przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 31 maja 2017

II dzień wizyty w Gruzji. Otwarcie Alei J. Piłsudskiego w Tbilisi

  |   Otwarcie Alei Józefa Piłsudskiego w Tbilisi Otwarcie Alei Józefa Piłsudskiego w Tbilisi Otwarcie Alei Józefa Piłsudskiego w Tbilisi Otwarcie Alei Józefa Piłsudskiego w Tbilisi Otwarcie Alei Józefa Piłsudskiego w Tbilisi Otwarcie Alei Józefa Piłsudskiego w Tbilisi Spotkanie Prezydenta RP w siedzibie Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (EUMM) z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami, oficerami straży granicznej pełniącymi służbę w EUMM Spotkanie Prezydenta RP w siedzibie Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (EUMM) z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami, oficerami straży granicznej pełniącymi służbę w EUMM Spotkanie Prezydenta RP w siedzibie Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (EUMM) z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami, oficerami straży granicznej pełniącymi służbę w EUMM Spotkanie Prezydenta RP w siedzibie Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (EUMM) z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami, oficerami straży granicznej pełniącymi służbę w EUMM Spotkanie Prezydenta RP w siedzibie Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (EUMM) z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami, oficerami straży granicznej pełniącymi służbę w EUMM Spotkanie Prezydenta RP w siedzibie Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (EUMM) z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami, oficerami straży granicznej pełniącymi służbę w EUMM Spotkanie Prezydenta RP w siedzibie Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (EUMM) z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami, oficerami straży granicznej pełniącymi służbę w EUMM Spotkanie Prezydenta RP w siedzibie Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (EUMM) z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami, oficerami straży granicznej pełniącymi służbę w EUMM Wizyta Prezydenta RP i Małżonki w polskim stanowisku archeologicznym w Fortecy Gonio Wizyta Prezydenta RP i Małżonki w polskim stanowisku archeologicznym w Fortecy Gonio Wizyta Prezydenta RP i Małżonki w polskim stanowisku archeologicznym w Fortecy Gonio Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze Parę Prezydencką pożegnał na lotnisku Prezydent Gruzji z Małżonką

Zobacz także: Prezydent: Jestem rzecznikiem członkostwa Gruzji w NATO PL/ENG Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął w środę udział w otwarciu Alei Józefa Piłsudskiego w stolicy Gruzji Tbilisi, gdzie od poniedziałku przebywa z oficjalną wizytą. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin marszałka. Wcześniej Prezydent RP spotkał się w Tbilisi z dowództwem unijnej misji obserwacyjnej EUMM oraz polskimi żołnierzami, policjantami i oficerami Straży Granicznej biorącymi udział w tej misji. 

 

 

 

  • Otwarcie Alei Józefa Piłsudskiego w Tbilisi

W Alei ustawiono okolicznościową tablicę, na której znalazł się cytat ze świętego Grzegorza Peradze - profesora Uniwersytetu Warszawskiego, który zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.


"Józef Piłsudski znał dobrze i kochał nasz kraj, osnuty pięknymi legendami i walkami o wolność i niepodległość naszego ukochanego Kaukazu. On, który sam stał się przez swe bohaterskie wysiłki przedmiotem legendy, wywalczył swą niezłomną wolą i geniuszem wolność i z poszarpanej przez zabory Polski stworzył wielkie i potężne mocarstwo. Powinniśmy kontynuować Jego idee wspólnie z Polakami dla dobra i wielkości naszej wspólnej Ojczyzny. Św. Grzegorz Peradze, 1935 rok" - głosi napis na tablicy.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP w czasie spotkania z dziennikarzami w Tbilisi Piłsudski sprzyjał polsko-gruzińskiemu sojuszowi w latach 1917-1921, postrzegając Gruzję jako część swojej koncepcji Międzymorza. Kres przymierzu położyła sowiecka interwencja w Gruzji i utworzenie Zakaukaskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w 1922 roku.

 

Okres polsko-gruzińskiego przymierza zbada komisja historyków powołana pod patronatem prezydentów Polski i Gruzji, Andrzeja Dudy i Giorgiego Margwelaszwilego. Komisja do 2021 roku ma opracować kanon wiedzy na temat przełomowego dla polsko-gruzińskich relacji okresu sprzed 100 lat. Okazją do ustanowienia komisji są zbliżające się obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Gruzję.

 

Rok 2017 jest w Polsce obchodzony jako Rok Józefa Piłsudskiego; uczczenie marszałka ma związek z przypadającą w tym roku 150. rocznicą jego urodzin.

 

 

___________________________________________ 

  • Wizyta w siedzibie EUMM

Prezydent Duda wcześniej spotkał się w Tbilisi z dowództwem unijnej misji obserwacyjnej EUMM oraz polskimi żołnierzami, policjantami i oficerami Straży Granicznej biorącymi udział w tej misji. Obecnie uczestnicy w niej blisko 20 Polaków.

 

Polscy funkcjonariusze mówili prezydentowi o sytuacji w Osetii Południowej i Abchazji. - Polska jest tutaj obecna w ramach misji. To jest istotna rola Polski, to jest jedna z większych grup narodowych w ramach misji UE. Polacy odgrywają także bardzo ważną rolę w kierownictwie tej misji - przypomniał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Zadaniem Europejskiej Misji Obserwacyjnej (EUMM) jest monitorowanie sytuacji na linii administracyjnej między Gruzją a separatystycznymi prowincjami Abchazją i Osetią Płd. To pokłosie kilkudniowej wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku, która doprowadziła do oderwania się od Gruzji separatystycznych regionów.

 

 

 

___________________________________________

 

Prezydent w ostatnim dniu swojej wizyty w Gruzji, spotka się też z polskimi archeologami, którzy prowadzą badania na stanowisku w Fortecy Gonio niedaleko Batumi. - Polscy archeologowie starają się o kolejne miejsca do badań. Pan prezydent będzie wspierał te starania - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Pierwsi polscy archeolodzy pracowali w Gruzji już 100 lat temu; od 2012 roku działają tam wyjątkowo intensywnie, badając m.in. pozostałości rzymskiego fortu i cmentarzyska sprzed ponad 2,5 tys. lat. W rzymskiej fortyfikacji znajduje się m.in. mozaika podłogowa, odsłonięta przez polskich archeologów w pomieszczeniu rzymskich term wojskowych. To pierwsze tego typu odkrycie w regionie Adżarii, autonomicznego rejonu w Gruzji ze stolicą w Batumi, i jedno z zaledwie kilku w Gruzji.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP w czasie spotkania z dziennikarzami w Tbilisi Prezydent odbył równiez rozmowę z przewodniczącym rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze. Adżaria to autonomiczny region Gruzji ze stolicą w Batumi. Zamieszkiwany jest przez Adżarów, określanych mianem muzułmańskich Gruzinów. 

 

 

 

 

___________________________________________

  • "Powrót do intensywnych relacji polsko-gruzińskich"

- Wróciliśmy do intensywnych, dynamicznych relacji polsko-gruzińskich - uważa szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski podsumowując wizytę prezydenta Andrzeja Dudy z Małżonką w Gruzji.

 

Zobacz także: „Chcemy, żeby Polska dla Gruzinów znowu była ważnym punktem odniesienia” - Mamy dzisiaj znowu ten moment, w którym Gruzja uważa Polskę za jednego ze swoich najważniejszych rzeczników w zbliżaniu Gruzji do świata zachodniego, do tych dwóch wielkich organizacji, w których Polska odgrywa dzisiaj istotną rolę: UE i NATO - podkreślił.

 

Jak zaznaczył prezydencki minister, "Polska jest tym krajem, który zawsze o miejsce dla Gruzji przy stole organizacji świata zachodniego się upominała i będzie się upominała". - Pan prezydent dał silny, jasny sygnał, że Polska utrzymuje tę linię, która była przez poprzednie lata trochę zapomniana. Wracamy do tej roli - powiedział.

 

- Pan prezydent także mówił, że ta integracja wymaga także od Gruzji reform wewnętrznych, stabilizacji, wartości demokratycznych, prawczłowieka i praworządności. Tutaj w Gruzji to jest bardzo istotne w związku z sytuacją wewnętrzną tego państwa" - zaznaczył minister Szczerski. (PAP)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.