Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 19 września 2017

72. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ [PL/ENG]

  |   Razem z Prezydentem w obradach biorą udział szef MSZ Witold Waszczykowski i Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski Podczas 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ głos zabrał Prezydent USA Donald Trump 72. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ Podczas 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ głos zabrał Prezydent USA Donald Trump 72. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ 72. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ 72. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ Prezydent RP Andrzej Duda i Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski Spotkanie z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką Spotkanie z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką Spotkanie z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką Rozmowa z prezydent Litwy Dalią Grybauskaitė Rozmowa z prezydent Litwy Dalią Grybauskaitė Spotkanie z Prezydentem Republiki Armenii Serżem Sarkisjanem Spotkanie z Prezydentem Republiki Armenii Serżem Sarkisjanem Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy panelu "Leaders’ Dialogue on Climate Change" Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy panelu "Leaders’ Dialogue on Climate Change" Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy panelu "Leaders’ Dialogue on Climate Change" Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy panelu "Leaders’ Dialogue on Climate Change" Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy panelu "Leaders’ Dialogue on Climate Change" Udział Prezydenta RP w przyjęciu wydawanym przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. (Official White House Photo by Andrea Hanks)
Prezydent uczestniczył w rozpoczęciu debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.  Razem z Prezydentem w obradach udział wzięli szef MSZ Witold Waszczykowski i szef gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Andrzej Duda odbył również spotkania dwustronne z przywódcami m.in. Ukrainy i Łotwy, a po południu wystąpił podczas debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ [PL/ENG] "Polska bardzo zyskała na znaczeniu dzięki zbliżającej się obecności w RB ONZ" Wykład dla kadetów Akademii Wojskowej West Point [PL/ENG]
 
 
  • Spotkanie z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko

Prezydenci Polski i Ukrainy odbyli półgodzinną rozmowę. Takie dwustronne spotkanie podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ stało się już tradycją i odbywa się corocznie. Prezydenci rozmawiali o współpracy polsko-ukraińskiej w perspektywie polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Szczegółowo omówili sytuację w Donbasie, zwłaszcza propozycję zaangażowania sił pokojowych ONZ na tym obszarze. Uznali że taka propozycja wymaga uważnego przemyślenia i jej mandat musi być do zaakceptowania przez stronę ukraińską.

 

W przyszłości może ona stać się przedmiotem decyzji Rady Bezpieczeństwa z udziałem Polski. Prezydenci rozmawiali też o współpracy dwustronnej, w tym na wspólnej granicy, w kontekście zbliżenia Ukrainy do Unii Europejskiej. Omówiono również wspólne stanowisko sprzeciwiające się budowie gazociągu Nord Stream 2. Obaj Przywódcy uzgodnili grudniową wizytę Andrzeja Dudy na Ukrainie. Spotkanie Prezydentów planowane jest w Charkowie.

 

 

  • Rozmowa z prezydent Litwy Dalią Grybauskaitė
Prezydent RP spotkał się w siedzibie ONZ z Dalią Grybauskaitė prezydent Litwy. Głównym tematem rozmów była ocena rosyjskiej polityki w regionie, szczególnie przebiegu i potencjalnych konsekwencji ćwiczeń Zapad 2017. W tym kontekście politycy potwierdzili, że wymagają one uważnej obserwacji i podkreślili duże i pozytywne znaczenie wdrożenia w życie postanowień szczytu NATO w Warszawie w zakresie wysuniętej obecności wojsk sojuszniczych na wschodniej flance.
 
Oboje Prezydenci wskazali też konieczność dalszego wspólnego działania krajów flanki w przygotowaniach do kolejnego szczytu Sojuszu tak, by zapadły tam kolejne decyzje wzmacniające bezpieczeństwo naszych krajów w ramach NATO. Prezydenci rozmawiali także o współpracy w zakresie energetyki i połączeń infrastrukturalnych. Andrzej Duda poruszył problemy Polaków na Litwie i wskazał na potrzebę ich konsekwentnego rozwiązania. Prezydent PL został osobiście zaproszony do udziału w uroczystościach rocznicy 100. odbudowy państwowości Litwy, która odbędzie się w przyszłym roku w Wilnie.
 
 
  • Spotkanie z Prezydentem Republiki Armenii Serżem Sarkisjanem

Prezydent Andrzej Duda odbył również rozmowę z Prezydentem Armenii Serżem Sarkisjanem. Było to pierwsze spotkanie obu polityków. Przywódcy podkreślili wielowiekowe tradycje dobrych relacji Polaków i Ormian odwołując się do tegorocznego spotkania Prezydenta Dudy ze wspólnotą ormiańską oraz intensywnych kontaktów parlamentarnych. Prezydenci rozmawiali również o sytuacji w regionie Kaukazu,  szczególnie w związku z pracami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Obaj politycy wymienili się także zaproszeniami do złożenia wzajemnie wizyt.

 

 
  • Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem 

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przewodniczącym Komitetu Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Peter Mauer podziękował  za zaangażowanie Polski w pomoc humanitarną na świecie, w tym szczególnie dla obozów uchodźców wojennych.

 

Zobacz także: Para prezydencka przekazała dary uchodźcom Przewodniczący poprosił Polskę, jako przyszłego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, o wsparcie dla idei wzmocnienia międzynarodowego prawa humanitarnego. Rozmówcy omówili także sytuacje na Ukrainie, w tym trudności z dotarciem z pomocą humanitarną na zajęte przez separatystów obszary na wschodzie Ukrainy.

 

Rozmowa dotyczyła także kwestii Afganistanu i polskich doświadczeń w tym kraju i konieczności dialogu między NATO a MCK w celu optymalizacji pomocy humanitarnej w regionie.

 

 

  • Wystąpienie Prezydenta RP podczas 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Próby wpływania państw trzecich na demokratyczną politykę wolnych narodów powinny stać się przedmiotem troski wspólnoty międzynarodowej – oświadczył prezydent Andrzej Duda, przemawiając we wtorek w Nowym Jorku na 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 

Prezydent w swoim przemówieniu odniósł się do wyboru Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-2019. Jak mówił, "ten wybór to dla nas zaszczyt i zobowiązanie".

 

- Dziękuję wspólnocie narodów zjednoczonych za udzielenie nam tak szerokiego mandatu zaufania. Nasze członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa traktujemy jako zobowiązanie do reprezentowania wszystkich państw członkowskich ONZ, bez względu na przynależność do grup regionalnych – oświadczył.

 

Podkreślił przywiązanie Polski do nienaruszalności prawa każdego narodu do suwerenności i wolności. - Wolność jest synonimem pokoju. Zniewolenie jest źródłem wojny - mówił.

 

Zaznaczył, że współcześnie szczególnymi aspektami wolności, które w sposób bezpośredni dotykają kwestii bezpieczeństwa, są wolność słowa i wolność do samostanowienia w ramach suwerennych państw narodowych. - Mówię o tym dlatego, że zwłaszcza w ostatnim roku w wielu państwach nasiliło się zjawisko manipulowania procesami politycznymi poprzez działania hybrydowe – propagandę lub wprost bezpośrednią ingerencję w procesy demokratyczne – podkreślił prezydent. CAŁOŚĆ WYSTĄPIENIA >> 

 

 

  • Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Leaders’ Dialogue on Climate Change

Podczas nieformalnego spotkania liderów poświęconemu zmianom klimatycznym w poniedziałek po południu Prezydent RP wygłosił przemówienie. W grudniu 2018 roku w Katowicach odbędzie się konferencja COP24. Podczas konferencji mają zapaść kluczowe decyzje dotyczącej dalszej realizacji globalnej polityki klimatycznej. Kluczowym zadaniem dla Polski – jako gospodarza szczytu – będzie finalne uzgodnienie pakietu wdrażającego Porozumienie Paryskie. 

 

 

  • Udział Prezydenta RP w przyjęciu wydawanym przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Pana Donalda Trumpa 


 
Zobacz także: Minister Szczerski: Prezydent Duda w USA m.in. o polskim członkostwie w RB ONZ [PL/ENG] Krzysztof Szczerski: Wystąpienia prezydentów Polski i USA na forum ONZ współbrzmiały ze sobą W środę Prezydent RP spotka się z Polonią oraz przedstawicielami świata nauki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej. Po południu Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Ma także odbyć rozmowy z dużymi funduszami inwestycyjnymi. - To będzie rzeczywiście grupa najważniejszych instytucji finansowych . To będzie pierwsze spotkanie tego typu polskiego prezydenta nie z przedsiębiorcami, nie bezpośrednio z firmami, które w Polsce mają już swoje przedsięwzięcia finansowe, ale z tymi którzy finansują, mają kapitał i którzy poszukują miejsc inwestycyjnych – wyjaśniał w poniedziałek Szef Gabinetu Prezydenta.
 
Prezydent będzie zachęcał te firmy do inwestowania w Polsce i w całym regionie Trójmorza.
 
Ostatniego dnia wizyty, w czwartek, prezydent Duda odwiedzi West Point, gdzie mieści się Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych, gdzie wygłosi wykład dla kadetów. (inf. własna, PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu