przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 9 maja 2017

Ostatni dzień wizyty w Etiopii

  |   Prezydent RP w siedzibie Komisji Unii Afrykańskiej Prezydent RP w siedzibie Komisji Unii Afrykańskiej Prezydent RP w siedzibie Komisji Unii Afrykańskiej Wystąpienie wprowadzające p.o. Przewodniczącego Komisji Unii Afrykańskiej Quartey Thomasa Kwesi Prezydent RP w siedzibie Komisji Unii Afrykańskiej Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski i minister Wojciech Kolarski w siedzibie Komisji Unii Afrykańskiej Wystąpienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy na forum Unii Afrykańskiej Prezydent RP w siedzibie Komisji Unii Afrykańskiej Wystąpienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy na forum Unii Afrykańskiej Prezydent RP w siedzibie Komisji Unii Afrykańskiej Prezydent RP w siedzibie Komisji Unii Afrykańskiej Prezydent RP w siedzibie Komisji Unii Afrykańskiej Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Wykonawczym Komisji Gospodarczej NZ ds. Afryki Abdallą Hamdokiem Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Wykonawczym Komisji Gospodarczej NZ ds. Afryki Abdallą Hamdokiem Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Wykonawczym Komisji Gospodarczej NZ ds. Afryki Abdallą Hamdokiem Spotkanie Pary Prezydenckiej z kadrą naukową i rektorem Uniwersytetu w Addis Abebie Admasem Tsegaue Spotkanie Pary Prezydenckiej z kadrą naukową i rektorem Uniwersytetu w Addis Abebie Admasem Tsegaue Spotkanie Pary Prezydenckiej z kadrą naukową i rektorem Uniwersytetu w Addis Abebie Admasem Tsegaue Spotkanie Pary Prezydenckiej z kadrą naukową i rektorem Uniwersytetu w Addis Abebie Admasem Tsegaue Spotkanie Pary Prezydenckiej z kadrą naukową i rektorem Uniwersytetu w Addis Abebie Admasem Tsegaue Spotkanie Pary Prezydenckiej z kadrą naukową i rektorem Uniwersytetu w Addis Abebie Admasem Tsegaue

Prezydent Andrzej Duda, który wraz z Małżonką od niedzieli przebywa z wizytą w Etiopii, we wtorek jako pierwszy w historii urzędujący Prezydent RP wystąpił na forum Unii Afrykańskiej w etiopskiej stolicy, która jest też siedzibą tej regionalnej organizacji. 

 

Prezydent podkreślił, że występuje na forum UA jako prezydent kraju kandydującego na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. - Chcę państwa zapewnić, że Polska jako członek tego organu uważnie słuchałaby głosów wszystkich partnerów wierzących – tak jak my – w fundamentalne znaczenie zasad zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych dla zachowania pokoju i bezpieczeństwa - dodał prezydent. - Polska chce wysłuchiwać i rozumieć głosy i stanowiska państw afrykańskich, członków Unii Afrykańskiej - zaznaczył.

 

 

Głosowanie w sprawie niestałego członkostwa Polski w RB ONZ ma się odbyć na początku czerwca. Aby zostać członkiem Rady Bezpieczeństwa, państwo musi zdobyć 2/3 głosów w liczącym 193 państwa Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

  Zobacz także: Prezydent na forum UA: Jesteśmy otwarci na przyjazną i partnerską współpracę [PL/ENG]

Andrzej Duda przypominał na forum UA, że Polska - jako największe państwo Europy Środkowo-Wschodniej - jest "doświadczonym narodem", który podobnie jak Afrykanie z całego kontynentu, musiał wywalczyć swoją niepodległość. - Dlatego też z wielkim szacunkiem odnoszę się do poszukiwania i promowania własnych, afrykańskich rozwiązań afrykańskich problemów - mówił.

 

Następnie Prezydent RP spotkał się z Sekretarzem Wykonawczym Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Afryki Abdallą Hamdokiem.

 

 

                                                              

 

Ostatnim punktem wizyty Pary Prezydenckiej w Etiopii było spotkanie z kadrą naukową i rektorem Uniwersytetu w Addis Abebie Admasem Tsegaue.

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.