Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 8 lutego 2018

„Przestrzeganie prawa międzynarodowego to warunek pokoju” PL/ENG

  |   Wizyta Pary Prezydenckiej w Republice Korei. Powitanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Prezydenta Moon Jae-ina Wpis do księgi pamiątkowej w Pałacu Prezydenckim w Seulu Powitanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Prezydenta Republiki Korei Moon Jae-ina Powitanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Prezydenta Republiki Korei Moon Jae-ina Rozmowy Prezydentów Polski i Republiki Korei Andrzeja Dudy oraz Moon Jae-ina Rozmowy Prezydentów Polski i Republiki Korei Andrzeja Dudy oraz Moon Jae-ina Pożegnanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Prezydenta Republiki Korei Moon Jae-ina Pożegnanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Prezydenta Republiki Korei Moon Jae-ina Robocza wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Republice Korei Spotkanie w Ratuszu Seulu Spotkanie z Burmistrzem Seulu Park Won-Soonem Wpis do księgi pamiątkowej w Ratuszu Seulu Spotkanie z Burmistrzem Seulu Park Won-Soonem Spotkanie z Burmistrzem Seulu Park Won-Soonem Spotkanie z Burmistrzem Seulu Park Won-Soonem Spotkanie z Burmistrzem Seulu Park Won-Soonem Rozmowy o inwestycjach i gospodarczym partnerstwie na poziomie samorządów terytorialnych miast Spotkanie z Burmistrzem Seulu Park Won-Soonem Ceremonia wręczenia Prezydentowi Andrzejowi Dudzie Honorowego Obywatelstwa miasta Seulu Ceremonia wręczenia Prezydentowi Andrzejowi Dudzie Honorowego Obywatelstwa miasta Seulu Ceremonia wręczenia Prezydentowi Andrzejowi Dudzie Honorowego Obywatelstwa miasta Seulu Ceremonia wręczenia Prezydentowi Andrzejowi Dudzie Honorowego Obywatelstwa miasta Seulu Ceremonia wręczenia Prezydentowi Andrzejowi Dudzie Honorowego Obywatelstwa miasta Seulu Ceremonia wręczenia Prezydentowi Andrzejowi Dudzie Honorowego Obywatelstwa miasta Seulu Ceremonia wręczenia Prezydentowi Andrzejowi Dudzie Honorowego Obywatelstwa miasta Seulu Ceremonia wręczenia Prezydentowi Andrzejowi Dudzie Honorowego Obywatelstwa miasta Seulu Ceremonia wręczenia Prezydentowi Andrzejowi Dudzie Honorowego Obywatelstwa miasta Seulu

Sprawa pokoju na Półwyspie Koreańskim jest dla Polski bardzo istotna, a przestrzeganie prawa międzynarodowego to podstawowy warunek pokoju – mówił Prezydent Andrzej Duda w Seulu. Przebywający w Republice Korei polski Prezydent spotkał się w czwartek z Prezydentem Moon Jae-inem; rozmawiał także z burmistrzem Seulu Park Won-soonem i odebrał tytuł Honorowego Obywatela południowokoreańskiej stolicy. 

ENGLISH VERSION>>

  • Spotkanie z Prezydentem Republiki Korei

Wizyta robocza polskiego Prezydenta w Republice Korei rozpoczęła się w czwartek od ceremonii powitania w Pałacu Prezydenckim. Następnie odbyła się rozmowa obu przywódców.


Prezydent Duda powiedział w rozmowie z Prezydentem Republiki Korei Moon Jae-inem, że sprawa pokoju na Półwyspie Koreańskim jest dla Polski bardzo istotna, a przestrzeganie prawa międzynarodowego to podstawowy warunek pokoju. Andrzej Duda zaznaczył, że Polska od stycznia zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jako niestały członek. Zapewnił południowokoreańskiego przywódcę, że „dla Polski absolutnie priorytetowe znaczenie ma przestrzeganie prawa międzynarodowego, co uważamy za warunek podstawowy pokoju”. Jak mówił, Polska opowiada się też za tym, by zapobiegać konfliktom poprzez „wdrażanie procesów negocjacyjnych oraz poprzez stosowanie pokojowych instrumentów ich rozwiązywania”. Zobacz także: Minister Szczerski: W Seulu o bezpieczeństwie i partnerstwie gospodarczym

 

- Ponieważ wiem, że takie samo podejście jest realizowane w polityce pana prezydenta i Korei w związku z tym nie mam wątpliwości, że jesteśmy w tym zakresie sojusznikami i Korea może tu liczyć na nasze wsparcie - podkreślił Andrzej Duda.

 

 

 

Prezydent zaznaczył, że Polska i Korea Płd. podpisały w 2013 roku umowę o specjalnym partnerstwie, a Korea Płd. jest w Polsce wielkim inwestorem. Jak mówił, takie firmy jak LG i Samsung są liczącym się pracodawcą w naszym kraju.

 

Andrzej Duda zaprosił Moon Jae-ina do Polski; wyraził nadzieję, że wizyta będzie mogła dojść do skutku jeszcze w 2018 roku, a więc w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Rzeczypospolitą. A jeżeli nie – mówił Andrzej Duda – Polska liczy, że do wizyty dojdzie do końca 2019 roku.

 

Prezydent Moon zaznaczył, że rok 2018 jest ważny dla obu naszych krajów: Polska świętuje bowiem 100-lecie niepodległości, a Korea jest gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

 

Przywódca Republiki Korei zaznaczył, że Polska jest modelowym przykładem transformacji w Europie Środkowej oraz wiodącym krajem Grupy Wyszehradzkiej i dlatego bardzo ważnym partnerem dla Korei, która chce „poszerzyć horyzont dyplomacji”.

 

Prezydent Moon wskazał, ze oba nasze państwa mają za sobą trudne doświadczenia historyczne, ale udaje nam się rozwijać. Zaznaczył, że kwestie socjalne i pomoc najsłabszym jest priorytetem zarówno dla rządzących w Polsce, jak i dla niego jako Prezydenta Republiki Korei.

  • Ceremonia wręczenia Prezydentowi Andrzejowi Dudzie Honorowego Obywatelstwa miasta Seulu

Zobacz także: Prezydent RP Honorowym Obywatelem Seulu PL/ENG Następnie Andrzej Duda podczas uroczystości w miejskim ratuszu dziękował za zaszczyt przyznania mu tytułu Honorowego Obywatela Seulu. Podziękował także za to, że z Korei Południowej trafiają do Polski nowoczesne technologie. - Bardzo bym chciał, aby współpraca w dziedzinie rozwijania innowacyjnej myśli technicznej, innowacyjnej gospodarki pomiędzy Polską i Koreą Południową pogłębiała się - podkreślił.

 

 

 

PROGRAM PRASOWY WIZYTY>>>>

 

W czasie roboczej wizyty zaplanowano również rozmowy polskiego Prezydenta z przedstawicielami Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, która od czasu zawarcia w 1953 r. rozejmu nadzoruje stabilność sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Andrzej Duda ma się też spotkać m.in. z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, a w Pjongczangu wraz z Małżonką wziąć udział w ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich. W sobotę Para Prezydencka odwiedzi wioskę olimpijską, by spotkać się z polskimi sportowcami. 

(KG/PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu