Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 13 czerwca 2017

Obecność Prezydenta USA na szczycie Trójmorza to wspólny sukces Polski i Chorwacji PL/ENG

  |   Powitanie polskiej Pary Prezydenckiej przez prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović Powitanie polskiej Pary Prezydenckiej przez prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović Powitanie polskiej Pary Prezydenckiej przez prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović Powitanie polskiej Pary Prezydenckiej przez prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović Powitanie polskiej Pary Prezydenckiej przez prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović Powitanie polskiej Pary Prezydenckiej przez prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović Powitanie polskiej Pary Prezydenckiej przez prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović z małżonkiem Rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović Rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović Rozmowy plenarne delegacji polskiej i chorwackiej pod przewodnictwem prezydentów Andrzeja Dudy i Kolindy Grabar-Kitarović Rozmowy plenarne delegacji polskiej i chorwackiej pod przewodnictwem prezydentów Andrzeja Dudy i Kolindy Grabar-Kitarović Rozmowy plenarne delegacji polskiej i chorwackiej pod przewodnictwem prezydentów Andrzeja Dudy i Kolindy Grabar-Kitarović Wspólna konferencja prasowa prezydentów Polski i Chorwacji Wspólna konferencja prasowa prezydentów Polski i Chorwacji Wspólna konferencja prasowa prezydentów Polski i Chorwacji Wspólna konferencja prasowa prezydentów Polski i Chorwacji Wspólna konferencja prasowa prezydentów Polski i Chorwacji Prezydent Andrzej Duda w czasie konferencji prasowej w Zagrzebiu Wspólna konferencja prasowa prezydentów Polski i Chorwacji Prezydenci Polski i Chorwacji Andrzej Duda i Kolinda Grabar-Kitarović Złożenie przez Prezydenta RP wieńca pod pomnikiem ofiar wojen w Chorwacji Złożenie przez Prezydenta RP wieńca pod pomnikiem ofiar wojen w Chorwacji Złożenie przez Prezydenta RP wieńca pod pomnikiem ofiar wojen w Chorwacji Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Parlamentu Republiki Chorwacji Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Parlamentu Republiki Chorwacji Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Parlamentu Republiki Chorwacji Prezydent Andrzej Duda i Premier Chorwacji Andrej Plenković Prezydent Andrzej Duda i Premier Chorwacji Andrej Plenković Prezydent Andrzej Duda i Premier Chorwacji Andrej Plenković Dzień politycznych spotkań Andrzeja Dudy w Zagrzebiu, zwieńczyła uroczysta kolacja wydana przez chorwacką Parę Prezydencką Dzień politycznych spotkań Andrzeja Dudy w Zagrzebiu, zwieńczyła uroczysta kolacja wydana przez chorwacką Parę Prezydencką Dzień politycznych spotkań Andrzeja Dudy w Zagrzebiu, zwieńczyła uroczysta kolacja wydana przez chorwacką Parę Prezydencką

Szczyt państw Trójmorza odbędzie się w lipcu w Warszawie - zapowiedział prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Prezydent RP wraz z Małżonką rozpoczął we wtorek oficjalną część swojej wizyty w Chorwacji. ENGLISH VERSION >> 

 

Zobacz także: Prezydent "absolutnie negatywnie" o próbach nakładania na Polskę kar ws. relokacji „Polityczna współpraca polsko-chorwacka jest wzorcowa” Oficjalna część wizyty głowy państwa polskiego w Chorwacji rozpoczęła się od uroczystego powitania polskiej Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy przez prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović z małżonkiem.

 

Potem Andrzej Duda spotkał się z prezydent Chorwacji „w cztery oczy”, a następnie odbyły się rozmowy plenarne delegacji obu krajów. Głównym tematem były kwestie związane z inicjatywą Trójmorza - współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej m.in. w obszarach energetyki, transportu i gospodarki.

 

Wizyta Prezydenta RP w Chorwacji to ostatni etap przygotowań do lipcowego szczytu Trójmorza, który odbędzie się w naszym kraju. 6 lipca w Warszawie z przywódcami państw naszego regionu spotka się prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

 

 

 

___________________________________

  • Konferencja prasowa Prezydentów RP i RCh

Prezydent Andrzej Duda przypomniał w czasie konferencji prasowej, że Polska i Chorwacja będą współgospodarzami lipcowego szczytu Trójmorza. - Pierwotny plan był taki, że szczyt miał odbywać się we Wrocławiu, ale z uwagi na to, że okoliczności się zmieniły, jesteśmy zmuszeni, ze względów logistycznych i ze względów bezpieczeństwa przenieść ten szczyt państw Trójmorza do Warszawy - poinformował polski prezydent. ENGLISH VERSION >> 

 

 

Dodał, że według zapowiedzi Białego Domu weźmie w nim udział prezydent Donald Trump. - Chciałem powiedzieć, pani prezydent, że jest to nasz wielki, wspólny sukces. Bo chcę bardzo mocno Zobacz także: Para Prezydencka z wizytą w Chorwacji Prezydent udaje się w poniedziałek z wizytą do Chorwacji podkreślić, że oczywiście pan prezydent Donald Trump otrzymał ode mnie dwukrotne zaproszenie: jedno formalne, ale też zapraszałem pana prezydenta ustnie  - mówił Andrzej Duda, który zwrócił uwagę, że również Kolinda Grabar-Kitarović, czując się współgospodarzem szczytu Trójmorza, zapraszała amerykańskiego prezydenta i "poczyniła wiele starań w tym kierunku, żeby prezydent Donald Trump spotkał się w ramach inicjatywy Trójmorza z państwami Europy środkowej".

 

- I rzeczywiście wszystko wskazuje na to, że te nasze starania, pani prezydent, będą uwieńczone sukcesem. Ogromnie za to dziękuję – zwrócił się Andrzej Duda do prezydent Grabar-Kitarović. CZYTAJ WIĘCEJ >> 

 

 

___________________________________

 

  • Po spotkaniu z Prezydent Chorwacji Andrzej Duda udał się na Cmentarz Mirogoj, gdzie odbyła się ceremonia złożenia wieńca pod pomnikiem Ofiar Wojny.

 

 ___________________________________

 

  • Prezydent wziął także udział w śniadaniu wydawanym na jego cześć przez Przewodniczącego Prezydium Parlamentu Republiki Chorwacji Gordana Jandrokovicia. 

 

 ___________________________________

 
  • Spotkanie Prezydenta RP z chorwackim premierem Andrejem Plenkovicem

Lipcowy szczyt Trójmorza w Warszawie, sytuacja na Ukrainie i przyszłość Unii Europejskiej - to główne tematy wtorkowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem.

 

Szef gabinetu politycznego prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział we wtorek, że rozmowa obu polityków dotyczyła m.in. - jak to ujął - "trudnej sytuacji" na Ukrainie. We wtorek z wizytą w Zagrzebiu przebywa również premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman.

 

Według Szczerskiego Ukraina jest obecnie w trudnej sytuacji, co rzutuje na bezpieczeństwo całego regionu. - Jednym z naturalnych zadań polityków z naszego regionu jest wspieranie procesu pokojowego na Ukrainie i bezpieczeństwa w regionie – podkreślił prezydencki minister.

 

Polski prezydent rozmawiał również z premierem Chorwacji na temat przyszłości Unii Europejskiej oraz bezpieczeństwa Europy związanego m.in. z kwestią zagrożeń terrorystycznych. Spotkanie dotyczyło także inicjatywy Trójmorza, w tym współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego – poinformował Szczerski.

 

Trójmorze to inicjatywa obejmująca współpracę krajów Europy Środkowo-Wschodniej w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki. W inicjatywę zaangażowane są cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej - Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, trzy państwa bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia, a także Chorwacja, Słowenia, Bułgaria, Rumunia oraz Austria. (Inf. własna/PAP)

 

 

___________________________________

 
  • Dzień politycznych spotkań Andrzeja Dudy w Zagrzebiu, zwieńczyła uroczysta kolacja wydana przez chorwacką Parę Prezydencką.

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu