informuje organizator, na spotkanie przybyło w sumie ponad 30 przywódców państw i rządów a także ponad 80 ministrów spraw zagranicznych i obrony narodowej. Przemówienie wygłosił nowy sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

(Inf. własna/PAP)

 

Poleć znajomemu