Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 25 kwietnia 2017

Otwarcie Biura PAIH i uroczyste posiedzenie Senatu. Ostatni dzień wizyty w Meksyku [PL/ENG]

  |   Prezydent wziął udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Mieście Meksyk Prezydent wziął udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Mieście Meksyk Prezydent wziął udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Mieście Meksyk Prezydent wziął udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Mieście Meksyk Wypowiedź Prezydenta RP dla przedstawicieli mediów Wypowiedź Prezydenta RP dla przedstawicieli mediów Prezydent Andrzej Duda i Pablo Escudero Morales - Przewodniczący Rady Senatu Meksyku Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP w Senacie Meksykańskich Stanów Zjednoczonych. Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP w Senacie Meksykańskich Stanów Zjednoczonych Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP w Senacie Meksykańskich Stanów Zjednoczonych Wizyta w Senacie Meksykańskich Stanów Zjednoczonych Spotkanie z Prezydium Senatu Meksykańskich Stanów Zjednoczonych Prezydent Andrzej Duda i Pablo Escudero Morales - Przewodniczący Rady Senatu Meksyku Prezydent Andrzej Duda i Pablo Escudero Morales - Przewodniczący Rady Senatu Meksyku Spotkanie z Prezydium Senatu Meksykańskich Stanów Zjednoczonych Wizyta Prezydenta RP w Senacie Meksykańskich Stanów Zjednoczonych Wizyta Prezydenta RP w Senacie Meksykańskich Stanów Zjednoczonych Wizyta Prezydenta RP w Senacie Meksykańskich Stanów Zjednoczonych Wizyta Prezydenta RP w Senacie Meksykańskich Stanów Zjednoczonych - Polska chce świata zbudowanego na współpracy i bezpieczeństwie; Meksyk jest dla nas ważnym partnerem w dziele budowy takiego świata - mówił w meksykańskim Senacie Prezydent Duda - Polska chce świata zbudowanego na współpracy i bezpieczeństwie; Meksyk jest dla nas ważnym partnerem w dziele budowy takiego świata - mówił w meksykańskim Senacie Prezydent Duda - Polska chce świata zbudowanego na współpracy i bezpieczeństwie; Meksyk jest dla nas ważnym partnerem w dziele budowy takiego świata - mówił w meksykańskim Senacie Prezydent Duda

Zobacz także: Pierwszy dzień wizyty Pary Prezydenckiej w Meksyku [PL/ENG] Drugi dzień wizyty w Meksyku [PL/ENG] Ostatni dzień wizyty w Meksyku Prezydent rozpoczął od uroczystego otwarcia Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W planach znalazło się także między innymi spotkanie z Prezydium oraz z Komisją Spraw Zagranicznych Senatu Meksykańskich Stanów Zjednoczonych, a także udział w uroczystej sesji Senatu. Prezydent przebywa w Meksyku wraz z Małżonką. Parze Prezydenckiej towarzyszyli m.in. ministrowie Małgorzata Sadurska, Szef Kancelarii Prezydenta RP oraz Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta. 

 

______________________________________________

 

  • Udział Prezydenta RP w uroczystości otwarcia Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Mieście Meksyk

- Bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie na to otwarcie kolejnego przedstawicielstwa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu poza granicami Rzeczypospolitej. Jest to w zasadzie początek niezwykle ambitnego programu polskiej ekspansji światowej, gospodarczej, który został podjęty przez polski rząd i z którym ja współdziałam jako Prezydent RP - powiedział podczas uroczystości Andrzej Duda. 

 

Podkreślił także: - Cieszę się, że mogę w tym wielkim wydarzeniu, jakim jest poważne rozpoczęcie poważnej współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Meksykańskimi Stanami Zjednoczonymi, jako prezydent brać udział. Bo zakładamy, że ta wizyta i to wydarzenie, w którym w tej chwili uczestniczymy, da tym relacjom na najbliższe nie tylko lata, ale liczę na to, że na dziesięciolecia, nowy impuls - ocenił Andrzej Duda. 

 

ENGLISH VERSION>>

 

Zobacz także: Wystąpienie podczas otwarcia Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Meksyku Jak mówił później dziennikarzom, Meksyk to kraj bardzo perspektywiczny dla polskiego biznesu. Podkreślił, że według prognoz Meksyk do 2050 roku stanie się szóstą gospodarką na świecie. - To bardzo poważny partner gospodarczy, który stwarza wielkie możliwości inwestowania dla polskich przedsiębiorców jako kraj liczący ponad 120 mln mieszkańców - powiedział prezydent.

 

Przyznał, że spodziewa się wzrostu wymiany inwestycyjnej pomiędzy obydwoma krajami. - Dziś już szereg firm meksykańskich jest obecnych w Polsce, choćby firma Cemex, jeden z największych producentów cementu i materiałów budowlanych, ale są także polskie firmy, które już inwestują w Meksyku - mówił prezydent Duda.

 

Jak zaznaczył, biuro będzie służyło polskim przedsiębiorcom, którzy będą chcieli inwestować w Meksyku, ale też przedsiębiorcom meksykańskim, którzy będą chcieli uzyskać informacje o Polsce i o możliwościach inwestowania w naszym kraju. Andrzej Duda podkreślił, że to jedna z 70 placówek tego typu, jakie mają być otwarte do 2019 roku na całym świecie. CZYTAJ WIĘCEJ >> 

 

 

 

______________________________________________

 
  • Konferencja Prasowa Prezydenta 

Andrzej Duda był pytany przez dziennikarzy o wybory we Francji oraz kwestię zwiększenia do 2,5 proc. PKB wydatków na obronę. 

 

- Patrząc na ten wynik, który mamy dziś we Francji, absolutnie nie da się przesądzić, który z kandydatów wygra wybory - ocenił prezydent. Jak zauważył, Francuzi dokonują "zdecydowanej zmiany, jeżeli chodzi o dotychczasową francuską scenę polityczną". - Ten tradycyjny podział na dwa największe bloki polityczne, jaki był, jaki jest jeszcze cały czas we Francji, gdzie byli zawsze socjaliści i centroprawica, złamał się w czasie tych wyborów. Ani jeden, ani drugi kandydat nie pochodzi z tych ugrupowań - zaznaczył Andrzej Duda. Jak dodał: - Mogę ze swojej strony powiedzieć tylko tyle, że jako Prezydent RP będę czynił wszystko, żeby relacje polsko-francuskie, patrząc przez pryzmat mojej współpracy przyszłej z przyszłym prezydentem Francji, układały się jak najlepiej". 
 
Prezydent powiedział również, że cieszy go deklaracja zwiększania wydatków na obronność do 2,5 proc. w 2030 r.  Przypomniał, że Polska dzisiaj realizuje zobowiązanie dotyczące wydatków na obronność na poziomie 2 proc. PKB w ramach NATO.
 
- Ale potrzeby polskiej armii są bardzo duże. Chcemy ją modernizować, a na to potrzebne są pieniądze - zaznaczył. Jak dodał: Z mojego punktu widzenia jednak najważniejszą kwestią jest to, byśmy sami umieli dbać o nasze bezpieczeństwo, byśmy mieli silną armię. CZYTAJ WIĘCEJ >> 
 
 

______________________________________________

 
  • Wizyta w Senacie Meksykańskich Stanów Zjednoczonych
Polskiego prezydenta przywitał przewodniczący meksykańskiego Senatu Pablo Escudero Morales. Następnie Andrzej Duda spotkał się z prezydium tej izby. Późniejsze wystąpienie podczas uroczystej sesji w Senacie zakończyło trzydniową wizytę Pary Prezydenckiej w Meksyku.
 
 
 
 
______________________________________________
 
  • Wystąpienie podczas uroczystej sesji meksykańskiego Senatu
- Polska chce świata zbudowanego na współpracy i bezpieczeństwie; jestem przekonany, że Meksyk jest dla nas ważnym partnerem w dziele budowy takiego świata - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek w Mieście Meksyk na uroczystej sesji meksykańskiego Senatu.
 
Podkreślił, że w systemie międzynarodowym zachodzą dynamiczne, historyczne zmiany. - Na naszych oczach formuje się nowy geopolityczny podział. Eksperci zajmujący się stosunkami międzynarodowymi mówią o możliwości odtworzenia się stref wpływów wielkich mocarstw. Polska nie jest rzecznikiem takiego świata – powiedział.
 
 
Zobacz także: "Polska chce świata zbudowanego na współpracy" - Polska polityka zagraniczna stara się realizować, chronić i promować trzy wartości: solidarność, wspólnotę oraz pokój poprzez prawo - zaznaczył Prezydent RP. 
 
Dodał, że solidarność zakłada rozwój podejmowany w imię dobrobytu wszystkich grup społecznych oraz narodów, a nie wyłącznie tych najsilniejszych i najbardziej wpływowych. Jest zdania, że w dobie globalizacji poszukiwanie nowych rynków zbytu poza granicami własnego kraju czy kontynentu jest niezbędne, aby zapewnić rozwój gospodarczy i technologiczny. - Ale konkurencja, która jest zjawiskiem naturalnym, a nawet pożądanym pomiędzy krajami czy przedsiębiorstwami, musi mieć charakter zdrowej rywalizacji - zastrzegł prezydent Duda.
  
Jak powiedział, w polskim przekonaniu Europa będzie tylko wtedy silna, gdy będzie oparta na czterech jednościach: jedności instytucji integracji europejskiej, prawa wspólnotowego, jedności europejskiego rynku oraz budżetu w zakresie wspólnej polityki. - W ramach tych jedności obywatele Unii powinni mieć prawo do równego korzystania z europejskich swobód – podkreślił Andrzej Duda.  (Inf. własna/PAP)
 
 
 
______________________________________________
  • Program odrębny Piewszej Damy

Trzeciego dnia wizyty Pary Prezydenckiej w Meksyku Małżonka Prezydenta RP realizowała program odrębny. Agata Kornhauser-Duda spotkała się z uczniami w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym, zwiedziła Muzeum Fridy Kahlo, a także spotkała się z urodzoną w Polsce meksykańską aktorką Dominiką Paletą. CZYTAJ WIĘCEJ>>

 

 

 

Poleć znajomemu