Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 9 lutego 2018

Prezydent Andrzej Duda odwiedził strefę zdemilitaryzowaną PL/ENG

  |   Wizyta Prezydenta RP w strefie zdemilitaryzowanej w Republice Korei Wizyta Prezydenta RP w strefie zdemilitaryzowanej w Republice Korei - Polska działa w ramach komisji, która także zajmuje się nadzorowaniem zawieszenia broni - mówił Prezydent dziennikarzom Wizyta Prezydenta RP w strefie zdemilitaryzowanej w Republice Korei Wizyta Prezydenta RP w strefie zdemilitaryzowanej w Republice Korei Wizyta Prezydenta RP w strefiezdemilitaryzowanej w Republice Korei Wizyta Prezydenta RP w strefie zdemilitaryzowanej w Republice Korei Wizyta Prezydenta RP w strefie zdemilitaryzowanej w Republice Korei Wizyta Prezydenta RP w strefie zdemilitaryzowanej w Republice Korei Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana powstała w 1953 roku na mocy porozumienia z Panmundżom Wizyta Prezydenta RP w strefie zdemilitaryzowanej w Republice Korei Wizyta Prezydenta RP w strefie zdemilitaryzowanej w Republice Korei Wizyta Prezydenta PR w obozie Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w piątek strefę zdemilitaryzowaną w Korei Południowej. Podczas rozmowy z przedstawicielami Wojskowej Komisji Rozejmowej Dowództwa ONZ zapewnił, że Polska chce na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ angażować się w proces deeskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim.

 

ENGLISH VERSION>>

 

Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana powstała w 1953 roku na mocy porozumienia z Panmundżom. Rozciąga się pasem o szerokości 4 km i długości ponad 200 km po obu stronach linii demarkacyjnej oddzielającej oba państwa koreańskie.

 

Zobacz także: Spotkanie Prezydenta RP z polskimi mediami w koreańskiej strefie zdemilitaryzowanej - Jesteśmy jeszcze cały czas na terenie Korei Południowej, ale w strefie zdemilitaryzowanej, bardzo blisko linii demarkacyjnej dzielącej dwa państwa koreańskie, które nigdy nie zawarły pokoju po wojnie koreańskiej; jest rozejm, jest zawieszenie broni, ale traktatu pokojowego nigdy nie zawarto i stąd są tutaj obecne cały czas siły ONZ, w tym siły polskie – mówił Prezydent polskim dziennikarzom w piątek rano miejscowego czasu.

 

Andrzej Duda przypomniał, że Polska jest obecna w strefie zdemilitaryzowanej od ponad 60 lat, dbając o to, by nie doszło do wznowienia konfliktu militarnego pomiędzy obiema Koreami.

 

- Przed momentem rozmawialiśmy z przedstawicielami Wojskowej Komisji Rozejmowej. Polska działa w ramach komisji, która także zajmuje się nadzorowaniem zawieszenia broni, bo proces pokojowy w zasadzie się nie toczy – mówił Prezydent.

 

 

Andrzej Duda zaznaczył, że kilka tygodni temu doszło do wznowienia dialogu na rzecz pokoju; stało się to po eskalacji napięcia w związku z tym, że Korea Północna w ostatnim czasie przeprowadziła 16 prób rakietowych, w tym prawdopodobnie próbę nuklearną.

 

- Dialog został wznowiony. Jego efektem jest także to, że państwa koreańskie w części wystawią wspólną drużynę na rozpoczynające się dziś zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu – powiedział Prezydent.

 

- Natomiast my tutaj rozmawiamy o tym, co zrobić by Korea Północna przestała być zagrożeniem; jak rozwiązać ten problem. Polska przez najbliższe dwa lata jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ; jesteśmy tam obecni jako wiceprzewodniczący komitetu ds. sankcji przeciwko Korei Północnej, więc ta sprawa jest jedną z tych, które znajdują się w tej chwili w naszej agendzie – oznajmił Prezydent Duda.

 

Zobacz także: „Przestrzeganie prawa międzynarodowego to warunek pokoju” PL/ENG Jak dodał, rozmawiał na ten temat w czwartek z Prezydentem Korei Południowej. - O tym dzisiaj rozmawiamy także tutaj w strefie zdemilitaryzowanej; będziemy w historycznych budynkach, w których doszło kiedyś do zawarcia zawieszenia broni. Dyskutujemy o tym, w jaki sposób zapobiegać incydentom militarnym – podkreślił Prezydent.

 

Jak mówił, w strefie zdemilitaryzowanej cały czas dochodzi do incydentów. Podkreślił, że Polska na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ chce się włączyć działania mające na celu uspokojenie sytuacji, w ewentualny proces pokojowy. - Stąd moja obecność tutaj - dodał Andrzej Duda.

 

Zaznaczył, że w czasie czwartkowego spotkania z Prezydentem Korei Południowej wskazał, że Polska obejmuje w maju prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Zapewnił, że Polska jest otwarta na wszelkie sugestie ze strony Seulu co do procesu rozjemczego i deeskalacji napięcia.

 

- Sprawa jest bardzo trudna, bo nad tym pracuje się przecież od 60 lat i to, że przez ten czas nie doszło do otwartego konfliktu, to - można powiedzieć - i tak dużo. Natomiast proces zbrojenia się Korei Północnej postępuje – zaznaczył Prezydent.

 

Jego zdaniem sytuacja jest dynamiczna i trudno przewidzieć, co do maja się wydarzy. - Musimy to monitorować. Cały czas powtarzamy: jesteśmy w RB ONZ z ideą „pokój przez prawo” – podkreślił Prezydent. Jak dodał, jeżeli prawo międzynarodowe będzie przestrzegane, to na świecie będzie pokój.

 

 

- Tego trzeba pilnować. Jeżeli ktoś narusza prawo międzynarodowe, w pierwszej kolejności stosujemy środki pokojowe, aby skłonić go do tego, żeby wrócił do przestrzegania prawa, a więc przede wszystkim sankcje i to trzeba rzeczywiście realizować z wielką konsekwencją – podkreślił Andrzej Duda. Prezydent wskazał też na wagę procesu negocjacyjnego. - Z jednej strony pewna opresja w postaci sankcji, a z drugiej otwarcie na dialog – powiedział Prezydent. (PAP/MK)

Lokalizacja

Poleć znajomemu