Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 25 maja 2017

Prezydent: Polska zwiększy wydatki na obronę

  |   Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że podczas czwartkowego spotkania przekazał Sekretarzowi Generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi plany Polski w sprawie zwiększenia wydatków obronnych do 2,5 proc. PKB do 2030 r.

 

Rozmowa o podziale obciążeń między sojusznikami, w tym wydatkach na obronność, ma być jednym z głównych tematów spotkania szefów państw i rządów Sojuszu w Brukseli.

 

Zobacz także: Spotkanie szefów państw i rządów NATO w Brukseli Prezydent Duda, który spotkał się ze Jensem Stoltenbergiem przed miniszczytem, podkreślał, że będzie to jedna z ważniejszych kwestii. O sprawie tej chce przede wszystkim rozmawiać prezydent USA Donald Trump. Stany Zjednoczone, które ponoszą główny ciężar działania NATO, naciskają na sojuszników, by zwiększyli oni swoje wydatki obronne.

 

- Informowałem pana sekretarza generalnego, jakie są nasze plany, przede wszystkim legislacyjne. Wczoraj wieczorem rozmawiałem z wicepremierem Morawieckim, jako ministrem finansów, na temat tych planów, które podejmujemy, żeby wydatki wzrosły - zaznaczył Andrzej Duda.

 

Prezydent podkreślił, że Polska ma przeznaczać 2,2 PKB na bezpieczeństwo i obronę do 2020 r., a do 2030 r. - 2,5 proc. PKB. - Pan premier Morawiecki potwierdził, że te ustalenia są przyjęte i że to będzie realizowane. Także mogłem dziś to powtórzyć panu sekretarzowi generalnemu – relacjonował Andrzej Duda swoje spotkanie z sekretarzem generalnym NATO.

 

Jak poinformował, z Jensem Stoltenbergiem rozmawiał również na temat planowanych na jesieni rosyjskich manewrów Zapad, o zaangażowaniu Polski w koalicję antyterrorystyczną, o sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz o zwiększaniu obecności NATO w naszym regionie.

 

Sekretarz Generalny NATO potwierdził, że Sojusz Północnoatlantycki przystąpi do międzynarodowej koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS). Zastrzegł, że decyzja ta nie będzie oznaczała zaangażowania w misje bojowe.

 

Wcześniej spotkanie z Sekretarzem Generalnym NATO zrelacjonował minister Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta. Jego zdaniem jednym z trzech poruszonych tematów była dyskusja o obecności NATO w Polsce . - Ze strony Sojuszu jest wyraźne zapewnienie, że decyzje szczytu warszawskiego są wypełniane i będą wypełnianie, ale mają charakter długofalowy – podkreślił Krzysztof Szczerski. Zobacz także: Rozmowa z Jensem Stoltenbergiem m.in. o obecności sił NATO w Polsce

 

Minister  Szczerski poinformował, że rozmowa polskiego prezydenta z Sekretarzem Generalnym NATO dotyczyła m.in. agendy i postanowień spotkania przywódców krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zwłaszcza – jak podkreślił – jeśli chodzi o udział niemilitarny NATO w walce z Państwem Islamskim.

 

Według niego prezydent przedstawił polski wkład w koalicję antyterrorystyczną państw na Bliskim Wschodzie o charakterze szkoleniowym i patrolowym.

 

Według Szefa Gabinetu Prezydenta, Andrzej Duda i Jens Stoltenberg mówili także o podziale obowiązków dotyczących wydatków wojskowych. - Nie chodzi tylko o pieniądze, chodzi także o polski wkład w podział zadań w ramach NATO. Sekretarz generalny podkreślał rolę Polski jako dostarczyciela bezpieczeństwa w ramach NATO, nasz udział w siłach na Łotwie, w Rumunii, ale także w Afganistanie – powiedział minister Szczerski. (PAP)

 
Poleć znajomemu