Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 15 września 2017

Prezydenci na Malcie rozmawiali o bezpieczeństwie

  |   Drugiego dnia spotkania Grupy Arraiolos na Malcie prezydent Andrzej Duda bierze udział w dyskusji o bezpieczeństwie Drugiego dnia spotkania Grupy Arraiolos na Malcie prezydent Andrzej Duda bierze udział w dyskusji o bezpieczeństwie Drugiego dnia spotkania Grupy Arraiolos na Malcie prezydent Andrzej Duda bierze udział w dyskusji o bezpieczeństwie Drugiego dnia spotkania Grupy Arraiolos na Malcie prezydent Andrzej Duda bierze udział w dyskusji o bezpieczeństwie Drugiego dnia spotkania Grupy Arraiolos na Malcie prezydent Andrzej Duda bierze udział w dyskusji o bezpieczeństwie Drugiego dnia spotkania Grupy Arraiolos na Malcie prezydent Andrzej Duda bierze udział w dyskusji o bezpieczeństwie Drugiego dnia spotkania Grupy Arraiolos na Malcie prezydent Andrzej Duda bierze udział w dyskusji o bezpieczeństwie Drugiego dnia spotkania Grupy Arraiolos na Malcie prezydent Andrzej Duda bierze udział w dyskusji o bezpieczeństwie Drugiego dnia spotkania Grupy Arraiolos na Malcie prezydent Andrzej Duda bierze udział w dyskusji o bezpieczeństwie Drugiego dnia spotkania Grupy Arraiolos na Malcie prezydent Andrzej Duda bierze udział w dyskusji o bezpieczeństwie Para Prezydencka uczestniczyła w preznentacji projektu przygotowanego przez uczniów

O bezpieczeństwie w kontekście kryzysu migracyjnego rozmawiali w piątek w stolicy Malty, Valletcie przywódcy kilkunastu krajów europejskich wchodzących w skład Grupy Arraiolos. W dyskusji wziął udział prezydent Andrzej Duda.

 

- Jeżeli Unia Europejska będzie posługiwała się w swoich relacjach wewnętrznych i zewnętrznych daleko idącą poprawnością polityczną, którą ja raczej nazywałbym swoistą naiwnością, to my nie załatwimy tego problemu. Potrzebna jest współpraca, solidarność, ale to wszystko potrzebne jest po to, by zrealizować działania, które będą działaniami zdecydowanymi - powiedział polski prezydent w wystąpieniu. Jak zaznaczył, Unii od początku brakuje zdecydowania.

 

Andrzejowi Dudzie odpowiedział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Jak podkreślił, jego kraj zdecydował się przyjmować uchodźców z rejonu ogarniętego konfliktem zbrojnym z powodów humanitarnych, a "nie - jak mówił polski prezydent - z powodu politycznej poprawności". - Jesteśmy całkowicie świadomi obecnej sytuacji i Andrzej, nie jesteśmy naiwni w żadnym stopniu - podkreślił prezydent Steinmeier, zwracając się do prezydenta Dudy po imieniu. Dlatego też - mówił prezydent Niemiec - Berlin od samego początku jest m.in. zaangażowany we współpracę z krajami trzecimi, takimi jak Turcja, oraz w ochronę granic zewnętrznych UE.

 

 

Prezydent RP przekonywał, że należy skupić się na odróżnieniu migrantów ekonomicznych od uchodźców. - Trzeba prowadzić twardą politykę identyfikacji tych ludzi i w tym zakresie możemy współpracować - podkreślił Andrzej Duda.

 

W swym wystąpieniu polski prezydent zadeklarował również, że Polska jest gotowa wesprzeć takie działania, wysyłając np. funkcjonariuszy do pilnowania zewnętrznych granic UE.

 

Zaznaczył ponadto, że nielegalni migranci powinni być skutecznie odsyłani do swoich krajów.

 

Andrzej Duda mówił też, że Polska skutecznie pilnuje swojej granicy, która stanowi także granicę zewnętrzną UE.  - Ja mam codziennie informacje o tym, że od naszej granicy odbijają się nielegalni migranci - powiedział. Dodał, że "jednostkowe są przypadki, gdy komuś uda się przez tę granicę przedrzeć".

 

Według prezydenta "musimy działać razem". - Bo tylko razem jesteśmy w stanie być skuteczni - podkreślił. Według niego problem migracji pogrążył Europę w kryzysie decyzyjnym. - Chciałbym, byśmy wyszli z tego kryzysu poprzez zdecydowane działania i by była to dla nas na przyszłość lekcja, że są elementy, które można przewidzieć i że są zjawiska, na wypadek wystąpienia których można stworzyć plany działania kryzysowego, które w odpowiednim momencie zostaną zrealizowane - podsumował.

 

 

 

Podczas spotkania z mediami kończącym dwudniowe obrady prezydent podtrzymał tezy z piątkowego wystąpienia podczas sesji. Przypomniał, że deklarował gotowość Polski do zaangażowania się w działania mające na celu rozwiązanie kryzysu migracyjnego.

 

WIĘCEJ >>>

 

- Tu przede wszystkim najważniejsza jest solidarność nasza, w sensie wzajemnej pomocy w ramach UE, w sensie wzajemnego zrozumienia w ramach UE, a przede wszystkim w sensie niesienia sobie nawzajem pomocy - zaznaczył prezydent Duda.

 

- Jasno i wyraźnie deklarowałem w imieniu mojego kraju, że jesteśmy otwarci na to niesienie pomocy wszystkim tym państwom stowarzyszonym w ramach UE, które tego wsparcia będą potrzebowały, np. poprzez działania Frontexu. Tak jak w tym roku, kiedy Polska wysłała do innych krajów w celu ochrony granic ponad 400 funkcjonariuszy straży granicznej w ramach misji Frontex - podkreślał  prezydent. Jak dodał, Polska jest też gotowa do niesienia pomocy finansowej, mającej na celu wsparcie funkcjonowania obozów dla uchodźców.

 

- To są działania, które powinniśmy prowadzić jako prewencyjne, aby falę migracji zatrzymać, aby potem ci, którzy byli uchodźcami przed wojną, mogli jak najszybciej wrócić do swoich domów, kiedy te działania wojenne ustaną - zaznaczył prezydent Duda.

 

Jak podkreślił, "przybysze są różni". "Są z jednej strony uchodźcy, a więc ci, którzy szukają schronienia przed zagrożeniem dla swojego życia i zdrowia, przed wojną" - powiedział. Dodał, że z drugiej strony są też migranci ekonomiczni.

 

Zobacz także: XIII Spotkanie Prezydentów Państw Grupy Arraiolos W trwającym od czwartku spotkaniu, którego gospodynią jest prezydent Malty Marie-Louise Coleiro-Preca, uczestniczyli też prezydenci: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Grecji, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowenii, Węgier, Włoch.

 

Jak mówił przed rozpoczęciem obrad Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, grupa "pozwala na swobodną dyskusję o sprawach europejskich". Podkreślał, że głównymi tematami tegorocznego spotkania są rozwój gospodarczy, podziały społeczne oraz bezpieczeństwo w kontekście migracji. Ta ostatnia kwestia to, jak zauważył minister Szczerski, "tutaj, na Malcie temat bardzo istotny".

 

Zdaniem ministra Szczerskiego poruszane podczas debat problemy nie są sprawami partykularnymi państw, lecz stanowią wyzwanie dla całej Europy.

 

W czwartek tematem przewodnim spotkania Grupy Arraiolos był rozwój gospodarczy.

 

Nieformalne spotkania prezydentów państw grupy Arraiolos zostały zapoczątkowane w październiku 2003 roku, kiedy to na zaproszenie ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio przywódcy spotkali się w miejscowości Arraiolos. W 2013 roku spotkanie odbyło się w Krakowie. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu