Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 25 stycznia 2018

Prezydent: Chcemy budować globalną koalicję dla współpracy gospodarczej PL/ENG

  |   Wypowiedź Prezydenta RP dla mediów Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Republiki Serbii Aleksandarem Vučiciem Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Republiki Serbii Aleksandarem Vučiciem Spotkanie Prezydenta RP z Królem Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego JKM Abdullahem II Ibn Al Husseinem Spotkanie Prezydenta RP z Królem Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego JKM Abdullahem II Ibn Al Husseinem Prezydent Andrzej Duda i Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Wypowiedź Prezydenta RP dla mediów Wypowiedź Prezydenta RP dla mediów Prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

- Chcemy w jak największym stopniu budować globalną koalicję, która będzie swoistą siłą napędową dla rozwoju polskiej  gospodarki - powiedział w czwartek Prezydent RP Andrzej Duda, który uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. – Dlatego premier Mateusz Morawiecki i ja zapraszamy inwestorów do Polski i obywaj podejmujemy z naszymi rozmówcami kwestie współpracy gospodarczej – zaznaczył Andrzej Duda. PEŁNA WYPOWIEDŹ>>

 

ENGLISH VERSION>>

  • Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Republiki Serbii Aleksandarem Vučiciem

 

- Głównym tematem rozmowy z Prezydentem Serbii była sytuacja na Bałkanach Zachodnich - mówił Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z dziennikarzami w czwartek w Davos. - Pytałem Pana Prezydenta o to, jak on widzi tę sytuację. Mówił mi o bardzo skomplikowanej sytuacji w Bośni, szczególnie na tle politycznym i etnicznym. Rozmawialiśmy też o sytuacji w Kosowie - relacjonował Andrzej Duda. Jak zaznaczył, podczas tego spotkania przypomniał, że Polska wspiera europejskie, unijne aspiracje Serbii. – Ponowiłem moje zapewnienie, że drzwi do Unii Europejskiej powinny pozostać otwarte - powiedział polski Prezydent. Dodał, że „my wszyscy powinniśmy pokazywać, że Unia jest jednością, że jest żywa i otwarta na te kraje i te społeczeństwa, które do Unii Europejskiej chcą przystąpić”. Zobacz także: „W Davos słyszymy głosy o świetnej kondycji polskiej gospodarki”

 

Andrzej Duda oświadczył, że UE powinna się rozwijać po to, „żebyśmy my, jako wielka gospodarka unijna, byli coraz bardziej konkurencyjni i po to, żeby miała UE dopływ tej świeżej myśli”. - Żebyśmy mogli wykorzystywać też to nowe, co przynoszą ze sobą nowe kraje członkowskie, tak jak przyniosła Unii Europejskiej Polska - stwierdził Prezydent.

 

  • Spotkanie Prezydenta RP z Królem Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego JKM Abdullahem II Ibn Al Husseinem

 

- Z królem Jordanii Abdullahem II rozmawialiśmy m.in. o pomocy uchodźcom oraz o współpracy wojskowej i w zakresie przemysłu zbrojeniowego - powiedział Prezydent Andrzej Duda po czwartkowym spotkaniu w Davos z jordańskim monarchą.

 

Prezydent relacjonował, że z JKM Abdullahem II Ibn Al Husseinem rozmawiał o sytuacji humanitarnej oraz na temat pomocy uchodźcom. - Mówiliśmy na temat pomocy ze strony Unii Europejskiej, wsparcia dla Jordanii, w tym, żeby jej pomóc w radzeniu sobie z kryzysem migracyjnym - podkreślił Andrzej Duda.

 

Rozmowy dotyczyły również współpracy w zakresie przemysłu zbrojeniowego, oraz współpracy wojskowej. - Król dziękował za wsparcie ze strony polskiej, za obecność polskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie - powiedział  Prezydent Duda.

 

- Bardzo dobra była atmosfera tej rozmowy. Współpraca z Królestwem Jordanii - poprzez osobę Jego Wysokości - układa się bardzo dobrze. Cieszę się, bo Polska jest darzona w Jordanii wielkim szacunkiem - mówił Prezydent RP.

 

Dodał, że podziękował królowi Jordanii za podjęcie decyzji o otwarciu w Warszawie ambasady jego kraju. Poinformował również, że zaprosił króla Abdullaha do Polski. - Mam nadzieję, że ta wizyta jeszcze w tym roku się odbędzie - zaznaczył Prezydent. Zobacz także: Prezydent: Słyszałem same superlatywy na temat polskiej gospodarki Prezydent dla PR: Jesteśmy w Davos po to, żeby realizować polskie interesy Prezydent: Będziemy promować Polskę oraz zachęcać do inwestowania u nas

 

  • Udział Prezydenta RP w Informal Gathering of World Economic Leaders (IGWEL): “Creating a Shared Future in a Fractured World”

Prezydent zapowiedział, że w czwartek czeka go m.in. „bardzo ciekawa debata na temat współpracy w podzielonym świecie”. - Będziemy mówili o różnych formach działania, o radzeniu sobie z kryzysami - dodał. Zaznaczył, że będzie brał w tej debacie udział przede wszystkim jako Prezydent Rzeczypospolitej, która dzisiaj jest członkiem Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. 

 

Spotkanie odbyło się po południu. Oprócz Prezydenta Andrzeja Dudy, uczestniczył w nim premier Mateusz Morawiecki. Wzięli w nim też udział szefowie państw i rządów oraz przedstawiciele międzynarodowych instytucji, m.in: królowa Belgii Matylda, premier Portugalii António Costa, premier Peru Mercedes Aráoz, a także premier Pakistanu Shahid Khaqan Abbasi. Świat finansów reprezentowali m.in. szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde oraz prezes Banku Anglii Mark Carney. 

  • Rozmowa Prezydenta RP z Prezesem Rady Ministrów

 

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos z premierem Mateuszem Morawieckim. Do spotkania doszło przed nieformalnym lunchem World Economic Leaders.

 

- Cieszę się, że podjęliśmy taką decyzję, żeby być na Światowym Forum Ekonomicznym razem z premierem Mateuszem Morawieckim, w ten sposób możemy odbyć więcej spotkań i stworzyć efekt synergii - mówił wcześniej w Davos Andrzej Duda.

 

Prezydent podkreślił, że te spotkania i rozmowy nieformalne są najważniejsze. - Po to się przyjeżdża na Forum Ekonomiczne do Davos. Debatę sobie można obejrzeć w telewizji. Natomiast to, co jest komunikowane w rozmowach bilateralnych, w rozmowach w cztery oczy, rozmowach kuluarowych, to są niezwykle istotne informację  - powiedział Prezydent polskim dziennikarzom w Davos.

 

Jak zaznaczył, "w ten sposób buduje się agendę polityczną, która później przekłada się na agendę oficjalną". - Dlatego obecność tutaj jest niezwykle ważna i cieszę się, że podjęliśmy taką decyzję, żeby być tu z panem premierem razem, bo to nam daje tę możliwość tworzenia efektu synergii. Po prostu jeden człowiek nie odbyłby tylu spotkań, ile jesteśmy w stanie odbyć razem - zaznaczył Andrzej Duda.  (MK, PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu