Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 14 września 2017

Rozmowa prezydentów Polski i Niemiec

  |   Rozmowa Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem odbyła się podczas Spotkania Prezydentów Państw Grupy Arraiolos na Malcie Rozmowa Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem odbyła się podczas Spotkania Prezydentów Państw Grupy Arraiolos na Malcie Rozmowa Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem odbyła się podczas Spotkania Prezydentów Państw Grupy Arraiolos na Malcie Rozmowa Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem odbyła się podczas Spotkania Prezydentów Państw Grupy Arraiolos na Malcie Rozmowa Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem odbyła się podczas Spotkania Prezydentów Państw Grupy Arraiolos na Malcie

Zobacz także: XIII Spotkanie Prezydentów Państw Grupy Arraiolos Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem trwało godzinę, a więc dłużej niż planowano. Politycy poruszyli m.in. temat odszkodowań wojennych.

 

Prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali o przyszłości polityki europejskiej w kontekście niemieckich wyborów. W czasie dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej politycy zgodzili się, że musi nastąpić mobilizacja państw wspólnoty na rzecz przełamania obecnego impasu w poszukiwaniu pozytywnych rozwiązań dla obywateli Unii.

 

Za najważniejsze kwestie uznali sprawy bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, potrzebę pobudzenia rozwoju gospodarczego w ramach jednego i niepodzielonego wspólnego rynku oraz właściwą odpowiedź na kryzys migracyjny.

Zdaniem rozmówców, Unia – w kontekście Brexitu - potrzebuje utwierdzenia się w jedności i skuteczności, bez niepotrzebnych podziałów i wewnętrznych napięć.

 

Zobacz także: Minister Szczerski o planowanej rozmowie Prezydentów RP i RFN Prezydenci rozmawiali również o rozmaitych aspektach historycznych i bieżących w relacjach polsko-niemieckich. Poruszyli kwestię zainicjowanej w Polsce debaty dotyczącej problemu niemieckich odszkodowań za polskie straty poniesione w czasie II wojny światowej. Przedyskutowali polityczne i prawne uwarunkowania związane z tą kwestią. Wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji i niezależnie od rozwoju sytuacji, będą czynili wszystko, aby bogaty dorobek polsko-niemieckich relacji ostatnich lat został zachowany.

Poleć znajomemu