Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 20 września 2017

Wizyta prezydenta w USA

  |   Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami amerykańskich equity firms w Yale Club of New York Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami amerykańskich equity firms w Yale Club of New York Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami amerykańskich equity firms w Yale Club of New York Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami amerykańskich equity firms w Yale Club of New York Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami amerykańskich equity firms w Yale Club of New York Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami amerykańskich equity firms w Yale Club of New York Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami amerykańskich equity firms w Yale Club of New York Prezydent Andrzej Duda i Premier Fidżi Frank Bainimarama Prezydent Andrzej Duda i Premier Fidżi Frank Bainimarama Prezydent Andrzej Duda i Premier Fidżi Frank Bainimarama Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami świata nauki w Siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami świata nauki w Siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami świata nauki w Siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami świata nauki w Siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami świata nauki w Siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami świata nauki w Siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami świata nauki w Siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami świata nauki w Siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami świata nauki w Siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami świata nauki w Siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami świata nauki w Siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami świata nauki w Siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami świata nauki w Siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem Spotkanie Prezydenta RP z Polonią w Wallington w stanie New Jersey Spotkanie Prezydenta RP z Polonią w Wallington w stanie New Jersey Spotkanie Prezydenta RP z Polonią w Wallington w stanie New Jersey Spotkanie Prezydenta RP z Polonią w Wallington w stanie New Jersey
Drugiego dnia wizyty w USA Andrzej Duda spotka się m.in. z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem oraz przedstawicielami Polonii. Wcześniej spotkał się z przedstawicielami amerykańskich equity firms. 
 
  • Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami amerykańskich equity firms

Zobacz także: 72. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ [PL/ENG] Wystąpienie Prezydenta RP podczas 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ [PL/ENG] Prezydent RP przez godzinę rozmawiał w Nowym Jorku z przedstawicielami kilkunastu wielkich funduszy inwestycyjnych. Zarządzają one portfelem środków liczonym w setkach miliardów dolarów. Niektórzy z dyrektorów na to spotkanie przylecieli specjalnie z Pekinu czy Australii. Prezydent Andrzej Duda przede wszystkim zachęcał fundusze do długoterminowych inwestycji w polską infrastrukturę oraz w region Trójmorza, przedstawiając solidne podstawy naszego wzrostu gospodarczego.

 

Dyskusja dotyczyła kwestii polskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji dostaw gazu, w tym importu LNG z USA, rozwoju nowoczesnych technologii i współpracy w tej dziedzinie oraz prawnych uwarunkowań inwestowania w Polsce. Rozmówcy byli również zainteresowani sytuacją w Unii Europejskiej oraz przyszłością wspólnego rynku po Brexicie. Rozmowa była bardzo udana, miała biznesowy charakter.

 
 
 
  • Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami świata nauki w Siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej

Prezydent spotkał się w środę w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku z przedstawicielami świata nauki. Podziękował, w imieniu Rzeczpospolitej, za 92 lata działalności fundacji oraz wspierania polskiej nauki i polskiej młodzieży.

 

- Faktycznie ta kwota miliona dolarów rocznie, która jest przeznaczana na program stypendialny, ona robi ogromne wrażenie. To jednak jest kwota bardzo konkretna. Bardzo serdecznie za to dziękuję, że ta działalność jest przez państwa prowadzona, w sposób tak mądry, przez całe lata - powiedział prezydent.

 

Podziękował również za stworzenie Kolegium Wybitnych Naukowców Polskiego Pochodzenia.

 

Zobacz także: Wizyta w West Point [PL/ENG] - To jest niezwykle ważne, bo my potrzebujemy bardzo jako państwo takiego właśnie wsparcia ze strony polskiego środowiska naukowego na świecie - zaznaczył. Dodał, że chodzi również o wsparcie młodych Polaków, także o charakterze instytucjonalnym. - Żeby była instytucja, do której wiadomo, że można się zgłosić, z którą można rozmawiać, która jest w stanie również obiektywnie ocenić, wybrać tych, których warto wspierać - dodał Prezydent.

 

Podkreślił, że cieszy się także z tego, że naukowcy polskiego pochodzenia ze sobą współpracują. - To jest również niezwykle istotne, jeżeli chodzi o budowanie takiej polskiej marki na świecie - powiedział do nich prezydent.

 

Założona w 1925 r. Fundacja Kościuszkowska ma na celu pogłębianie więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi poprzez programy edukacyjne oraz wymianę kulturalno-naukową. Na stypendia i granty dla polskich i amerykańskich studentów, naukowców, profesjonalistów i artystów oraz promocję kultury polskiej w USA Fundacja przeznacza około miliona USD rocznie.

 

 

 

 

  • Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem

W środę wieczorem czasu miejscowego w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

 

- Prezydent Duda potwierdził wsparcie Polski dla planów sekretarza generalnego reformy działania ONZ w kierunku większej efektywności tej organizacji. Rozmówcy podkreślili, że pierwszym celem działań na rzecz pokoju powinno być przestrzeganie prawa międzynarodowego oraz działania prewencyjne zapobiegające konfliktom" – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Jak zaznaczył, w tym kontekście zwrócili szczególną uwagę na role sił pokojowych ONZ.

 

- Sekretarz Generalny ONZ ma pełne zaufanie do Polski w jej przyszłych działaniach w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, licząc na aktywny udział Polski w jej pracach – poinformował minister Szczerski.

 

 

  • Spotkanie Prezydenta RP z Polonią w Wallington w stanie New Jersey

Mogę śmiało powiedzieć, że reprezentujecie nasze interesy – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w Wallington w stanie New Jersey drugiego dnia pobytu w USA. Prezydent wręczył też odznaczenia osobom zasłużonym w działalności na rzecz Polonii.

 

Zobacz także: Prezydent do Polonii w USA: Pomogliście Polsce wejść do NATO [PL/ENG] Andrzej Duda podziękował za zaproszenie do „tego właściwie w połowie polskiego miasta”. - Dziękuję za gościnne przyjęcie. Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent.

 

- Myślę, że mogę też państwa bardzo serdecznie pozdrowić w imieniu prezydenta Donalda Trumpa – dodał, na co zebrani zareagowali oklaskami.

 

- Przy każdej okazji, kiedy mamy sposobność rozmowy - a było to już kilka razy, poczynając od naszej pierwszej rozmowy telefonicznej, kiedy gratulowałem panu prezydentowi wyboru poprzez spotkanie w Brukseli, później wspaniałą wizytę pana prezydenta w Warszawie i wreszcie nasze wczorajsze krótkie spotkania - za każdym razem Donald Trump podkreśla, zresztą mówi to także publicznie, swoją wielką sympatię i szacunek dla nas jako narodu – mówił polski prezydent. CZYTAJ WIĘCEJ >> 

 

 

 

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu