Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 29 września 2015

Prezydent spotkał się z przywódcami Europy Środkowej i Południowej

  |   Przed szczytem dot. przeciwdziałania państwu islamskiemu i ekstremizmom Przed szczytem dot. przeciwdziałania państwu islamskiemu i ekstremizmom Szczyt dot. przeciwdziałania państwu islamskiemu i ekstremizmom Szczyt dot. przeciwdziałania państwu islamskiemu i ekstremizmom Szczyt dot. przeciwdziałania państwu islamskiemu i ekstremizmom Szczyt dot. przeciwdziałania państwu islamskiemu i ekstremizmom Szczyt dot. przeciwdziałania państwu islamskiemu i ekstremizmom Szczyt dot. przeciwdziałania państwu islamskiemu i ekstremizmom Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Gruzji Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Gruzji Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Gruzji Spotkanie Prezydenta RP z premierem Nowej Zelandii Spotkanie Prezydenta RP z premierem Nowej Zelandii Spotkanie przywódców państw grupy "Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne" Spotkanie przywódców państw grupy "Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne" Spotkanie przywódców państw grupy "Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne" Spotkanie przywódców państw grupy "Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne" Spotkanie przywódców państw grupy "Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne" Spotkanie przywódców państw grupy "Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne" Spotkanie przywódców państw grupy "Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne" Spotkanie przywódców państw grupy "Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne"
Prezydent Andrzej Duda wziął we wtorek w Nowym Jorku udział w spotkaniu grupy "Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne", którą tworzą kraje Europy Południowej i Środkowo-Wschodniej. Państwa wchodzące w jej skład chcą zacieśnienia współpracy.
 

Grupę tworzą: Polska, Bułgaria, Chorwacja, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Austria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa i Węgry. Liderzy tych państw wykorzystali swą obecność na 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych do wspólnego spotkania.

   

- To była inicjatywa chorwacka, przedstawiona panu prezydentowi podczas obecności prezydent tego kraju w Polsce. Chodzi o współpracę w trzech obszarach: energetyki, transportowej i telekomunikacyjnej. Nie chodzi o tworzenie nowej politycznej, formalnej organizacji, ale o współpracę w ramach istniejących już sieci współpracy - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Jak relacjonował minister Szczerski, prezydent Duda mówił o warunkach dobrej współpracy. - Mówił o trzech warunkach. O politycznym zaufaniu, żeby kraje się na siebie orientowały. Drugim warunkiem jest strategiczne planowanie. Mamy ostatnią szansę, żeby wykorzystać dla połączonej Europy Środkowo-Wschodniej pieniądze płynące z Unii Europejskiej. Andrzej Duda powiedział, że musimy z unijnej perspektywy finansowej wyjść jako wspólnota, łańcuch państw połączonych politycznie, strategicznie i biznesowo - powiedział Krzysztof Szczerski.

   

Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o wspólne wykorzystywanie środków na infrastrukturę, która połączy kraje na osi Północ - Południe. - Trzeci warunek polega na tym, żeby wszystkie inicjatywy spinały się finansowo - dodał.

   

- Nowa inicjatywa wpisuje się w plan, o którym mówił prezydent Andrzej Duda od samego początku, w budowanie wspólnoty Bałtyk-Adriatyk-Morze Czarne. Dobrze, żeby to przybierało konkretne formy - podkreślił minister.

   

- W wielu wypowiedziach podczas spotkania pojawiało się coś, co jest antytezą tej współpracy, czyli projekt Nord Stream II, czyli inwestycja, która ma zwiększyć uzależnienie tej części Europy i nie ma charakteru biznesowego, tylko polityczny - dodał minister Szczerski.

   

We wtorek Duda rozmawiał z prezydentami Gruzji i Senegalu oraz premierem Nowej Zelandii. Uczestniczył też w szczycie poświęconym przeciwdziałaniu państwu islamskiemu i ekstremizmom.

 

Wtorek jest ostatnim dniem wizyty Andrzeja Dudy w Nowym Jorku. (PAP, inf. własna)

    

Lokalizacja

Poleć znajomemu