Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 27 listopada 2017

Para Prezydencka z oficjalną wizytą w Wietnamie

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w dniach 27-30 listopada składają oficjalną wizytę w Wietnamie. Andrzej Duda spotka się z prezydentem i premierem Wietnamu. Wizycie towarzyszy misja gospodarcza 65 polskich przedsiębiorców.

 

Oprócz rozmów z prezydentem Tran Dai Quang oraz premierem Nguyen Xuan Phuc zaplanowane jest także spotkanie Andrzeja Duda z Sekretarzem Generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trong. ENGLISH VERSION>>

 

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski podkreśla, że wizycie będzie towarzyszyć misja gospodarcza 65 polskich przedsiębiorców, którzy wezmą udział w forum gospodarczym, a także w spotkaniach biznesowych z wietnamskimi partnerami.

 

Minister Szczerski zaznaczył, że na perspektywy rozwoju i potencjał wietnamskiego rynku wskazał polski rząd, wymieniając Wietnam wśród pięciu rynków szczególnie ważnych dla aktywizacji polskiego eksportu.

 

Jak poinformował, w trakcie wizyty zostanie podpisanych szereg umów międzyrządowych, m.in. porozumienie między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP a Ministerstwem Edukacji i Kształcenia Socjalistycznej Republiki Wietnamu oraz  o współpracy gospodarczej, w tym umowa między rządem RP a rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu o współpracy finansowej. Jak poinformował minister Krzysztof Szczerski, Polska zgodziła się udzielić Wietnamowi 250 mln USD pożyczki, która ma zostać przeznaczona na zakup produktów wskazanych przez stronę wietnamską u polskich producentów. Zostaną podpisane również umowy biznesowe.

 

Andrzej Duda podczas swojej wizyty otworzy Forum Biznesu Polska-Wietnam i wygłosi tam przemówienie poświęcone relacjom gospodarczym; weźmie też udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura PAIH w Ho Chi Minh. Zadaniem Biura jest wspieranie ekspansji polskich firm m.in. poprzez organizowanie misji gospodarczych oraz tworzenie kampanii promocyjnych i medialnych.

 

Minister Szczerski zauważył, że Wietnam w ciągu ostatnich lat może pochwalić się jednym z najwyższych wskaźników wzrostu PKB spośród państw azjatyckich (w 2016 r. 6,1 proc.), a także notował dynamiczny wzrost wymiany handlowej.

 

Jak zaznaczył władze w Hanoi prowadzą politykę otwierania gospodarki na inwestycje z zagranicy. Według prezydenckiego ministra ważnym wydarzeniem, które może zdynamizować także relacje gospodarcze z Polską, będzie wejście w życie umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Wietnamem przewidziane na 2018 rok.

 

Szef prezydenckiego gabinetu poinformował, że Andrzej Duda będzie również rozmawiał z wietnamskimi partnerami na tematy związane z polityką bezpieczeństwa, także w kontekście niestałego członkostwa Polski w RB ONZ.

 

Prezydent Duda spotka się także z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni oraz z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej; wręczy też odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju dwustronnych relacji.

 

Wietnam gościł niedawno liderów państw, w tym m.in. prezydentów USA, Chin i Rosji, należących do Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Jak zaznaczył minister Szczerski, Prezydent Polski będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który odwiedzi Wietnam tuż po szczycie APEC. (PAP/MK)

Poleć znajomemu