Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 7 września 2017

Prezydent do Polaków w Kazachstanie: Żyjecie na ziemi, która jest wam życzliwa

  |   Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polakami mieszkającymi w Republice Kazachstanu Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polakami mieszkającymi w Republice Kazachstanu Prezydent odznaczył trzy osoby działające na rzecz polskiej społeczności: ks. Stanisława Mariana Hoinkę, Olega Czerwińskiego i Władimira Abermita Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polakami mieszkającymi w Republice Kazachstanu Prezydent odznaczył trzy osoby działające na rzecz polskiej społeczności: ks. Stanisława Mariana Hoinkę, Olega Czerwińskiego i Władimira Abermita Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polakami mieszkającymi w Republice Kazachstanu Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polakami mieszkającymi w Republice Kazachstanu Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polakami mieszkającymi w Republice Kazachstanu Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polakami mieszkającymi w Republice Kazachstanu Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polakami mieszkającymi w Republice Kazachstanu Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polakami mieszkającymi w Republice Kazachstanu Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polakami mieszkającymi w Republice Kazachstanu Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polakami mieszkającymi w Republice Kazachstanu Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polakami mieszkającymi w Republice Kazachstanu Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polakami mieszkającymi w Republice Kazachstanu

Chociaż jesteście w obcym kraju, to żyjecie na ziemi, która jest wam życzliwa, bo to jest ziemia życzliwych ludzi - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda do Polaków mieszkających w Kazachstanie. Zapewnił, że polskie władze starają się stworzyć warunki do repatriacji.

 

PEŁNA TREŚĆ WYSTĄPIENIA >>>

 

Zobacz także: Narodowy Dzień Polski na Astana EXPO 2017 Prezydent, który wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się w Astanie z Polakami, odznaczył trzy osoby działające na rzecz polskiej społeczności: ks. Stanisława Mariana Hoinkę, Olega Czerwińskiego i Władimira Abermita.

 

- Jesteście państwo spadkobiercami tych, którzy kiedyś tutaj zostali najczęściej przywiezieni  - zwrócił się do zgromadzonych Polaków prezydent. Mówił, że była niewielka grupa Polaków, która kiedyś przyjechała na kazachskie ziemie z własnego wyboru, szukając nowych szans do życia.

 

- Potem Kazachstan, te stepy były już tylko symbolem polskiej gehenny, ludzi, którzy byli przymuszani, ładowani najczęściej do wagonów jak zwierzęta, upychani, z jakimś drobnym dobytkiem, który pozwolono im zabrać. Czasem rozdzielano rodzinę. Przywożono tutaj, niejednokrotnie wyrzucano z wagonów na zaśnieżony step, pusty, gdzie nie było najczęściej najmniejszej szopy i zostawiano - podkreślił Andrzej Duda.

 

 

 

 

- Tysiące ludzi po prostu umarło. Przeżyli ci, którzy byli najsilniejsi, mieli więcej szczęścia, byli zdrowsi, mocniejsi i państwo ich potomkami jesteście - powiedział prezydent.

 

- Żyjecie w tym kraju i w jakimś sensie uważacie go za swoją ojczyznę - mówił Andrzej Duda. Jak zaznaczył, powodem, dla którego Polacy zostali w Kazachstanie, jest prawdopodobnie to - co często sam od nich słyszał - że ludzie, którzy z tej ziemi się wywodzą i którzy "nie przyłożyli ręki do strasznego losu Polaków", okazali się życzliwi i pomogli.

 

Zobacz także: Prezydent: Pobudzenie współpracy gospodarczej celem mojej wizyty w Kazachstanie PL/ENG - Wśród takich ludzi chciało się żyć i dlatego zostaliście państwo tutaj, bo mieliście poczucie, że chociaż jesteście w obcym kraju, to żyjecie na ziemi, która jest wam życzliwa, bo to jest ziemia życzliwych ludzi - podkreślił.

 

Jak dodał prezydent, polskie władze starają się stworzyć warunki do repatriacji. "Mam nadzieję, że jeżeli będziecie państwo chcieli, to będziecie mogli, że takie możliwości zostaną stworzone i Polska w znacznie większym niż dotychczas stopniu będzie mogła przyjmować Polaków mieszkających poza granicami, zwłaszcza tych, którzy nie znaleźli się tam z własnej woli - podkreślił Andrzej Duda.

 

Prezydent dziękował rodzicom za to, że wysyłają swoje dzieci na lekcje języka polskiego. Według prezydenta Andrzeja Dudy języka polskiego w Kazachstanie uczy się 1500 osób w 33 miejscach. (PAP)

 

 

 

Poleć znajomemu