przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 8 października 2015

Klimat i bezpieczeństwo energetyczne tematami rozmów Grupy V4

  |   Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Chorwacji w Balatonfüred na Węgrzech

Prezydent Andrzej Duda przebywa od czwartku z wizytą na Węgrzech, gdzie bierze udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). Po ceremonii powitania rozmawiano w formacie V4 - prezydenci: Polski, Słowacji Andriej Kiska, Czech Miloš Zeman i Węgier Jánosa Áder oraz w formacie V4 plus z udziałem prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović. Pierwsza sesja plenarna dotyczyła zmian klimatu.

 

Następnie Andrzej Duda wraz z wszystkimi prezydentami uczestniczył w śniadaniu oficjalnym wydawanym przez Prezydenta Węgier Jánosa Ádera, podczas którego kontynuowano rozmowy.  

 

- Rozmowy te dotyczyły dwóch dużych zagadnień – po pierwsze kwestii klimatycznej, na prośbę pana prezydenta Ádera, także w kontekście szczytu klimatycznego w Paryżu, po drugie – bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie w kontekście gazociągu Nord Stream 2 i jego konsekwencji dla bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowej – mówił dziennikarzom minister Krzysztof Szczerski.

 

Minister dodał, że w kwestii klimatu prezydenci zgodzili się co do trzech fundamentalnych spraw – po pierwsze, że jakiekolwiek porozumienie klimatyczne w Paryżu powinno przede wszystkim obejmować wszystkie kraje emitentów gazów cieplarnianych na świecie. – Tylko takie porozumienie ma sens i to jest także stanowisko Polski – zaznaczył minister Szczerski.

 

- Po drugie, że bardzo ważnym zagadnieniem jest całościowe podejście do kwestii środowiska, a więc nie tylko powietrza, lecz także gleb i wód.  Po trzecie, że każdy kraj musi znaleźć swoją indywidualną ścieżkę, żeby zmieścić się w tych celach klimatycznych, biorąc po uwagę swoją specyfikę – poinformował prezydencki minister.

 

Zaznaczył, że państwa Grupy Wyszehradzkiej mają różne tradycje dotyczące pozyskiwania energii; są takie, które stawiają na energetykę atomową, odnawialną, są takie, które - o czym mówił prezydent Andrzej Duda - chcą stawiać na nowoczesne technologie wykorzystujące węgiel.

 

Krzysztof Szczerski powiedział także, że jeśli chodzi o Nord Stream 2, to toczyła się dyskusja o tym w jakim stopniu jest to projekt ekonomiczny, a w jakim polityczny i jakie będą jego konsekwencje dla Europy Środkowej. Podkreślił, że szczególnie dla Słowacji ominięcie kolejną nitką gazociągu południa Europy powoduje duże napięcia ekonomiczne i geopolityczne w tej części kontynentu. Powiedział, że prezydent Duda uważa, że ten problem należy podnosić na forum europejskim i liczy w tym zakresie na aktywność polskiego rządu. - Czekamy na reakcję Komisji Europejskiej w tym względzie – dodał minister. Minister Szczerski zaznaczył, że jeśli KE realnie podejmuje się być gwarantem prawa europejskiego w zakresie unii energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego, pakietów energetycznych, to takie przedsięwzięcia jak Nord Stream 2 powinny wywołać reakcje KE. - Mamy sygnały, że Komisja Europejska chce się dobrze przyjrzeć projektowi Nord Stream 2 także z punktu widzenia prawa europejskiego. Mam nadzieję, że to będzie zdecydowane i konsekwentne działanie KE także w tym względzie - powiedział.

 

Pytany przez dziennikarzy, czy Węgrzy są za czy przeciw gazociągowi Nord Stream 2 odparł: "Powiedziałbym, że są bliżsi naszemu stanowisku". Ocenił, że lepsze jest budowanie bezpieczeństwa energetycznego pomiędzy krajami Środkowej Europy niż przez czynniki zewnętrzne.

 

Zdaniem prezydenckiego ministra, kondycja Grupy Wyszehradzkiej jest bardzo dobra dlatego, że można otwarcie ze sobą rozmawiać.  - Jest bogactwo poglądów, ale zgadzamy się do pryncypiów – podkreślił. 

 

Krzysztof Szczerski poinformował, że o strategii wobec migracji szefowie państw będą rozmawiać w piątek. (inf. własna, PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.