Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 28 października 2015

W Paryżu o relacjach polsko-francuskich i Trójkącie Weimarskim

  |   Wylot Prezydenta RP do Francji Wylot Prezydenta RP do Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji Wizyta Prezydenta RP we Francji

- To była bardzo poważna rozmowa na wiele tematów – powiedział prezydent Andrzej Duda w Paryżu po rozmowie z prezydentem Francji François  Hollande'em. – Współpraca pomiędzy Polską a Francją, pomiędzy naszymi narodami, to są już stulecia. Tradycyjnie ona zawsze była bardzo dobra i istnieje pole do jej dalszej intesyfikacji – podkreślił prezydent.

 

Powitanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy przez Prezydenta Republiki Francuskiej François Hollande’a odbyło się przed Pałacem Elizejskim. Po nim prezydenci udali się na rozmowy „w cztery oczy”, a następnie wygłosili oświadczenia dla mediów.

 

Rozmowy prezydentów dotyczyły m.in. relacji polsko-francuskich, w tym w ramach Trójkąta Weimarskiego, oraz zbliżającego się szczytu klimatycznego, a także porozumienia mińskiego i kwestii trwałego pokoju na Ukrainie. Prezydenci rozmawiali także o konflikcie w Syrii. Zobacz także: W środę pierwsza wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Paryżu

 

Andrzej Duda przypomniał, że Polska ubiega się o status niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. – Nasza kandydatura cieszy się przychylnością Francji – poinformował prezydent.

 

- Na początku 2016 roku w Polsce dojdzie do spotkania rządów Polski i Francji - powiedział prezydent Francji François Hollande. W pierwszym półroczu przyszłego roku dojdzie też do spotkania Trójkąta Weimarskiego - dodał.

 

- Prezydent Duda i ja przywiązujemy dużą wagę do Trójkąta Weimarskiego (Francja, Polska, Niemcy). Wczoraj spotkałem się z kanclerz Angelą Merkel i mówiłem jej o dzisiejszym spotkaniu. Postanowiliśmy zorganizować spotkanie Trójkąta Weimarskiego w pierwszym półroczu przyszłego roku, przed szczytem NATO, który będzie miał miejsce w lipcu w Polsce - powiedział francuski prezydent.

 

Andrzej Duda powiedział na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji, że Polsce zależy na tym, aby Ukraina odzyskała kontrolę nad swoimi granicami, a porozumienia mińskie muszą zostać wykonane.

 

- Bardzo ważne są słowa pana prezydenta dotyczące porozumień mińskich. Myślę tutaj przede wszystkim o tym, co pan prezydent, zresztą teraz po raz kolejny zaakcentował, że porozumienia mińskie muszą zostać wykonane w całości - to znaczy, że nie może być tak, że zostaną z nich wybrane pojedyncze punkty i że trzeba będzie uznawać, że zostały one zrealizowane. Zrealizowane będą wtedy, gdy zostaną wykonane w całości i to ważne, że Francja, która jest jednym z autorów tego porozumienia, zajmuje w tej kwestii tak zdecydowane stanowisko - powiedział polski prezydent.


Podkreślił, że "to nas cieszy jako sąsiada Ukrainy, jako państwo, któremu bardzo zależy na tym, aby na Ukrainie nie było zamrożonego konfliktu, czego wszyscy się obawiamy, ale, żeby zaistniał tam stały pokój i by Ukraina odzyskała kontrolę nad swoimi granicami". - Tutaj nasze stanowisko jest absolutnie zbieżne i cieszę się, że prezydent, który zasiada w formacie normandzkim, tak zdecydowane stanowisko prezentuje – dodał Andrzej Duda.


 

Prezydent RP podkreślił, że wśród tematów, które poruszyli z Hollande'em, pojawiła się także kwestia konfliktu w Syrii i sprawa napływu uchodźców do Europy. - Nie mamy żadnych wątpliwości, że trzeba dziś czynić wszystko, aby wojna (w Syrii) się zakończyła - mówił. Ocenił, że ważną rolę w tym dziele mogłaby odegrać ONZ.


Za ważne prezydent Duda uznał też działania, które doprowadzą do opadania fali uchodźców. Jak podkreślił, konieczne jest "wzmocnienie finansowe" dla uchodźców, którzy znajdują się w obozach, by mieli tam godne warunki życia i by znajdowali się jak najbliżej swojego kraju, by mogli do niego łatwo wrócić, gdy zmieni się tam sytuacja.

 

Prezydent Andrzej Duda wyraził podczas wizyty w Paryżu nadzieję, że wkrótce się w Polsce ukonstytuuje się nowy rząd, na czele z Beatą Szydło.


- Zasygnalizowałem panu prezydentowi i premierowi, że liczę na to, iż nowy rząd, który mam nadzieję wkrótce się w Polsce ukonstytuuje po ostatnich wyborach, na czele z panią premier Beatą Szydło, będzie czynił wszystko w tym kierunku, aby przedsiębiorcom ułatwić działalność, co oczywiście będzie sprzyjało także francuskim inwestorom, którzy mam nadzieję pojawią się w Polsce - powiedział Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem.


Tematem spotkania prezydentów była także kwestia ochrony środowiska, w kontekście zbliżającego się szczytu klimatycznego w Paryżu. - Stoję na stanowisku, że ta kwestia powinna być zawsze rozpatrywana z uwzględnieniem interesów poszczególnych państw Unii Europejskiej i naszego, szeroko pojętego, europejskiego potencjału energetycznego. Powinniśmy się starać jak najlepiej wykorzystać ten potencjał, także inwestując w naukę, badania naukowe i nowe technologie, po to, żeby i w ten sposób chronić klimat, wykorzystując posiadane przez nas zasoby energetyczne - powiedział polski prezydent.


Jak ocenił, sukcesem szczytu klimatycznego w Paryżu będzie zawarcie porozumienia wszystkich najważniejszych gospodarek świata.- Myślę o tych gospodarkach, które jeszcze poważnych, istotnych ograniczeń - jeśli chodzi o kwestie klimatu - nie wprowadziły, a bez wątpienia są potęgami światowymi, myślę tutaj o Chinach, Indiach, Brazylii, Stanach Zjednoczonych i Rosji – zaznaczył Andrzej Duda.


- Sukcesem będzie, jeśli te wszystkie kraje przystąpią do porozumienia klimatycznego. Z całą pewnością trzeba do tego dążyć, to także kwestia bezpieczeństwa, konkurencyjności gospodarki europejskiej na najbliższe lata, dziesięciolecia- podkreślił polski prezydent.


Kolejnymi tematami rozmowy Duda-Hollande były m.in. kwestie: wymiany kulturalnej, wymiany młodzieży i poprawy relacji gospodarczych. - Francja jest dziś jednym z absolutnie największych partnerów (gospodarczych) Polski, ale przecież zawsze może być lepiej, zawsze ten klimat może być bardziej sprzyjający - ocenił polski prezydent.


Wyraził też nadzieję na intensyfikację współpracy na szczeblu międzyuczelnianym Polski i Francji. - To są kwestie, które pogłębiają wzajemne relacje i które mogą wpłynąć korzystnie na przyszły rozwój Polski – przekonywał prezydent Duda.
 

Wizyta polskiego prezydenta w Republice Francuskiej rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania Prezydenta RP na Dziedzińcu Pałacu Inwalidów. W południe Andrzej Duda spotkał się z Przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego RF Claudem Bartolone.  

 

Prezydent złożył także wiązankę kwiatów pod Tablicą Solidarności na esplanadzie Inwalidów. Tablica upamiętnia liczne manifestacje, jakie miały tam miejsce zaraz po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. W uroczystości uczestniczyli działacze "Solidarności" oraz harcerze.

 

Po południu prezydent spotkał się z polskimi uczonymi i wnukiem Marii Skłodowskiej-Curie w paryskim Muzeum Curie, które zwiedził.

 

Potem w siedzibie Senatu Republiki Francuskiej odbyło się spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Przewodniczącego Senatu Republiki Francuskiej Gérarda Larchera.

 

Wieczorem w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu prezydent spotkał się z Polonią i wręczył odznaczenia państwowe. Na koniec wysłuchano minirecitalu fortepianowego finalisty Konkursu Chopinowskiego 2015 Szymona Nehringa, który jako gość specjalny Prezydenta RP przyleciał do Paryża. Zobacz także: "Liczę, że odczujecie nową jakość spojrzenia na sprawy Polonii"

 

(inf. własna, PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu