Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 25 maja 2017

Spotkanie szefów państw i rządów NATO w Brukseli

  |   Prezydent Andrzej Duda w drodze do Brukseli Prezydent Andrzej Duda w drodze do Brukseli Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO Przyjazd Prezydenta RP do nowej Kwatery Głównej NATO Przyjazd Prezydenta RP do nowej Kwatery Głównej NATO Przyjazd Prezydenta RP do nowej Kwatery Głównej NATO Wypowiedź dla mediów Spotkanie z Prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem Spotkanie z Prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem Spotkanie szefów państw i rządów NATO w Brukseli Spotkanie szefów państw i rządów NATO w Brukseli Spotkanie szefów państw i rządów NATO w Brukseli Rozmowa z brytyjską premier Theresą May Spotkanie szefów państw i rządów NATO w Brukseli Spotkanie szefów państw i rządów NATO w Brukseli Spotkanie szefów państw i rządów NATO w Brukseli Spotkanie szefów państw i rządów NATO w Brukseli Spotkanie szefów państw i rządów NATO w Brukseli Spotkanie szefów państw i rządów NATO w Brukseli Spotkanie szefów państw i rządów NATO w Brukseli Spotkanie szefów państw i rządów NATO w Brukseli Podczas spotkania w Brukseli odbyły się rozmowy Prezydentów Polski i Francji

Zobacz także: Min. Szczerski: Naszym oczekiwaniem potwierdzenie trwałości decyzji szczytu w Warszawie Prezydent Andrzej Duda przybył w czwartek do Brukseli na spotkanie przywódców państw NATO. Głównymi tematami szczytu były m.in. walka z terroryzmem i zwiększanie wydatków na obronność. 

 

  • Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem 

- Poinformowałem szefa NATO o zwiększeniu przez PL wydatków obronnych do 2,5 proc. PKB do 2030 r. - powiedział Andrzej Duda. ENGLISH VERSION >>

 

O sprawie tej chce przede wszystkim rozmawiać prezydent USA Donald Trump. Stany Zjednoczone, które ponoszą główny ciężar działania NATO, naciskają na sojuszników, by zwiększyli oni swoje wydatki obronne.

 

- Informowałem pana sekretarza generalnego, jakie są nasze plany, przede wszystkim legislacyjne. Wczoraj wieczorem rozmawiałem z wicepremierem Morawieckim, jako ministrem finansów, na temat tych planów, które podejmujemy, żeby wydatki wzrosły - zaznaczył Andrzej Duda. Polska ma przeznaczać 2,2 PKB na bezpieczeństwo i obronę do 2020 r., a do 2030 r. - 2,5 proc. PKB. CZYTAJ WIĘCEJ >>

 

Jak poinformował Prezydent rozmowa ze Stoltenbergiem dotyczyła również planowanych na jesieni rosyjskich manewrów Zapad, zaangażowania Polski w koalicję antyterrorystyczną, sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz zwiększania obecności NATO w naszym regionie.

 

Zobacz także: Rozmowa z Jensem Stoltenbergiem m.in. o obecności sił NATO w Polsce Prezydencki minister Krzysztof Szczerski, podkreślił, że "nie chodzi tylko o pieniądze". - Chodzi także o polski wkład w podział zadań w ramach NATO. Sekretarz generalny podkreślał rolę Polski jako dostarczyciela bezpieczeństwa w ramach NATO, nasz udział w siłach na Łotwie, w Rumunii, ale także w Afganistanie.

 

  

______________________________________________

 

  • Prezydent: Oczekujemy od Sojuszników potwierdzenia ws. wschodniej flanki

- Chciałbym, by Sojusznicy potwierdzili wolę absolutnej kontynuacji trendu, który wytyczyliśmy na szczytach w Walii i w Warszawie, dot. obecności grup batalionowych na wschodniej flance - mówił Andrzej Duda w czwartek tuż przed spotkaniem przywódców państw NATO w Brukseli.

 

Decyzję szczytu w Newport o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO, której trzon stanowi ok. 800 żołnierzy z amerykańskiego batalionu kawalerii pancernej, stacjonuje w Orzyszu od końca marca. W skład tej jednostki wchodzą też oddziały z Rumunii i Wielkiej Brytanii, do których dołączą żołnierze z Chorwacji.

 

 

 

______________________________________________

 
  • Spotkanie z Prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem 
 

 

______________________________________________

 
  • Rozmowy z brytyjską premier Theresą May

Prezydent Andrzej Duda i premier Wielkiej Brytanii Theresa May rozmawiali w Brukseli o zagrożeniu terrorystycznym w Europie i wnioskach, jakie można wyciągnąć z zamachu w Manchesterze – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. 

 

Rozmowa polskiego prezydenta i brytyjskiej premier dotyczyła także agendy szczytu, czyli walki z terroryzmem i wzajemnych zobowiązań sojuszniczych. -Prezydent podziękował Wielkiej Brytanii za uczestnictwo w wysuniętej obecności Sojuszu w naszej części Europy – relacjonował minister. CZYTAJ WIĘCEJ >> 
 

 
 

______________________________________________

 

  • Rozmowa Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem

- Prezydent Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump rozmawiali w czwartek podczas trwającego spotkania przywódców państw NATO w Brukseli – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, rozmowa odbyła się w kuluarach trwającego spotkania szefów państw i rządów krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pytany, nie podał szczegółów dotyczących rozmowy prezydentów.

 

Prezydent Duda w listopadzie ub. roku rozmawiał z Trumpem - wówczas prezydentem elektem - telefonicznie. Polski prezydent pogratulował wtedy Trumpowi zwycięstwa w wyborach. CZYTAJ WIĘCEJ >>

 

Oprócz tego odbywają się rozmowy kuluarowe przywódców. Wcześniej Szczerski poinformował, że polski prezydent rozmawiał – także w kuluarach - z niemiecką kanclerz Angelą Merkel.

 

 

 

______________________________________________

 
  • Rozmowa Duda - Macron - Merkel

Podczas spotkania w Brukseli odbyła się rozmowa prezydentów Polski Andrzeja Dudy, Francji Emmanuela Macrona i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. - Spotkanie na najwyższym szczeblu Trójkąta Weimarskiego będzie miało miejsce prawdopodobnie pod koniec sierpnia we Francji - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.  CZYTAJ WIĘCEJ >>

 

 

______________________________________________

 
  • Uroczyste otwarcie nowej siedziby NATO

Przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego uroczyście otworzyli w czwartek w Brukseli nową kwaterę główną NATO. - Sojusz trwa silny, zjednoczony, niezachwiany – mówił sekretarz generalny tej organizacji Jens Stoltenberg.

 

Uroczyście podniesiono flagi państw sojuszniczych i flagę NATO; obecni na uroczystości byli przywódcy państw natowskich, a także król Belgów Filip i belgijski premier Charles Michel.

W powietrznej defiladzie przeleciały m.in. myśliwce Eurofighter i F-16, transportowe A400M oraz samolot systemu rozpoznania i ostrzegania AWACS.

 

 

 

______________________________________________

 

  • Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Republiki Francuskiej

Zaczynamy nowy rozdział w relacjach polsko-francuskich i wszystko wskazuje na to, że te relacje układają się w tej chwili dobrze - powiedział prezydent Andrzej Duda nawiązując do swojej rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. CZYTAJ WIĘCEJ >>  

 

 

 

______________________________________________

 

  • Konferencja Prezydenta podsumowująca spotkanie w Brukseli
- Dyskusja dotyczyła tego, że potwierdzono "realizację postanowień szczytu warszawskiego, zeszłorocznego, a więc budowę przestrzeni bezpieczeństwa w naszej części Europy". - Ona nadal będzie realizowana i tutaj ze strony żadnego z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego nie ma żadnych obiekcji kompletnie w tej kwestii, wręcz przeciwnie - mówił Duda. Według niego przywódcy państw w swoich wystąpieniach podkreślali, że to był ruch konieczny i zasadny.

W tej chwili raczej się mówi o 2022 r. a nie o 2018 r. jeżeli chodzi o obecność wojsk NATO w Polsce - podkreślił prezydent Andrzej Duda, pytany, czy uzyskał zapewnienia co do stałej obecności wojsk NATO w Polsce po 2018 r. - Więc jak widać ta perspektywa już przesuwa się w czasie, bo wszyscy widzą, że ta aktywność ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego jest potrzebna, sytuacja bezpieczeństwa się zmienia - powiedział prezydent. CZYTAJ WIĘCEJ >>
 
 

______________________________________________

 
  • Prezydent udał się na spotkanie do Brukseli  z trzema głównymi przekazami

Zobacz także: Min. Szczerski: Naszym oczekiwaniem potwierdzenie trwałości decyzji szczytu w Warszawie Po pierwsze Polsce zależy na potwierdzeniu trwałości zobowiązań szczytu warszawskiego NATO oraz potwierdzenia trwałości więzi euroatlantyckiej, i także wzajemnych zobowiązań dotyczących bezpieczeństwa w ramach Sojuszu. Kolejny punkt to potwierdzenie wzajemnych zobowiązań w ramach Sojuszu dotyczących wydatków na armię i modernizację sił zbrojnych. Polska jest jednym z pięciu krajów realizujących wydatki na obronność na poziomie 2 proc. PKB.  Trzecia kwestia to terroryzm i włączenie NATO do koalicji antyterrorystycznej.

  

RELACJA ZE SZCZYTU NATO W WARSZAWIE W 2016 R. >>

 

______________________________________________

 

Ramowy program wizyty (25 maja 2017 r.)

 

Godz. 13.30 Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO

Kwatera Główna NATO

 

Godz. 14.35 Przyjazd Prezydenta RP do nowej Kwatery Głównej NATO

Wypowiedź Prezydenta RP dla polskich mediów 

 

Godz. 14.45 Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Rumunii

Nowa Kwatera Główna NATO

 

Godz. 15.35 Spotkanie Prezydenta RP z Premier Wielkiej Brytanii

Nowa Kwatera Główna NATO

 

Godz. 16:35 Family photo szefów państw i rządów

Agora nowej Kwatery Głównej NATO

 

Godz. 17:00 Ceremonia przekazania nowej Kwatery Głównej NATO

 

Godz. 20:45 Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Republiki Francuskiej

Nowa Kwatera Główna NATO

 

ok. 22:00 Spotkanie Prezydenta RP z mediami

Budynek dotychczasowej Kwatery Głównej NATO

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu