Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 9 lutego 2018

„Ceremonia otwarcia igrzysk okazją do nieformalnych rozmów przywódców”

  |   Para Prezydencka na przyjęciu wydanym przez Prezydenta Republiki Korei dla szefów państw i rządów przybyłych na ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich Prezydent Andrzej Duda na przyjęciu wydanym przez Prezydenta Republiki Korei dla szefów państw i rządów przybyłych na ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich Prezydent Andrzej Duda na przyjęciu wydanym przez Prezydenta Republiki Korei dla szefów państw i rządów przybyłych na ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich Szefowie państw i rządów, którzy przybyli na ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich Prezydent Andrzej Duda z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą oraz Książę Monako Albert II i Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier z Małżonką Para Prezydencka na przyjęciu wydanym przez Prezydenta Republiki Korei dla szefów państw i rządów przybyłych na ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich Para Prezydencka na przyjęciu wydanym przez Prezydenta Republiki Korei dla szefów państw i rządów przybyłych na ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich

Otwarcie Igrzysk Olimpijskich to okazja do kuluarowych spotkań przywódców biorących udział w tej ceremonii - powiedział Prezydent Andrzej Duda, który od środy przebywa z wizytą w Republice Korei. W Pjongczangu Andrzej Duda rozmawiał  m.in. z Prezydentem Niemiec.

 

ENGLISH VERSION>>

 

W piątek wieczorem czasu miejscowego Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wzięli udział w ceremonii otwarcia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich na stadionie olimpijskim w Pjongczangu.

 

- Ceremonia otwarcia to wielkie święto przyjaźni, pokoju i bardzo dobrej dla świata, sportowej rywalizacji, a więc tego wszystkiego, co jest ważne dla budowania pokoju – mówił Prezydent w czasie rozmowy z polskimi dziennikarzami. 

 

Prezydent zaznaczył, że na inaugurację igrzysk przybyło do Pjongczangu ponad 20 głów państw. To dobra okazja do spotkań „towarzysko-politycznych”. Jak dodał, właśnie „w kuluarach, można odbyć wiele interesujących rozmów, które przekładają się na konkretne decyzje polityczne”.  Zobacz także: Minister Szczerski: W Seulu o bezpieczeństwie i partnerstwie gospodarczym „Przestrzeganie prawa międzynarodowego to warunek pokoju” PL/ENG

 

- Dzisiaj wszyscy będziemy w jednym miejscu razem z Prezydentem Korei Południowej, razem z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, razem z Prezydentem Niemiec. Osób, których głos ma na świecie znaczenie, będzie tutaj sporo i będzie to okazja do spotkań – zapowiadał Andrzej Duda.

 

Pytany o planowane spotkanie z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, Andrzej Duda odpowiedział, że jego tematem będą kwestie europejskie i „sąsiedzkie”.

 

- Będę pytał przede wszystkim, jak wygląda sytuacja w Niemczech teraz, kiedy słyszymy, że jest szansa na to, że  powstanie wielka koalicja, jak też patrzy na to niezwykle doświadczony polityk, jakim jest prezydent Steinmeier - powiedział polski Prezydent. Jak dodał, „to pewnie nie będzie bardzo długa rozmowa, ale każda jest cenna”.

 

Pytany o inne możliwe rozmowy dwustronne, odparł, że "tych spotkań na pewno będzie dużo”. - To jest moment, że spotykamy się, jesteśmy razem i jak ktoś chce z kimś porozmawiać, to może po prostu podejść i porozmawiać – powiedział Andrzej Duda.

 

W sobotę Para Prezydencka obejrzy finał konkursu indywidualnego w skokach narciarskich mężczyzn. Zaplanowano też spotkanie Pary Prezydenckiej z polskimi sportowcami w Wiosce Olimpijskiej w Pjongczangu.

 

Prezydent był pytany o to, co będzie chciał powiedzieć polskim sportowcom. - Przede wszystkim, że trzymam za nich kciuki i będę je trzymał do końca. Już wielokrotnie się okazało, że nasi w samej końcówce potrafią pokazać wielką klasę - powiedział Andrzej Duda.

 

Zobacz także: Spotkanie Prezydenta RP z polskimi mediami w koreańskiej strefie zdemilitaryzowanej Jak mówił, będzie życzył polskim olimpijczykom sukcesu. - Nie zawsze się udaje. Czasem to są sportowe dramaty człowieka. Całe życie miało się świetne występy, a w momencie, kiedy jest szansa zdobycia tego najcenniejszego trofeum, jakim jest olimpijski medal, to się nie udaje. Widzieliśmy takie sytuacje niejednokrotnie, a czasem jest tak, że ktoś, po kim zupełnie się medalu nie spodziewano i nagle ten medal zdobywa - mówił Prezydent.

 

Zaznaczył, że zawsze z wielkim szacunkiem patrzy na pracę sportowców, „na ten morderczy sportowy wysiłek, który czynią po to, żeby nas reprezentować”. - Mam nadzieję, że będziemy mieli jak najwięcej chwil wzruszenia przy Mazurku Dąbrowskiego w Pjongczangu - powiedział Prezydent.

 

Nawiązał do swojej wcześniejszej wizyty w strefie zdemilitaryzowanej. - Sport jest elementem, który w jakimś sensie uspokaja atmosferę, przynajmniej atmosferę wojenną. To są inne emocje. Bardzo dobrym sygnałem jest to, że Korea Północna zdecydowała się razem z Koreą Południową stworzyć w pewnej części wspólną reprezentację Korei po prostu pod flagą olimpijską – powiedział Prezydent.

 

Jak mówił, jest to element, który wzbudza nadzieję, że proces rozjemczy, proces deeskalacji konfliktu między państwami koreańskimi „będzie mógł poczynić kroki w pozytywnym kierunku”. (PAP/MK)

Poleć znajomemu