przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 14 czerwca 2017

Prezydent: Chcemy budować bezpieczeństwo energetyczne w ramach inicjatywy Trójmorza PL/ENG

  |   Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Grabar-Kitarović z przedstawicielami biznesu Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Grabar-Kitarović z przedstawicielami biznesu Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Grabar-Kitarović z przedstawicielami biznesu Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Grabar-Kitarović z przedstawicielami biznesu Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Grabar-Kitarović z przedstawicielami biznesu Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Grabar-Kitarović z przedstawicielami biznesu Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Grabar-Kitarović z przedstawicielami biznesu Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Grabar-Kitarović z przedstawicielami biznesu Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Grabar-Kitarović z przedstawicielami biznesu Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii Zakończenie wizyty Pary Prezydenckiej w Chorwacji Zakończenie wizyty Pary Prezydenckiej w Chorwacji

- Chcemy, by do idei Trójmorza Polska dokładała budowanie bezpieczeństwa energetycznego - mówił w środę prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z przedstawicielami biznesu w Zagrzebiu. Polski prezydent zachęcał do zacieśnienia współpracy gospodarczej między Polską i Chorwacją.

 

Zobacz także: Obecność Prezydenta USA na szczycie Trójmorza to wspólny sukces Polski i Chorwacji PL/ENG Prezydent RP wraz z małżonką Agatą Kornahauser-Dudą od poniedziałku przebywają z wizytą w Chorwacji.  We wtorek Andrzej Duda prowadził rozmowy m.in. z prezydent Kolindą Grabar-Kitarović i premierem Andrejem Plenkoviciem.

 

W środę  prezydenci Polski i Chorwacji spotkali się z przedstawicielami biznesu. W jego trakcie Andrzej Duda podkreślał, że pomiędzy obu naszymi krajami nawiązały się liczne relacje biznesowe, które "rodzą bardzo dobre perspektywy".

 

ENGLISH VERSION>>

 

Zaznaczył, że polscy przedsiębiorcy już teraz dzięki swoim działaniom realizują ideę Trójmorza. W tym kontekście prezydent Duda wymienił m.in. rozwój infrastruktury oraz budowę systemu bezpieczeństwa energetycznego, w tym gazoport w Świnoujściu.

 

Zobacz także: "Zachęcam przedstawicieli chorwackiego i polskiego biznesu, żeby intensyfikować współpracę" - W tej chwili przygotowujemy się do stworzenia rurociągów, które umożliwią sprowadzanie do Polski gazu z szelfu norweskiego, co będzie dla Polski oznaczało całkowitą już dywersyfikację dostaw gazu w stosunku do naszego rocznego zapotrzebowania - tłumaczył Prezydent RP.

 

- To nie jest nasza ambicja (...), żeby zaspokoić własny rynek i zabezpieczyć siebie, my chcemy być także dostawcą bezpieczeństwa i w związku z tym chcemy także tworzyć zabezpieczenie dla naszych partnerów w Europie Środkowej – podkreślał prezydent Duda. - I stąd chcemy, aby do inicjatywy Trójmorza Polska ze swojej strony dokładała budowanie bezpieczeństwa energetycznego – dodał.

 

Prezydent przypomniał, że niedawno premier Beata Szydło podpisała z premierem Danii Larsem Rasmussenem memorandum w sprawie budowy gazociągu Baltic Pipe.

Andrzej Duda podkreślił również wagę zacieśniania relacji polsko-chorwackich. - Gorąco zachęcam przedstawicieli chorwackiego biznesu i przedstawicieli polskiego biznesu do tego, żeby tą współpracę intensyfikować - mówił.

 

 

Prezydent Kolinda Grabar-Kitarović wyraziła z kolei nadzieję, że efektem Forum Biznesowego będą „konkretne projekty między przedsiębiorstwami z Polski i Chorwacji, ale także z państwami trzecimi”.
 
Podkreślała konieczność rozbudowy infrastruktury energetycznej. Jak oceniła, rozbudowa tej infrastruktury pomoże państwom naszego regionu w osiągnięciu bezpieczeństwa energetycznego. - Bezpieczeństwo i suwerenność energetyczna są bardzo ważne dla naszej polityki i gospodarki – zadeklarowała pani prezydent.
 
Jak oceniła, stosunki dwustronne Polski i Chorwacji są wzorcowe, zastrzegła jednak, że wzajemne inwestycje są skromne, zwłaszcza ze strony polskiej. - Chorwacja ma Polsce wiele do zaoferowania, to dobry kierunek dla polskich inwestycji – przekonywała. 
 
  • Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią 
Na koniec swojej wizyty w Chorwacji prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornahuser-Dudą spotkali się przedstawicielami społeczności polskiej w tym kraju.

 

 

(PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.