Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 30 listopada 2017

„Wietnam dla Polski bramą do Azji, a Polska dla Wietnamu bramą do UE” PL/ENG

  |   Udział Prezydenta RP w otwarciu Polsko-Wietnamskiego Forum Gospodarczego Polsko-Wietnamskie Forum Gospodarcze w Ho Chi Minh City Polsko-Wietnamskie Forum Gospodarcze w Ho Chi Minh City Polsko-Wietnamskie Forum Gospodarcze w Ho Chi Minh City Udział Prezydenta RP w otwarciu Polsko-Wietnamskiego Forum Gospodarczego Wystąpienie Prezydenta RP Prezydent podkreślił, że Polsko-Wietnamskie Forum Gospodarcze to "absolutnie jeden z najważniejszych punktów programu" jego wizyty w Wietnamie Polsko-Wietnamskie Forum Gospodarcze w Ho Chi Minh City Polsko-Wietnamskie Forum Gospodarcze w Ho Chi Minh City Udział Prezydenta RP w ceremonii otwarcia Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh Udział Prezydenta RP w ceremonii otwarcia Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh Udział Prezydenta RP w ceremonii otwarcia Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh Udział Prezydenta RP w ceremonii otwarcia Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh Udział Prezydenta RP w ceremonii otwarcia Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh

- Wietnam mógłby być dla Polski bramą do Azji, a Polska powinna być dla Wietnamu bramą do Europy – powiedział w czwartek Prezydent Andrzej Duda otwierając w Ho Chi Minh Polsko-Wietnamskie Forum Gospodarcze. Andrzej Duda wziął także udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh.

 

Prezydent podkreślił, że Polsko-Wietnamskie Forum Gospodarcze to "absolutnie jeden z najważniejszych punktów programu" jego wizyty w Wietnamie. ENGLISH VERSION>>

 

Andrzej Duda wyraził satysfakcję, że w forum bierze udział aż 60 przedsiębiorców z Polski i 120 z Wietnamu. Do Wietnamu przyjechali przedstawiciele m.in. takich branż jak: usługi medyczne, lotnictwo, przemysł wydobywczy, stoczniowy oraz rolno-spożywczy.

 

- Wietnam mógłby być dla Polski bramą do Azji, a Polska powinna być dla Wietnamu bramą do Europy. O to mi właśnie chodzi, dlatego jestem tutaj i wspieram te dążenia zarówno z polskiej, jak i wietnamskiej strony. Chciałbym, żebyście się państwo wzajemnie nie obawiali inwestować – oświadczył prezydent.

 

Zaznaczył, że w Polsce są już pewne znaczące inwestycje wietnamskie, a w Wietnamie są też polskie inwestycje. Przypomniał, że we wtorek zawarto największą jak do tej pory umowę inwestycyjną o wartości 50 mln USD pomiędzy polską firmą Adamed Holding a wietnamską firmą Dat Vi Phu Pharmaceutical JSC. Zobacz także: Prezydent: Wietnam jest otwarty na polskie towary i inwestycje PL/ENG

 

Grupa Adamed nabyła pakiet kontrolny firmy Dat Vi Phu. Transakcja stanowi największą polską inwestycję bezpośrednią w Wietnamie. - Chciałbym, aby tych inwestycji było więcej. Wierzę w to, że to nasze spotkanie się do tego przyczyni – dodał prezydent.

 

 

Andrzej Duda zaznaczył, że obecnie istnieje ogromna dysproporcja w bilansie wymiany handlowej między naszymi krajami, polski eksport do Wietnamu jest znacznie mniejszy niż wietnamski do Polski.

 

- Bardzo bym chciał, żeby polskie towary rolno-spożywcze były bardziej obecne na wietnamskim rynku. Bardzo bym chciał, żeby bardziej obecny był polski przemysł maszynowy, górniczy, przemysł maszyn rolniczych; żebyście państwo zwrócili uwagę na ofertę polskich autobusów elektrycznych – powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent podkreślił, że Polska jest szóstą gospodarką Unii Europejskiej. Wyraził nadzieję, że niedługo wejdzie w życie umowa o wolnym handlu między UE a Wietnamem, która zmieni możliwości inwestycyjne i eksportowe. Wyraził nadzieję, że niedługo uda się uruchomić stałe połączenia lotnicze pomiędzy Warszawą a Wietnamem, Warszawą a Hanoi oraz Warszawą a Ho Chi Minh.

 

Andrzej Duda wyraził przekonanie, że Wietnam jest chyba najbardziej zaprzyjaźnionym z Polską krajem w tej części świata. - Chyba nie ma drugiego państwa, społeczeństwa, które byłoby z Polską tak mocno związane i tak dobrze Polskę znało – mówił. Zaznaczył, że co najmniej 5 tys. Wietnamczyków biegle włada językiem polskim, z kolei w Polsce mieszka kilkadziesiąt tysięcy Wietnamczyków.

 

Jak zaznaczył, Wietnam to jeden z azjatyckich tygrysów gospodarczych. Od wielu lat państwo to – mówił Andrzej Duda – uzyskuje wzrost gospodarczy ponad 6 proc. PKB rocznie. - Ostanie 30 lat to lata wielkiego sukcesu gospodarczego Wietnamu – mówił prezydent.

 

Wskazał też na Polskę jako na przykład kraju, który ma sukcesy gospodarcze. Jak mówił, "w dzisiejszej Europie mieć ponad 4 proc. wzrostu PKB to wielki sukces".

 

- Ale z drugiej strony popatrzcie na Polskę, na nasze realia. Popatrzcie na nas, którzy, gospodarkę rynkową mamy od niecałych też 30 lat, zmagaliśmy się z różnymi problemami, w toku przemian gospodarczych i ustrojowych popełniliśmy wiele błędów, ale jesteśmy ambitni i będziemy w niezachwiany sposób szli do przodu – mówił prezydent.

 

Zaznaczył, że polski rząd wskazał na Wietnam jako jeden z pięciu na świecie najbardziej perspektywicznych rynków do rozwoju polskich inwestycji i polskiego eksportu. Prezydent podkreślił, że uruchomiono specjalny program, na lata 2017-2019 skierowany do polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które będą chciały związać się interesami gospodarczym z Wietnamem - czy to przez inwestycje, czy eksport.

 

Wiceprzewodniczący Wietnamskiej Izby Przemysłu i Handlu (VCCI) Vo Tan Thanh podkreślił, że Polska jest największym partnerem handlowym Wietnamu w Europie Środkowej, a Wietnam jest siódmym partnerem gospodarczym Polski wśród krajów spoza UE.

 

Otwarcie Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

 

 

Również w czwartek Andrzej Duda wziął udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh. Zadaniem Biura jest wspieranie ekspansji polskich firm, m.in. poprzez organizowanie misji gospodarczych oraz tworzenie kampanii promocyjnych i medialnych. - To ma być miejsce, gdzie wietnamski przedsiębiorca może uzyskać informacje na temat prowadzenia biznesu w Polsce i o warunkach inwestowania w naszym kraju, możliwościach uzyskania kredytu - zapowiadał Andrzej Duda.

 

- Polska dziś już jest na tyle silna gospodarczo, że nasze podmioty, nasze firmy mogą śmiało rywalizować na całym świecie. Ale, co naturalne, potrzebują budowania klimatu przychylnego polskim inwestycjom i wymianie gospodarczej z Polską, od strony politycznej, ale i gospodarczej – oświadczył Andrzej Duda na uroczystości. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP na ceremonii otwarcia Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Ho Chi Minh

 

Prezydent podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami po ceremonii otwarcia, że jego oficjalna wizyta w Wietnamie wraz z polską delegacją jest bardzo silnym sygnałem tego, że chcemy tę współpracę biznesową bardzo mocno pogłębić. – To spotkanie władz, moje spotkania z panem prezydentem, z panem premierem, z sekretarzem generalnym były głównie skupione na współpracy gospodarczej, na tym, że chcielibyśmy zwiększyć i wzajemne obroty handlowe pomiędzy Polską a Wietnamem, i chciałbym, żeby zwiększyła się skala eksportu polskiego do Wietnamu oraz aby zwiększyły się polskie inwestycje w Wietnamie – powiedział Andrzej Duda. 

 

 

Czwartek był ostatnim dniem wizyty Andrzeja Dudy w Wietnamie. Po popołudniowym spotkaniu z przewodniczącym Komitetu Ludowego Ho Chi Minhu Nguyen Thanh Phongiem Prezydent udał się w podróż powrotną do kraju. (MK/PAP)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu