Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 24 stycznia 2018

„W Davos słyszymy głosy o świetnej kondycji polskiej gospodarki”

  |   Od wtorku do piątku Prezydent RP Andrzej Duda uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Udział Prezydenta RP Andrzeja Dudy w panelu pt. "Governors Policy Meeting for Infrastructure and Urban Development" w Davos Udział Prezydenta RP Andrzeja Dudy w panelu pt. "Governors Policy Meeting for Infrastructure and Urban Development" w Davos Udział Prezydenta RP Andrzeja Dudy w panelu pt. "Governors Policy Meeting for Infrastructure and Urban Development" w Davos Prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Unii Afrykańskiej Alpha Conde Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Unii Afrykańskiej Alpha Conde Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Unii Afrykańskiej Alpha Conde Wypowiedź Prezydenta RP dla polskich mediów Spotkanie organizowane przez Pekao SA z liderami światowego biznesu Spotkanie organizowane przez Pekao SA z liderami światowego biznesu Spotkanie organizowane przez Pekao SA z liderami światowego biznesu Spotkanie organizowane przez Pekao SA z liderami światowego biznesu Spotkanie organizowane przez Pekao SA z liderami światowego biznesu Spotkanie organizowane przez Pekao SA z liderami światowego biznesu Spotkanie organizowane przez Pekao SA z liderami światowego biznesu „W Davos słyszymy głosy o świetnej kondycji polskiej gospodarki" - mówił Prezydent

ENGLISH VERSION>>

 

PROGRAM PRASOWY WIZYTY PREZYDENTA W DAVOS>>

 

Od wtorku wieczorem Prezydent RP Andrzej Duda bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie spotyka się z szefami rządów i państw, a także przedstawicielami biznesu. Szef Gabinetu Prezydenta zaznaczył, że celem wizyty jest pokazanie Polski jako ważnego ogniwa bezpieczeństwa międzynarodowego i rozwoju gospodarczego Europy, a także ważnego ogniwa równowagi europejskiej, jeśli chodzi o rozwój.

 

________________________________________

 

 „Chciałbym, by Polska była widoczna w przestrzeni ważnych spotkań światowych, co przełoży się na rezultaty biznesowe i polityczne

 

Prezydent Andrzej Duda, Davos

________________________________________

 

  •  Panel dotyczący rozwoju infrastruktury w UE i współpracy z Chinami w tym obszarze

Zobacz także: Prezydent na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos PL/ENG Prezydent: Będziemy promować Polskę oraz zachęcać do inwestowania u nas Prezydent leci do Davos w interesach; będzie lobbował za Polską Andrzej Duda wziął udział w dyskusji panelowej „Governors Policy Meeting for Infrastructure and Urban Development“, w czasie której mówił o rozwoju infrastruktury europejskiej. Prezydent miał wystąpienie łączące koncepcję „Jednego pasa, Jednej Drogi” z dyskusją o Trójmorzu. W Panelu uczestniczyła także delegacja chińska. Jak podkreślał wcześniej minister Krzysztof Szczerski: - Polska może odgrywać istotną rolę w chińskim projekcie.

 

W środę rano, w wywiadzie dla TVP Info, Prezydent mówił: - Chciałbym, żeby Polska była partnerem Chin w jak największym stopniu, właśnie jeżeli chodzi o bramę do Unii Europejskiej. Prowadzimy działania w tym zakresie, planujemy budować wielki port lotniczy ‒ tak więc podejmujemy tutaj cały szereg działań.

 

Chińska inicjatywa „Jednego Pasa, Jednej Drogi” zakłada budowę połączeń drogowych między Chinami, a pozostałymi krajami, a także rozbudowę sieci portów i infrastruktury transportu morskiego. Trójmorze to zainicjowana przez Prezydenta Dudę idea budowy połączeń infrastrukturalnych między państwami leżącymi wokół Morza Bałtyckiego, Adriatyckiego i Czarnego.

 

 

 

  • Polska jest zainteresowana ekspansją na wschodzące rynki afrykańskie

Prezydent rozmawiał z przewodniczącym Unii Afrykańskiej, którym jest Prezydent Gwinei Alpha Conde. - Kontynuujemy w ten sposób przesłanie, że zarówno polski biznes, jak i Polska jako państwo w sensie politycznym są zainteresowane ekspansją na wschodzące na rynki afrykańskie - mówił minister Szczerski.

 

Ponad rok temu w Polsce gościł Prezydent Senegalu Macky Sall, a w maju ub.r. Andrzej Duda złożył wizytę w Etiopii, gdzie wystąpił na forum Unii Afrykańskiej i promował polskie firmy. Szukają one nowych rynków, a kontynent afrykański uważany jest dziś za jeden z bardziej perspektywicznych.

 

 

 

  • Rozmowy m.in. z prezesem Googla i szefem Vodafone

Prezydent rozmawiał z szefami kilku globalnych firm: prezesem Google'a Sundarem Pichai, szefem Vodafone Group Vittorio Colao, z Julią Jaekel z Komitetu Zarządzającego Grupy Bertelsmann, z szefem Orange Stephanem Richardem oraz dyrektorem generalnym Credit Suisse Tidjanem Thiamem

 

Rozmowy dotyczyły planów biznesowych i potencjalnych inwestycji tych firm w Polsce. - Istnieje zainteresowanie ze strony tych podmiotów obecnością biznesową w Polsce - zaznaczył Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

________________________________________

 

Rozmawiałem m.in. z szefem Google. Firma planuje rozwijać swoją działalność w naszym kraju i że być może stworzy jeszcze inne placówki, nie tylko oddział warszawski, to dobra wiadomość”.

 

Prezydent Andrzej Duda, Davos

________________________________________

 

Andrzej Duda rozmawiał także z prezesem Massachusetts Institute of Technology Leo Rafaelem Reifem, a także odbył dłuższą rozmowę z Arthurem Ochs Sulzbergerem Jr, amerykańskim dziennikarzem i wydawcą dziennika "The New York Times", przewodniczącym "The New York Times Company".

 

 

 

  • „W Davos słyszymy głosy o świetnej kondycji polskiej gospodarki"

Wśród tematów poruszanych podczas swoich środowych spotkań w Davos Prezydent, podczas spotkania z dziennikarzami, wymienił m.in. inwestycje, realizację koncepcji "Jednego Pasa, Jednego Szlaku" oraz Trójmorza, a także innowacje i rozwój gospodarczy.

 

________________________________________

 

 „Wielokrotnie słyszałem o świetnej naszej sytuacji gospodarczej, o świetnie rozwijającej się Polsce, o tym, że nasza gospodarka jest w doskonałej kondycji, i mówili to najwięksi przedstawiciele światowego biznesu

 

Prezydent Andrzej Duda, Davos

________________________________________

 

Jako bardzo ciekawą Prezydent ocenił swoją rozmowę z prezesem Google'a, który powiedział mu, że "bardzo ceni polskich specjalistów, polskich informatyków, młodych ludzi z Polski, którzy są świetnie przygotowani".

 

Zobacz także: Wypowiedź Prezydenta RP dla polskich mediów w Davos Prezydent: Słyszałem same superlatywy na temat polskiej gospodarki Jak mówił, wziął również udział w "niezwykle ciekawej" dyskusji o sytuacji na Bliskim Wschodzie z udziałem b. sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego i b. premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira. Jednym z tematów debaty - relacjonował Prezydent - był problem Jerozolimy. CAŁOŚĆ KONFERENCJI >>

 

  • Udział Prezydenta RP w spotkaniu z liderami światowego biznesu

Andrzej Duda był honorowym gościem imprezy organizowanej przez bank Pekao S.A. Jak tłumaczy minister Krzysztof Szczerski, jest już tradycją, że prezydenci podczas pobytu w Davos osobiście wspierają polskie firmy, które uczestniczą w Forum. - Prezydent chce wesprzeć polski bank, Bank Pekao S.A. w jego działaniach gospodarczych, dlatego weźmie udział w spotkaniu zorganizowanym przez bank dla inwestorów obecnych i potencjalnych. To spotkanie ma promować Polskę jako miejsce dla inwestycji, dla partnerstwa gospodarczego - powiedział minister. CAŁOŚĆ WYSTĄPIENIA>> 

ENG VERSION >>

 

 

 

 

 

  • Wywiad dla TVP Info: ​Będziemy w Davos promować Polskę oraz zachęcać do inwestowania u nas

Zobacz także: Prezydent: Będziemy promować Polskę oraz zachęcać do inwestowania u nas W środę rano, Prezydent podkreślił w wywiadzie na żywo dla TVP Info, że Światowe Forum Ekonomiczne jest spotkaniem nie tylko liderów światowego biznesu, a także polityków. Jak zaznaczył, wydarzenie to jest również okazją do rozmowy o rozwoju i wyzwaniach - zarówno gospodarczych, jak i tych politycznych. ENG VERSION >>

 

- To miejsce, w którym spotykają się dwa światy - świat biznesu i polityki, które są powiązane w zasadzie nierozłącznie - dodał. Andrzej Duda wskazał, że w Davos - wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim - ma "bardzo proste zadanie", jakim jest promowanie Polski i polskich firm, a także zachęcanie do inwestowania w naszym kraju. CAŁY WYWIAD >> 

 

 

We wtorek wieczorem Prezydent RP uczestniczył w kolacji wydanej dla przywódców biorących udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Odbył wówczas pierwsze nieformalne rozmowy z królem Hiszpanii Filipem VI, królem Belgów Filipem I, Wielkim Księciem Luksemburga Henrykiem oraz Prezydentem Kolumbii Juanem Manuelem Santosem.

 

Rozmowy dotyczyły sytuacji politycznej i gospodarczej w Europie oraz wyzwań polityki globalnej. W uroczystej kolacji rozpoczynającej forum, oprócz głów państw uczestniczyli też szefowie najważniejszych światowych instytucji gospodarczych i finansowych. (KP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu