Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Drugi dzień wizyty w Meksyku [PL/ENG]

Zobacz także: Pierwszy dzień wizyty Pary Prezydenckiej w Meksyku [PL/ENG] Drugiego dnia wizyty, po uroczystym powitaniu polskiego prezydenta przez prezydenta Enrique Peña Nieto, odbyło się podpisanie umów gospodarczych między Polską a Meksykiem. Po południu Andrzej Duda odebrał klucze do Miasta Meksyk oraz wziął udział w zakończeniu Forum Gospodarczego Polska - Meksyk.  ENGLISH VERSION >>
 
______________________________________________ 
 
  • Kwiaty przed pomnikiem Dzieci Bohaterów w Chapultepec
Drugi dzień wizyty w Meksyku Para Prezydencka rozpoczęła od złożenia wieńca przed pomnikiem Dzieci Bohaterów w Chapultepec. Bitwa pod Chapultepec miała miejsce podczas wojny amerykańsko-meksykańskiej. Starcie odbyło się pod murami twierdzy strzegącej od zachodu dostępu do Meksyku. Wśród broniących zamku Chapultepec byli kadeci ze znajdującej się tam szkoły wojskowej, do dziś czczeni jako „Bohaterskie Dzieci” (Los Ninos Heroes).
 
 
 
 ______________________________________________ 
 
  • Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP przez Prezydenta Meksykańskich Stanów Zjednoczonych
O godzinie 12:30 lokalnego czasu, na dziedzińcu Pałacu Narodowego odbyło się uroczyste powitanie przez Prezydenta Enrique Peña Nieto. To pierwsza oficjalna wizyta polskiej głowy państwa w tym kraju. Prezydenci Meksyku byli zaś w Polsce dwukrotnie: w 1963 roku oficjalną wizytę złożył Adolfo Lopez Mateosa, a w 2004 roku państwową wizytę - Vincente Fox. W 2018 roku przypada 90. rocznica nawiązania wzajemnych stosunków dyplomatycznych.
 
 
 
 
 
______________________________________________
 
  • Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydentów
Rozmowy plenarne pod przewodnictwem obu polityków dotyczyły między innymi obecności polskich firm w Meksyku, grupy G20 i kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ. 
 

Głównym celem wizyty w Meksyku jest, jak mówił Andrzej Duda jest "wspieranie polskiego biznesu, polskiej gospodarki, polskich firm, które mogą się otworzyć na rynek meksykański i mogą na ten rynek wejść". - Poza rynkiem unijnym eksport jest trudniejszy, to są rynki bardziej ryzykowne, ale zarazem ogromne, na których bardzo wiele państw dynamicznie się rozwija i na których warto zainwestować, ja do tego zachęcam polskich przedsiębiorców i chcę ich w tym zakresie wspierać - tłumaczył przed prezydent na antenie Radia Kraków.

 

Według danych z 2015 roku Polska jest 32. partnerem handlowym Meksyku na świecie, 9. wśród państw UE i pierwszym wśród państw środkowoeuropejskich. Z kolei Meksyk jest 46. partnerem Polski, 3. w Ameryce Łacińskiej po Brazylii i Argentynie.

 
 
 
 ______________________________________________ 
 
  • Ceremonia podpisania wspólnej deklaracji oraz umów gospodarczych
Wzmocnienie więzi gospodarczych pomiędzy Polską i Meksykiem ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju stosunków dwustronnych – uznali prezydenci Polski Andrzej Duda i Meksyku Enrique Peña Nieto we wspólnej deklaracji, podpisanej w poniedziałek w stolicy Meksyku.
 
W deklaracji zatytułowanej "W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską i Meksykiem" prezydenci wyrazili zaangażowanie na rzecz dalszego umacniania stosunków dwustronnych w obszarach współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej, naukowej, edukacyjnej, sportowej i policyjnej.
 
Zobacz także: "Wizyta w Meksyku wpisuje się w dyplomację gospodarczą prezydenta" Wywiad Prezydenta RP dla Radia Kraków Polska dziękuje w dokumencie za poparcie przez Meksyk polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. W tekście deklaracji czytamy, że prezydent Duda zaprosił prezydenta Meksyku do złożenia wizyty w Polsce; data ma zostać ustalona. 
 
W obecności głów obu państw, miało miejsce także podpisanie umów gospodarczych między Polską, a Meksykiem, m.in. o współpracy gospodarczej, wspieraniu wzajemnych inwestycji, wzajemnym kredytowaniu inwestycji, współdziałaniu BGK, PAIH z ich meksykańskimi odpowiednikami, w tym pomiędzy polskim Ministerstwem Rozwoju i Finansów a Ministerstwem Gospodarki Meksyku, Polską Agencją Kosmiczną a Meksykańską Agencją Kosmiczną, Polską Agencją Inwestycji i Handlu a Meksykańska Agencją Promocji Inwestycji ProMexico.
 
 
 
 
 
 ______________________________________________ 
 
  • Konferencja prasowa prezydentów Polski i Meksyku
- Chcemy pogłębiać gospodarcze relacje dwustronne między Polską i Meksykiem - powiedział prezydent Andrzej Duda po rozmowach z prezydentem Meksyku Enrique Peña Nieto. Dodał, że wizyta w Meksyku - pierwszym odwiedzanym przez niego państwie Ameryki Łacińskiej - ma nadać polsko-meksykańskim relacjom gospodarczym zupełnie nową formułę i nowy wymiar.

 

Pprzypomniał, że polskie Ministerstwo Rozwoju wskazało Meksyk jako jeden z pięciu krajów, w których rozwój relacji gospodarczych jest najbardziej perspektywiczny. 

 

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że nasz kraj chce rozwijać relacje gospodarcze z Meksykiem. Zapewnił też, że Polska wspiera pogłębianie stosunków gospodarczych Meksyku z Unią Europejską i popiera odnowienie "umowy globalnej o współpracy między Meksykiem a Unią Europejską”.

 

Wyraził nadzieję, że w 2018 r. z okazji 90-lecia ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Meksykiem, a także w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, prezydent Pena Nieto złoży oficjalną wizytę w naszym kraju.

 

Andrzej Duda zaznaczył, że wiele elementów łączy nie tylko państwa: Polskę i Meksyk, ale także nasze społeczeństwa. - Jednym z nich jest tradycja, tradycja silnej rodziny, do której każdy członek naszych społeczeństw przywiązuje istotne znaczenie – podkreślił. Dodał, że jest to widoczne w Polsce, Meksyku, a także w polityce prowadzonej przez niego i polski rząd w kierunku wzmocnienia rodziny i opieki państwa nad rodziną.

 
Prezydent Duda podziękował prezydentowi Meksyku za wspomnienie papieża Jana Pawła II oraz za to, że jego pomnik stoi obok Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe. Zaznaczył, że składając w niedzielę tam kwiaty miał możliwość oddania hołdu "naszemu wielkiemu rodakowi". - Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział, że czuje się Meksykaninem ze względu na miłość, jaką darzył społeczeństwo meksykańskie – dodał. 
 
Zdaniem prezydenta Peña Nieto, Polska i Meksyk mają ogromny potencjał gospodarczy. Podkreślił, że Meksyk chce wzmocnić swoją obecność w Europie, a Polska jako państwo o dużym potencjale gospodarczym jest dla jego kraju partnerem priorytetowym. Jak mówił, od 1999 r. do dziś handel dwustronny między krajami wzrósł dwudziestokrotnie. - Od 50 milionów dolarów do ponad miliarda dolarów – wskazał. Meksykański prezydent uważa, że współpraca z Polską będzie dla jego kraju kluczowa, by "zaktualizować umowę o współpracy między Unią Europejską a Meksykiem".
 
 
 
 
 
______________________________________________
 
  • Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty Pary Prezydenckiej w Meksyku realizowała program odrębny

Pierwsza Dama odwiedziła największą w Ameryce katedrę oraz zwiedziła muzeum Templo Mayor. CZYTAJ WIĘCEJ >>

 

 
  
 
 
______________________________________________
  • Prezydent odebrał klucz do Miasta Meksyk

W poniedziałek po południu Para Prezydencka spotkała się z prezydentem Miasta Meksyk Miguelem Angelem Mancerą. Polski prezydent odebrał symboliczny klucz do miasta. - Przyjmuję, że to klucze dla Polaków, przedstawicieli polskiego biznesu, działaczy samorządowych – powiedział Andrzej Duda.

 

Podkreślił, że jest pod wrażeniem ogromnego, tętniącego życiem miasta, które wraz z aglomeracją, według niektórych ocen, liczy nawet 28 milionów mieszkańców.  - Jestem pełen podziwu dla władz co do umiejętności zarządzania tak wielkim organizmem miejskim – dodał Duda.

 

Według prezydenta Dudy dla dynamicznie rozwijających się polskich miast: Warszawy czy aglomeracji Górnego Śląska doświadczenia władz Miasta Meksyk będą miały ogromne znaczenie w takich dziedzinach jak: komunikacja miejska, międzymiastowa, rozwój infrastruktury energetycznej, inwestycji związanych z rekreacją i coraz istotniejszych - tych związanych z ekologią.

 

Polski prezydent zwrócił uwagę, że wiele przedsiębiorstw w Polsce rozwija się w kierunku nowoczesnych technologii związanych z ochroną środowiska. - Pracujemy w Polsce nad ekologicznym samochodem, samochodem na energię elektryczną. To bardzo ważny projekt realizowany przez polski rząd i przeze mnie jako prezydenta – zaznaczył szef państwa. Podkreślił, że polskie firmy mają doskonałe doświadczenia w produkcji autobusów elektrycznych.

 

Polski prezydent wierzy, iż współpraca gospodarcza między Polską i Meksykiem będzie mogła być efektywna także w obszarze związanym z transportem ekologicznym. 

 

 
 
 
______________________________________________
 
  • Zakończenie Polsko-Meksykańskiego Forum Ekonomicznego

- Upatrujemy w Meksyku wielkiej szansy na rozwój biznesowy dla polskich przedsiębiorców - powiedział prezydent Andrzej Duda na zakończenie Polsko-Meksykańskiego Forum Ekonomicznego w Mieście Meksyk. ENGLISH VERSION >> 

 

Zobacz także: „W Meksyku widzimy szansę na rozwój dla polskiego biznesu”  Według polskiego prezydenta do intensyfikacji wzajemnych relacji gospodarczych zachęca m.in. stabilność makroekonomiczna regionu Ameryki Łacińskiej, otwarta polityka handlowa i inwestycyjna oraz wzrost siły nabywczej lokalnych konsumentów.

 

- Stwarza to atrakcyjny rynek dla wytworzonych w Polsce usług i towarów – powiedział prezydent.

 

- Stawiamy na najwyższą jakość i nowoczesne, innowacyjne rozwiązania – mówił Andrzej Duda. Wskazał, że Polska jest zainteresowana zwłaszcza współpracą w takich obszarach jak: elektromobilność, technologie komunikacyjno-informacyjne, zielona gospodarka czy farmacja i biotechnologia.

 

- Cieszy nas obecność meksykańskich inwestorów w Polsce – dodał prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, to także efekt kompleksowego wspierania przedsiębiorczości i inwestycji, "dzięki któremu Polska stała się niekwestionowanym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych".

 

- Jeśli spojrzy się na ostatnie wyniki gospodarcze naszego kraju, które stanową podsumowanie 1,5 roku pracy polskiego rządu, na wzrastającą dynamicznie popyt wewnętrzny związany z także socjalną polityką prowadzoną przez polski rząd, to można śmiało powiedzieć, że Polska wśród krajów dających dobrą perspektywę do zainwestowania jest jednym z absolutnych europejskich tygrysów – podkreślał prezydent. CZYTAJ WIĘCEJ >> 

 

 
 
______________________________________________
 
  • Agata Kornhauser-Duda odwiedziła salon polskiej firmy Inglot

Pani Prezydentowa wspiera polskich przedsiębiorców CZYTAJ WIĘCEJ>>

 

 

______________________________________________

 
Parze Prezydenckiej w podróży towarzyszą Szef Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska oraz Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Z prezydentem do Meksyku przybyła także grupa polskich przedsiębiorców, przedstawiciele ministerstw, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. (Info. własna/PAP)
 

 

  |   Ceremonia złożenia wieńca przez Prezydenta RP przed pomnikiem Dzieci Bohaterów w Chapultepec Bitwa pod Chapultepec miała miejsce w dniach 12–13 września 1847 roku podczas wojny amerykańsko-meksykańskiej Wśród broniących zamku Chapultepec byli kadeci ze znajdującej się tam szkoły wojskowej Obrońcy szkoły są czczeni do dziś jako „bohaterskie dzieci” (Los Ninos Heroes) Uroczyste powitanie przez Prezydenta Meksyku Enrique Peña Nieto na dziedzińcu Pałacu Narodowego w stolicy Meksyku Uroczyste powitanie przez Prezydenta Meksyku Enrique Peña Nieto na dziedzińcu Pałacu Narodowego w stolicy Meksyku Uroczyste powitanie przez Prezydenta Meksyku Enrique Peña Nieto na dziedzińcu Pałacu Narodowego w stolicy Meksyku Uroczyste powitanie przez Prezydenta Meksyku Enrique Peña Nieto na dziedzińcu Pałacu Narodowego w stolicy Meksyku Uroczyste powitanie przez Prezydenta Meksyku Enrique Peña Nieto na dziedzińcu Pałacu Narodowego w stolicy Meksyku Uroczyste powitanie przez Prezydenta Meksyku Enrique Peña Nieto na dziedzińcu Pałacu Narodowego w stolicy Meksyku Uroczyste powitanie przez Prezydenta Meksyku Enrique Peña Nieto na dziedzińcu Pałacu Narodowego w stolicy Meksyku Uroczyste powitanie przez Prezydenta Meksyku Enrique Peña Nieto na dziedzińcu Pałacu Narodowego w stolicy Meksyku Prezydenci Polski Andrzej Duda i Meksyku Enrique Peña Nieto Wymiana upominków między głowami państw Prezydenci Polski Andrzej Duda i Meksyku Enrique Peña Nieto Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydentów obupaństw Podpisanie przez Prezydentów wspólnej deklaracji "W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską i Meksykiem" Podpisanie przez Prezydentów wspólnej deklaracji "W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską i Meksykiem" W obecności głów obu państw, miało miejsce także podpisanie umów gospodarczych między Polską, a Meksykiem W obecności głów obu państw, miało miejsce także podpisanie umów gospodarczych między Polską, a Meksykiem W obecności głów obu państw, miało miejsce także podpisanie umów gospodarczych między Polską, a Meksykiem W obecności głów obu państw, miało miejsce także podpisanie umów gospodarczych między Polską, a Meksykiem W obecności głów obu państw, miało miejsce także podpisanie umów gospodarczych między Polską, a Meksykiem W obecności głów obu państw, miało miejsce także podpisanie umów gospodarczych między Polską, a Meksykiem Chcemy pogłębiać gospodarcze relacje dwustronne między Polską i Meksykiem - powiedział Andrzej Duda podczas konferencji z Enrique Peña Nieto Prezydent RP zapewnił, że Polska wspiera pogłębianie relacji Meksyku z Unią Europejską i popiera odnowienie „Umowy Globalnej między Meksykiem a UE” Dodał, że wizyta w Meksyku ma nadać polsko-meksykańskim relacjom gospodarczym zupełnie nową formułę i nowy wymiar Meksykański prezydent mówił zaś, że współpraca z Polską będzie kluczowa, by „zaktualizować umowę o współpracy między Unią Europejską a Meksykiem" Konferencja prasowa prezydentów Polski i Meksyku Prezydenci w Pałacu Narodowym w Meksyku Prezydenci w Pałacu Narodowym w Meksyku Prezydenci w Pałacu Narodowym w Meksyku Prezydenci w Pałacu Narodowym w Meksyku Śniadanie oficjalne wydawane przez Prezydenta Meksyku na cześć Prezydenta RP i Małżonki Śniadanie oficjalne wydawane przez Prezydenta Meksyku na cześć Prezydenta RP i Małżonki Spotkanie Pary Prezydenckiej z merem Miasta Meksyk Spotkanie Pary Prezydenckiej z merem Miasta Meksyk Spotkanie Pary Prezydenckiej z merem Miasta Meksyk Spotkanie Pary Prezydenckiej z merem Miasta Meksyk Spotkanie Pary Prezydenckiej z merem Miasta Meksyk Spotkanie Pary Prezydenckiej z merem Miasta Meksyk Spotkanie Pary Prezydenckiej z merem Miasta Meksyk Para Prezydencka w Urzędzie Miasta Meksyk Para Prezydencka w Urzędzie Miasta Meksyk Prezydent Andrzej Duda na zakończeniu Polsko-Meksykańskiego Forum Ekonomicznego Prezydent Andrzej Duda na zakończeniu Polsko-Meksykańskiego Forum Ekonomicznego Prezydent Andrzej Duda na zakończeniu Polsko-Meksykańskiego Forum Ekonomicznego Prezydent Andrzej Duda na zakończeniu Polsko-Meksykańskiego Forum Gospodarczego spotkał się z meksykańskimi biznesmenami

Lokalizacja

Poleć znajomemu