Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 14 października 2017

Prezydent na Węgrzech: Nie możemy patrzeć na UE jak na zamknięty klub PL/ENG

  |   Obok prezydenta Andrzeja Dudy w dwudniowym szczycie będą uczestniczyli prezydenci: Węgier János Áder, Czech Miloš Zeman oraz Słowacji Andrej Kiska Obok prezydenta Andrzeja Dudy w dwudniowym szczycie będą uczestniczyli prezydenci: Węgier János Áder, Czech Miloš Zeman oraz Słowacji Andrej Kiska Obok prezydenta Andrzeja Dudy w dwudniowym szczycie będą uczestniczyli prezydenci: Węgier János Áder, Czech Miloš Zeman oraz Słowacji Andrej Kiska Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech Piątkowe rozmowy koncentrowały się na kwestii integracji krajów Bałkanów Zachodnich w strukturach euroatlantyckich Sesja plenarna z udziałem Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej Family Photo Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Szekszárd na Węgrzech Sesja plenarna z udziałem Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej Sesja plenarna z udziałem Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej Sesja plenarna z udziałem Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Szekszárd na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Szekszárd na Węgrzech Prezydent RP Andrzej Duda i szef jego gabinetu minister Krzysztof Szczerski w przerwie obrad na Dziedzińcu Urzędu Wojewódzkiego Tolna Drugi dzień szczytu V4 w Szekszárd na Węgrzech Drugi dzień szczytu V4 w Szekszárd na Węgrzech Drugi dzień szczytu V4 w Szekszárd na Węgrzech Trzecia sesja plenarna z udziałem Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej Trzecia sesja plenarna z udziałem Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej Trzecia sesja plenarna z udziałem Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej Drugi dzień szczytu V4 w Szekszárd na Węgrzech Drugi dzień szczytu V4 w Szekszárd na Węgrzech Drugi dzień szczytu V4 w Szekszárd na Węgrzech Konferencja prasowa Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej Konferencja prasowa Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej Konferencja prasowa Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej Konferencja prasowa Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej Prezydent Duda podkreślił, że UE musi "jasno i wyraźnie" mówić, że jest otwarta na nowych członków. Wystąpienie Prezydenta RP na konferencji prasowej Wystąpienie Prezydenta RP na konferencji prasowej

- Unia Europejska musi być otwarta i dynamiczna. Nie możemy patrzeć na Unię jak na zamknięty klub - mówił Prezydent RP Andrzej Duda w sobotę na Węgrzech na konferencji Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej podsumowującej spotkanie przywódców państw V4. 

 

ENGLISH VERSION>>

 

Prezydenci zgodzili się podczas obrad, że należy przyśpieszyć integrację Bałkanów Zachodnich z UE. - Zgodziliśmy się, że UE musi jasno mówić, że jest otwarta na przyjęcie nowych członków - zaznaczył Andrzej Duda. Dodał, że kraje, które chcą dołączyć do Unii, muszą spełnić warunki, a te - jak wskazywał - muszą być jasno i wyraźnie określone.  Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP na konferencji prasowej prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej

 

- To jest zarówno potrzebne tym państwom i społeczeństwom, po to, aby mieć ambicje osiągnięcia coraz wyższego poziomu, coraz bardziej zbliżając się do UE, ale zarazem coraz lepiej budując swoją gospodarkę i cały system ustrojowy, walki z korupcją, budowania nowoczesnych, demokratycznych instytucji - wyliczał prezydent. -To jest potrzebne także UE - dodał.


- My nie możemy patrzeć na UE jako na zamknięty klub. Wręcz przeciwnie. Ja patrzę na UE jako na coś, co ma trwać jeszcze przez dziesięciolecia, a daj Boże przez stulecia, i co ma mieć charakter otwarty, charakter dynamiczny - mówił Andrzej Duda.

 

 

Zdaniem Andrzeja Dudy demokracja w UE oznacza, że to społeczeństwa europejskie powinny prowadzić do ewolucji Unii, a nie europejska biurokracja, która - jak ocenia prezydent - jest oderwana od rzeczywistych potrzeb społeczeństw.


- Najważniejszą rzeczą jest ten element przesłania, właśnie do państw bałkańskich, które mają tyle własnych problemów (...), że drzwi do UE są otwarte i warto starać się, warto budować swoje państwa z punktu widzenia przyszłej przynależności do UE - oświadczył prezydent.

 

Polski prezydent gratulował prezydentowi Węgier - gospodarzowi spotkania - odważnego doboru tematów do dyskusji.  - Rozmawialiśmy rzeczywiście o przyszłości Unii Europejskiej w tym najbardziej, myślę pozytywnym, tego słowa znaczeniu - podkreślił Andrzej Duda.

 

 

W dwudniowym szczycie, zorganizowanym w ramach węgierskiej prezydencji w V4 w miejscowości Szekszárd, obok prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Węgier Jánosa Ádera, uczestniczyli prezydenci: Czech Miloš Zeman oraz Słowacji Andrej Kiska.  Zobacz także: Krzysztof Szczerski o tematach szczytu Grupy Wyszehradzkiej

 

W piątek przywódcy rozmawiali m.in. o perspektywach członkostwa krajów Bałkanów Zachodnich w UE i NATO. Następnie podczas drugiego panelu dyskutowali m.in. na temat tego, w jaki sposób państwo może zachęcić przedsiębiorców do bardziej ekologicznej produkcji przy zachowaniu konkurencyjności. Chodzi m.in. gospodarkę o obiegu zamkniętym czyli opartą o wtórne wykorzystywanie odpadów jako surowców. Zobacz także: "Grupa Wyszehradzka razem może więcej" Wystąpienie inaugurujące I sesję plenarną Szczytu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej odwiedzili Muzeum Ulmów

 

Tematem sobotniej sesji były natomiast innowacje technologiczne, w tym pomysł budowy jednolitego rynku cyfrowego w UE. Polska postuluje podjęcie prac legislacyjnych w tym zakresie. Przepływ danych mógłby stać się piątą, obok przepływu osób, usług, towarów i kapitału, swobodą unijnego, wspólnego rynku. 

 

 

Prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier na konferencji prasowej w sobotę byli pytani o podwójną jakość produktów konsumenckich. Według prezydenta Dudy faktem jest, że "w naszych krajach bardzo często sprzedawana jest żywność produkowana przez tych samych producentów, w tych samych opakowaniach, tak samo z zewnątrz wyglądająca, a w istocie będąca gorszej jakości od tego, z czym można się spotkać na zachodzie Europy".

 

Dodał, że problem podwójnych standardów dotyczy nie tylko żywności, lecz także chemii gospodarczej, a także - jak twierdzą niektórzy - przemysłu motoryzacyjnego.

 

W jego ocenie rozwiązanie problemu będzie testem dla Wspólnoty. - Albo Unia jest jednością i wszystkie państwa i społeczeństwa są jednakowe, albo są jakieś różne unie - zaznaczył. 

 

- Nie zgadzamy się na to, by naszym obywatelom, naszym konsumentom i nam - bo my także jesteśmy konsumentami - wciskano buble - podkreślił prezydent Duda. (MK, PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu