Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 20 września 2017

Prezydent do Polonii w USA: Pomogliście Polsce wejść do NATO [PL/ENG]

  |   Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Radek Pietruszka) Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Radek Pietruszka) Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Radek Pietruszka) Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii

- Mogę śmiało powiedzieć, że reprezentujecie nasze interesy – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w Wallington w stanie New Jersey drugiego dnia pobytu w USA. Prezydent wręczył też odznaczenia osobom zasłużonym w działalności na rzecz Polonii.

 

ENGLISH VERSION>>

 

Na początku Andrzej Duda podziękował za zaproszenie do „tego właściwie w połowie polskiego miasta”. - Dziękuję za gościnne przyjęcie. Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas spotkania z Polonią w Wallington w stanie New Jersey

 

- Myślę, że mogę też państwa bardzo serdecznie pozdrowić w imieniu prezydenta Donalda Trumpa – dodał, na co zebrani zareagowali oklaskami.

 

- Przy każdej okazji, kiedy mamy sposobność rozmowy - a było to już kilka razy, poczynając od naszej pierwszej rozmowy telefonicznej, kiedy gratulowałem panu prezydentowi wyboru poprzez spotkanie w Brukseli, później wspaniałą wizytę pana prezydenta w Warszawie i wreszcie nasze wczorajsze krótkie spotkania - za każdym razem Donald Trump podkreśla, zresztą mówi to także publicznie, swoją wielką sympatię i szacunek dla nas jako narodu – mówił polski prezydent.

 

Zobacz także: 72. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ [PL/ENG] Wizyta prezydenta w USA Jak podkreślił, w rozmowach z nim Donald Trump zawsze przypomina, że spotkał się z Polonią w swej kampanii wyborczej oraz że „było to bardzo dobre spotkanie, które bardzo mocno przeżył i że zdecydowana większość Polaków w USA zagłosowała na niego i on o tym wie, pamięta i jest za to ogromnie wdzięczny”.

 

 

Prezydent Duda podziękował Polonii za to, że „wzorowo” zadbała o polskie interesy w USA. - Doskonale wiecie, że kiedy demokratycznie wybrani przedstawiciele władz czują, że jakaś grupa ich popiera, to uwzględniają interesy tej grupy w swych działaniach. Takie są prawa polityki. Dziękuję wam za to, że w tej kampanii zdecydowanie stanęliście i pokazaliście, że jesteście w dużym stopniu jednością i grupą, która się liczy  – podkreślał prezydent.

 

- Tak jak kiedyś pomogliście wejść Polsce do Sojuszu Północnoatlantyckiego, uzyskać w tym poparcie USA, tak jak nie wątpię w to, że także i wasze wsparcie przyczyniło się do tego, że dzisiaj żołnierze USA (...) stacjonują w Polsce razem ze swoją infrastrukturą, tak nie wątpię w to, że pozytywny stosunek prezydenta Donalda Trumpa do naszego kraju, jego ostatnia wizyta, świetne wystąpienie, które miał w Warszawie pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, że to wszystko jest wynikiem także waszego wsparcia, waszego lobbingu, waszego starania i tego, kim jesteście, jak się prezentujecie tutaj jako Amerykanie polskiego pochodzenia, jaki jest wasz wkład w rozwój tego kraju – mówił prezydent Andrzej Duda.

 

 Jak dodał, Polonia w USA wspiera swoją ojczyznę, chociaż w niej nie mieszka. - Mogę śmiało powiedzieć, że reprezentujecie nasze interesy – oświadczył.

 

Zobacz także: Pierwsza inicjatywa legislacyjna Prezydenta RP z zakresu oświaty polonijnej Andrzej Duda zachęcał Polonię, by zgłaszała się po legitymacje szkolne dla dzieci uczących się w szkołach polskich. Prawo do tego dokumentu dla polskich dzieci mieszkających za granicą daje ustawa, której inicjatorem była Kancelaria Prezydenta.

 

Jak podkreślał, legitymacje uprawniają m.in. do tańszych przejazdów komunikacją miejską w Polsce, ale najważniejsze jest to, by „nasi mali rodacy, którzy przyjeżdżają do ojczyzny swoich rodziców i dziadków, czuli się tak, jakby to była także ich ojczyzna i czuli, że ona traktuje ich tak samo, jak ich rówieśników mieszkających w Polsce; żeby czuli się członkami naszej wspólnoty nie tylko w USA, ale także wtedy, kiedy przyjeżdżają do ojczyzny”.

 

Prezydent podziękował też polonijnej organizacji, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, za program stypendialny, dzięki któremu studenci z USA mogą przyjeżdżać do Polski na praktyki w administracji publicznej.

 

 

 

Prezydent zachęcał Polonię do angażowania się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 r.

 

- Zapraszam, mam nadzieję, że przynajmniej część z państwa w przyszłym roku będzie mogła Polskę odwiedzić. Ale chciałbym, żebyście organizowali także poza granicami, tu gdzie mieszkacie, różnego rodzaju wydarzenia pielęgnujące naszą wielką tradycję, pokazujące bohaterów narodowych, ojców niepodległości, żeby dzieci zyskiwały wiedzę i by miały świadomość tego, jak wyglądały losy naszej ojczyzny – mówił.

 

Prezydent powiedział, że w przyszłym roku chce odwiedzić Polonię w Chicago. - W Nowym Jorku będę częściej, bo uzyskaliśmy z fenomenalnym wynikiem 190 głosów członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. To na pewno buduje prestiż naszego kraju. Będziemy chcieli tam być aktywni i mocno działać, więc będziemy też często przyjeżdżać – zapewnił.

 

Burmistrz Wallington Mark Tomko wręczył prezydentowi klucze do miasta i przypomniał, że ponad połowa mieszkańców deklaruje polskie pochodzenie. Prezydent Andrzej Duda otrzymał też medal upamiętniający 100-lecie czynu zbrojnego Polonii w USA w czasie I wojny światowej.

 

 

 

Wcześniej prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz Polonii. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP został odznaczony ks. Andrzej Ostaszewski. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP odznaczeni zostali: Thomas John Duch, Jan Kaczmarek, ks. Felix Raymond Marciniak, Elżbieta Pawluczuk, Walter Wargacki, Jerzy Stanisław Wikieł.

 

W imieniu odznaczonych głos zabrał ks. Ostaszewski. - Chcemy podziękować prezydentowi Dudzie za jego obecność wśród nas, za jego pracę dla dobra Polonii, za otwartość na sprawy Polaków mieszkających poza granicami kraju. Jest on pierwszym prezydentem, na którego Polonia oczekiwała przez długie lata po II wojnie światowej – mówił. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu