Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 20 listopada 2017

Prezydent: Europa to obywatele, nie instytucje [PL/ENG]

  |   Prezydenci Polski i Grecji Andrzej Duda i Prokopis Pawlopulos wzięli udział w inauguracji wystawy "Wolność za najwyższą cenę: Jerzy Iwanow-Szajnowicz. Bohater dwóch narodów" Prezydent RP wygłosił przemówienie do korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli greckich elit Prezydent RP wygłosił przemówienie do korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli greckich elit Prezydent Andrzej Duda z Pierwszą Damą oraz Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos na inauguracji wystawy "Wolność za najwyższą cenę: Jerzy Iwanow-Szajnowicz. Bohater dwóch narodów" Prezydent Andrzej Duda z Pierwszą Damą oraz Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos na inauguracji wystawy "Wolność za najwyższą cenę: Jerzy Iwanow-Szajnowicz. Bohater dwóch narodów" Prezydent Andrzej Duda z Pierwszą Damą oraz Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos na inauguracji wystawy "Wolność za najwyższą cenę: Jerzy Iwanow-Szajnowicz. Bohater dwóch narodów" Prezydent Andrzej Duda z Pierwszą Damą oraz Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos na inauguracji wystawy "Wolność za najwyższą cenę: Jerzy Iwanow-Szajnowicz. Bohater dwóch narodów" Prezydent Andrzej Duda z Pierwszą Damą oraz Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos na inauguracji wystawy "Wolność za najwyższą cenę: Jerzy Iwanow-Szajnowicz. Bohater dwóch narodów"

Zgoda na tworzenie podziałów w Unii Europejskiej doprowadzi do jej osłabienia – przestrzegał w Atenach Prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser -Dudą oraz Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos wzięli udział w inauguracji wystawy "Wolność za najwyższą cenę: Jerzy Iwanow-Szajnowicz. Bohater dwóch narodów".  Otwarta w ateńskim Muzeum Wojny ekspozycja została poświęcona polskiemu i greckiemu bohaterowi z czasów II wojny światowej.  

 

W czasie uroczystości Prezydent RP wygłosił przemówienie do korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli greckich elit politycznych i intelektualnych.

 

 

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas inauguracji wystawy poświęconej Jerzemu Iwanowowi-Szajnowiczowi Andrzej Duda przekonywał, że powodzenie europejskiego projektu wymaga upodmiotowienia obywateli w debacie o przyszłości Unii. -  Rozwiązaniem ‒ w moim przekonaniu wartym co najmniej poważnej dyskusji – jest pomysł mocniejszego włączenia do tej debaty parlamentów narodowych, które stanowią polityczną reprezentację społeczeństwa - podkreślił. ENGLISH VERSION >>>

 

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że Polska jako wolne i demokratyczne państwo chce budować świat, w którym przestrzegana będzie wolność narodów i równość państw. - Europa to przede wszystkim jej obywatele – nie instytucje, nie urzędy, tylko zwykli ludzie. To ich entuzjazm dla projektu zjednoczonej Europy, przedsiębiorczość oraz wola współpracy tworzą bogactwo i budują bezpieczeństwo Starego Kontynentu - mówił.

 

Zobacz także: Prezydent rozpoczął wizytę w Grecji Dzisiaj jednak, mówił Prezydent, wielu obywateli nie ma poczucia sprawczości w polityce.-  Zbyt często ich głos jest dezawuowany ze względów ideologicznych i wykluczany z debaty publicznej pod zarzutem populizmu - tłumaczył Prezydent. - W konsekwencji nasze demokracje oraz rządy nie spełniają swojej podstawowej funkcji – realizacji zadań, które są ważne dla obywateli.

 

Zapewniał, że Polska konsekwentnie broni prawa wszystkich państw członkowskich do równego traktowania w procesie decydowania o przyszłości Europy. Nasz kraj zachowuje się w tan sposób, dlatego że  "zgoda na tworzenie wewnętrznych hierarchii i podziałów w Unii, doprowadzi ostatecznie do jej osłabienia". - Co więcej, wbrew pomysłodawcom, różnicowanie członków Unii nie rozwiązuje żadnego problemu - przekonywał polski Prezydent.

 

 

 

Nawiązując zaś do bohatera wystawy Andrzej Duda zwrócił uwagę, że bohaterskie czyny Jerzego Iwanowa-Szajnowicza musiała motywować miłość do ojczyzny połączona z umiłowaniem wolności. - Dziś, niemal 75 lat od swojej śmierci, Jerzy Iwanow-Szajnowicz, pozostaje symbolem męstwa oraz walki o wolność oraz niezależność, a także najwyższej ceny, jaką niekiedy przychodzi za nie zapłacić – podkreślił.

 

Jerzy Iwanow-Szajnowicz był harcerzem, sportowcem, agentem brytyjskich oraz polskich służb specjalnych, a jednocześnie bohaterem greckiego ruchu oporu. Zatrzymywany przez Gestapo, dwukrotnie zdołał zbiec. Zdradzony przez znajomego, został aresztowany po raz trzeci 8 września 1942 w Atenach. 2 grudnia tego samego roku niemiecki sąd skazał go na potrójną karę śmierci. Zginął, rozstrzelany 4 stycznia 1943 roku. Miał 32 lata.  (PAP/BZ)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu