Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 21 grudnia 2017

Prezydent odwiedził polskich żołnierzy z kontyngentu w Kuwejcie PL/ENG

  |   Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego

- Pochylam głowę przed wami, przed waszym męstwem i poświęceniem dla ojczyzny - powiedział Prezydent Andrzej Duda do żołnierzy polskiego kontyngentu wojskowego, uczestniczącego w operacji Inherent Resolve, wymierzonej w tzw. Państwo Islamskie.

 

Zwierzchnik Sił Zbrojnych przybył do Kuwejtu, by przed świętami odwiedzić żołnierzy, służących daleko od kraju i przełamać się z nimi opłatkiem. Zapoznał się także na miejscu z funkcjonowaniem kontyngentu.

 

ENGLISH VERSION>>

 

- Pełnicie niezwykle odpowiedzialną i niełatwą służbę w warunkach wojennych, służbę podwyższonego ryzyka. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni - powiedział Prezydent do polskich żołnierzy, przebywających na misji w Kuwejcie.

 

Dziękując żołnierzom za ich służbę, podkreślił, że czyni to nie tylko w swoim imieniu, jako Prezydent, ale także w imieniu wszystkich Polaków.

 

- Realizujecie tutaj Państwo, w Kuwejcie i przede wszystkim nad Irakiem, nasze sojusznicze zobowiązania, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni - powiedział Andrzej Duda. 

 

Wyraził satysfakcję, że polscy piloci pełniący misję w Kuwejcie nabywają "absolutnie unikatowe i niezwykle potrzebne umiejętności i doświadczenia".

 

- Jesteśmy im bardzo wdzięczni za to, że mają odwagę, by w ramach sojuszu te zadania wykonywać. My dzięki temu pokazujemy, że jesteśmy wiarygodnym członkiem NATO, że ze swojej strony także oferujemy innym bezpieczeństwo i wsparcie i między innymi także dzięki siły sojuszu północnoatlantyckiego są w naszym kraju. My dajemy od siebie, inni dają także i nam – dodał Prezydent.

 

 

Trzecia zmiana PKW operacji Inherent Resolve w Kuwejcie liczy 147 żołnierzy i trzech pracowników wojska. Kontyngent wystawiła 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku, a jego główne zadanie to rozpoznanie lotnicze na rzecz międzynarodowej koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie. PKW operuje w przestrzeni powietrznej Iraku i nad terenem kontrolowanym przez IS. W skład kontyngentu wchodzą cztery wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 z zasobnikami bojowymi DB-110. Zobacz także: Para Prezydencka na żołnierskiej Wigilii

 

Kontyngent jest podporządkowany operacyjnie Dowództwu Centralnemu USA i funkcjonuje na podstawie postanowienia Prezydenta z czerwca br. dotyczącego działań na terenie Kuwejtu, Iraku i Kataru.

 

Wsparcie operacji Inherent Resolve to pierwsza zagraniczna misja polskich F-16. (BBN/PAP)

Poleć znajomemu